گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
مارس 26, 2016 کد خبر : 47222 خبر ها

آتش بار دیگر به جان نیستان تالاب انزلی افتاد

آتش بار دیگر به جان نیستان تالاب انزلی افتاد

گیلانیان به گزارش ایرنا : در هفتمین روز از بهار سال ۹۵ و موسم رویش و شکفتن، بار دیگر آتش به جان نیستان تالاب انزلی افتاد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی در این باره گفت: عصر امروز (شنبه) درمحدوده شمال غرب تالاب بندرانزلی و حوزه روستای سنگاچین شاهد وقوع آتش سوزی در سطح یک هکتار از نیزارهای تالاب بودیم .

اکبر میغی اظهار کرد: آتش سوزی در محلی شکل گرفته که دسترسی برای خاموش کردن آن آسان نبوده اما خوشبختانه حریق اطفاء شد.

وی با بیان اینکه علت آتش سوزی در دست بررسی است، افرود: با توجه به آتش سوزی های متعدد در نیمه دوم سال ۹۴ در تالاب انزلی، احتمال دخالت عوامل انسانی در جهت مقاصد سودجویانه و تصرف زمین وجود دارد.

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف مسئولان اجرایی و دهیاران درخصوص عدم معرفی افراد خاطی به مراجع قضایی خاطرنشان کرد: گزارش این آتش سوزی فردا (یکشنبه) به دادستانی ارسال می شود .

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست انزلی خواستار برخورد جدی مسئولان با آسیب زنندگان به طبیعت شد.

بخشدار مرکزی انزلی نیز با اشاره به اینکه این آتش سوزی مانند دفعات قبل توسط افراد سودجو روی داده، به خبرنگار ایرنا گفت: آتش سوزی در حدود یک هکتار از نیزارهای تالاب شکل گرفت که توسط عوامل محیط زیست و نیروهای مردمی خاموش شد.

منوچهر عاشوری تاکید کرد: حفظ محیط زیست و تالاب انزلی از اولویت های مهم بخشداری در روستاهای حاشیه تالاب شهرستان انزلی است .

وی خاطرنشان کرد: درصورت معرفی افراد خاطی، بخشداری ضمن برخورد قاطع، متخلفان را به مراجع قضایی تحویل خواهد داد.

بخشدار مرکزی انزلی اظهار کرد: شهروندان درصورت مشاهده هرگونه مواردی از این دست، افراد متخلف را در راستای جلوگیری از تکرار آتش سوزی هایی معرفی کنند.

تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.

این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.

تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.

ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.

احیاء حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی