گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
آگوست 23, 2014 کد خبر : 29153 خبر ها

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان:

آبگیری سد شهر بیجار مشکل زیست‌محیطی ندارد

آبگیری سد شهر بیجار مشکل زیست‌محیطی ندارد

گیلانیان : مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با تعامل ایجاد شده بین مسئولان محیط زیست و آب منطقه‌ای، مشکل زیست‌محیطی آبگیری سد شهر بیجار برطرف شده است.

محمدرضا برجی با اشاره به وضعیت آبگیری سد شهر بیجار «آیت‌الله بهجت» اظهار کرد: یکی از نقاط مثبت تعامل مدیران این است که مشکلات برطرف می‌شود.

وی افزود: بنده و آقابیگی مدیر عامل آب منطقه‌ای استان از سد شهر بیجار بازدید کرده و مسایل را مورد بررسی قرار دادیم و در این بازدید مشترک با ارائه راهکارها نظرهای هر دو طرف تامین و مشکل آبگیری سد شهر بیجار برطرف شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان برطرف شدن مشکل زیست‌محیطی آبگیری سد شهر بیجار را نشانه یک نمونه از همکاری بین مدیران مربوطه مناسب دانست.

وی مشکل آبگیری سد شهر بیجار را تلفات ماهی در پایین‌دست این سد عنوان کرد و متذکر شد: در مرحله دوم آبگیری خواستیم که پایین‌دست سد باید آب داشته باشد و از این رو پمپاژ آب و لوله‌گذاری آن انجام شد و اکنون پایین‌دست آب سد شهر بیجار آب دارد و مشکل برطرف شده است.

به گزارش فارس، پروژه سد مخزنی شهر بیجار در فاصله هشت کیلومتری از روستای شهر بیجار و شرق رودخانه سفیدرود و در ۳۵ کیلومتری شهر رشت قرار دارد و روی رودخانه «زیلکی» در دست اجرا است و از نوع سنگریزه‌ای با رویه بتنی بوده و بزرگ‌ترین سد CFRD در ایران محسوب می‌شود.

آب کشاورزی تعدادی از روستاهای گیلان از طریق سد سفیدرود تامین می‌شود و مجموع ظرفیت ذخیره آب سد سفیدرود یک میلیون و ۵۰ متر مکعب است و هیچ ساختگاهی وجود ندارد که بتواند چنین حجمی از آب را ذخیره کند بنابراین ساخت سد شهر بیجار جزو سرمایه گیلان محسوب می‌شود.

آب کشاورزی ۶۲ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان از سد سفیدرود تامین می‌شود و شهرستان رشت وابسته به آب سد سفیدرود است.

محمدعلی نجفی استاندار گیلان زمان افتتاح سد شهر بیجار را در هفته دولت امسال عنوان کرد./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی