گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
نوامبر 20, 2013 کد خبر : 22479 خبر ها

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان :

آب مورد نیاز زیتونکاران از تالاب سد سفید رود تامین می شود

آب مورد نیاز زیتونکاران از تالاب سد سفید رود تامین می شود

گیلانیان : مدیرعامل آب منطقه ای گیلان از صدور مجوز آب برای ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ در شهرستان رودبار خبر داد.

سیف الله آقا بیگی ظهر سه شنبه در جلسه آب منطقه ای گیلان افزود: از ابتدای فروردین ماه سال جاری تا بیستم مهرماه برای ۱۲ هزار و ۸۰۰ هکتار مجوز آب بر اساس درخواست جهاد کشاورزی صادر شده که بیشتر این مجوزها برای باغ های زیتون و بخش اندکی نیز برای باغ های فندق و گردو بوده است.

وی اظهار داشت: با توجه به مجوزهایی که جهاد کشاورزی درخواست می کند بدون محدودیت آب مورد نیاز اختصاص می یابد که درباره آبیاری تحت فشار برای محصول زیتون تعلق می گیرد.

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان گفت: این شرکت برای آبیاری ۱۰ هزار هکتار از اراضی زیرکشت زیتون متعهد شده که تا پایان سال گذشته برای هشت هزار و ۶۰۰ هکتار مجوز آب از منابع آب سطحی به ویژه مخزن و رودخانه سفیدرود صادر شده است.

وی ادامه داد: مجوز بهره برداری از آب در مجموع برای بیش از ۲۱ هزار هکتار صادر شده و تا کنون سعی شده تا همه مجوزهای مورد نیاز تامین شود همچنین در تالاب سد سفیدرود نیز از سوی جهاد کشاورزی ایستگاه پمپاژ ایجاد شده که می تواند بخش زیادی از باغ های زیتون علی آباد را سیراب کند.

آقا بیگی  بیان داشت: همچنین آب منطقه ای گیلان در نظر دارد تا از تمام ظرفیت شهرستان پهناور رودبار استفاده شود علاوه براین از تالاب سد سفیدرود به هر میزان که آب مورد نیاز زیتون کاران باشد، تامین خواهد شد.

وی گفت:حوزه قزل اوزن ۵۶ هزار کیلومتر وسعت دارد که گیلان با هفت استان دیگر در استفاده از ان مشترک است و در حال حاضر ۳٫ ۸ میلیارد مترمکعب ظرفیت و آورد این حوزه است که گیلان هم اکنون با حدود ۲٫۸ میلیارد متر مکعب بیشترین بهره را از آن می برد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان  ادامه داد: بیش از ۹۶ درصد آب سد آیت الله بهجت در شهر بیجار برای مصارف آشامیدنی گیلان درنظر گرفته شده و برای تامین آب آشامیدنی شهرستان رودبار بجز بره سر و جیرنده برنامه ریزی شده تا سد دیورش ساخته شود./منبع : مهر

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی