گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
می 14, 2013 کد خبر : 18793 دسته‌بندی نشده

آسیب شناسی شوراهای شهر – بخش پایانی

آسیب شناسی شوراهای شهر – بخش پایانی

اختصاصی گیلانیان : در دو بحث قبلی پیرامون آسیب شناسی شوراهای شهر، تعدادی از آسیب هایی که متوجه شوراها است ـ چه در زمان انتخابات و نیز به هنگام فعالیت رسمی ـ به طور اجمالی مورد بحث قرار گرفت. اینک نکات بعدی را پی می گیریم:

۶ـ بی تفاوتی تدریجی

ششمین آسیب، بی تفاوت شدن تدریجی برخی شهروندان در برابر آینده ی شهر و محل زندگی خویش است که به جهت «ناامیدی از عملکرد شوراهای پیشین»، روی می دهد. اگر مردم به این دیدگاه برسند که هر کسی که رأی می آورد مثل قبلی ها، برای شهر کاری انجام نمی دهد و فقط به فکر خودش خواهد بود، نوعی یأس و ناامیدی عمومی، بخش عمده ای از جامعه شهری را می گیرد که بسیار زیان آور است. مسلما این بدبینی خزنده، به دوره های بعدی سرایت کرده و در انتخابات آینده، از میزان مشارکت مردمی کاسته می شود.

۷ـ سکوت علماء و روحانیون

هفتمین آسیب، سکوت و کناره گیری علماء و روحانیون هر منطقه از ورود جدی به بحث انتخابات شوراها است. معمولا این امر، به دلیل رفتارهای نامناسب بعضی از نامزدها و طرفداران آن ها در برخورد با افراد و گروههای مخالف خود، روی می دهد که نشانگر تربیت نشدن آنان برای یک زندگی اجتماعی سازنده و آکنده از همکاری متقابل می باشد.

نکته اساسی، قابل توجه و اثبات شده این است که «روحانیت» به عنوان مجموعه ای از نخبگان مورد اعتماد اقشار مختلف مردم که در متن جامعه زندگی می کنند، می توانند بهترین مشاور دلسوز و دردآشنا بوده، به یاری انتخاب کنندگان و نیز انتخاب شدگان بشتابند و بر سرعت و کیفیت سیر پیشرفت ها بیافزایند.

۸ـ ورود افراد پولدار

هشتمین آفت، ورود برخی افراد پولدار به شورا است که به طور حقیقی و واقعی، توانایی های لازم جهت تصدی امور مردم را ندارند، اما از لابی های باندی و اقتصادی خوبی برخوردار می باشند. موفقیت چنین اشخاصی در انتخابات، موجب می شود که صاحبان دانش و تجربه های موفق که از پول بی بهره اند، خود را از این رقابت نابرابر، کنار کشیده و عطایش را به لقایش ببخشند.

۹ـ سکویی برای پیشرفت

نهمین آفت، اعتقاد برخی نامزدها به این مطلب است که موفقیت در انتخابات شورا، سکویی برای ترقی و پیشرفت های بعدی می باشد. چنین اشخاصی هرگز نمی توانند به رفاه مردم و آبادانی شهر خویش بیاندیشند، چون تمام فکرشان در جهت فتح سکوهای بالاتر در سطح کشور و حتی خارج از آن، برنامه ریزی شده است نه رسیدگی به امور شهر خویش.

۱۰ـ توجه به منفعت های فردی

دهمین آسیب، توجه به منفعت های فردی و شخصی است. کسی که با چنین دیدگاهی به شورا وارد می شود، عضویت در این گروه را یک فرصت طلایی به شمار می آورد و می کوشد با کسب اطلاعات رانتی، به منافع خود دست یابد.

به عنوان مثال، قرار است یک بلوار جدیدالإحداث، در آینده ای نزدیک یا چند سال دیگر، در فلان منطقه احداث شود و مردم عادی نیز از این جریان چیزی نمی دانند. اما شخص مورد بحث، به دلیل حضور در شورا، در معرض اطلاعات فوق قرار داد. بدین خاطر بی سر و صدا، نسبت به خرید املاک و زمین های پیرامون آنجا اقدام می کند تا پس از گذشت مدتی و فراهم شدن فرصت مناسب، با تغییر کاربری، تفکیک اراضی و فروش آن ها، یا انجام ساخت و سازهای مختلف در مناطق یاد شده، منافع اقتصادی کلانی نصیب وی و شرکایش، نماید. چنین رفتارهای نامناسب و منفعت طلبانه ای، خواه ناخواه، روزی افشاء و آشکار شده و بدبینی اجتماعی را به همراه خواهد آورد.

۱۱ـ بخشی نگری

یازدهمین آسیب، بخشی نگری است. به این معنا که برخی از اعضای شورا، به صورت بخشی و محله ای به شهر خود می نگرند نه به طور کلی و یکپارچه. چنین افرادی، مردم را به دسته های مختلف تقسیم می کنند:

ـ کسانی که به من رأی داده اند، در برابرشان مسئولم.

ـ اشخاصی که به من رأی نداده اند، مسئولیتی نسبت به آنان ندارم.

ـ فلان منطقه، موافق من بوده اند، پس باید به آن ها بیشتر رسیدگی کرد.

ـ فلان محله، مخالفم بوده اند، پس باید محروم شوند تا حساب کار دستشان بیاید.

ـ فلان محله، زادگاه من است، پس باید آبادتر از محلات دیگر باشد.

و…

اینگونه برداشت ها و دیدگاه های تنگ نظرانه، به یکپارچگی و انسجام شهرها، صدمات زیادی وارد می کند و مانع پیشرفت سریع آن ها می شود.

اعضای شورا، پس از انتخاب شدن و حضور در صحن شورا، نماینده همه ی شهروندان یک شهر هستند ـ چه به آن ها رأی داده باشند یا نه ـ و باید به فکر رفاه کلیه ی اقشار باشند و برای کلیه نقاط شهر، بر اساس نیازهای واقعی و ضروری، برنامه ریزی و فعالیت نمایند.

۱۲ـ عدم تعامل روزمره با شهروندان

دوازدهمین آفت، نداشتن تعامل روزمره با شهروندان است. هر عضو شورای شهر، باید همیشه یادش باشد که او نماینده ی همه ی مردم است و قدرت بخشی از جامعه، به وی امانت داده شده و مورد اعتماد مردم قرار گرفته است.

بنابراین گوش دادن به نظرات مخالف و موافق همشهریان، حضور منظم در محلات، و کوشش در جهت تأمین خواسته های قانونی آنان، یکی از وظایف مهم هر عضو شورای شهر است.

۱۳ـ منت گذاری بر رأی دهندگان.

سیزهمین آسیب، منت گذاری بر رأی دهندگان، درارتباط با کارهای انجام شده است. شاید بتوان با شعارهای رؤیایی و غیرقابل اجرا، و بزرگنمایی مشکلات و نقایص شوراهای قبلی، در برهه هایی به اقبال عمومی دست یافت. اما این موفقیت دیری نمی پاید و با روشن حقایق پشت پرده، شخص مدعی، رسوا می گردد.

مردم، منت گذاری اعضای شورا بر خود، بزرگ نمایی کارهای صورت گرفته، و تعریف بیش از حد از خویشتن را از آنان نمی پذیرند، چرا که معتقدند اگر کاری انجام شده، وظیفه ی شورا بوده و اصلا به همین خاطر افراد فوق به شوراها راه یافته اند.

۱۴ـ رفتار منافقانه میان اعضای شورا.

چهاردهمین آفت، وجود رفتارهای منافقانه میان خود اعضای شورا است. اختلاف نظر و تفاوت سلیقه ها، و متکثر بودن عقاید، امری طبیعی است و صحن شورا هم مکانی برای بحث پیرامون همین مسایل است به شرطی که خروجی واحدی به نفع مردم داشته باشد.

شورا، یک تیم است و باید همه ی اعضاء در قالب «تیم» انجام وظیفه کنند تا شورا به موفقیت برسد. اما اگر اعضای شورا، در داخل جلسات یک جور حرف بزنند ولی در میان مردم یا در وقت اجرا، جور دیگری رفتار کنند، کارها خراب شده و روحیه ی منافقانه، موجب شکست همه آن ها می گردد. متاسفانه مسئله ی یاد شده، یکی از مشکلات فعلی شوراها می باشد و هر سال بر پررنگ تر شدن آن، افزوده می شود.

منفعت طلبی فردی، خالی کردن زیرپای دیگران، چند چهره گی و رفتار چند وجهی، دو دوزه بازی، خود برتربینی، بازی دادن همکاران، مچ گیری و اختلاف اندازی با قیافه حق به جانب، از آسیب های بسیار جدی است که شوراها را به سوی شکست سوق داده و مردم را از آنان امید می کند.

شورای شهر موفق

با توجه به مطالب بیان شده، شورای شهری موفق خواهد بود که خود را از آسیب های مذکور، محافظت کرده و اعضای آن، با دقت فراوان، مراقب گفتار، رفتار و کردارهای شخصی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، مذهبی و خانوادگی خود باشند تا تعامل صحیح آنان با یکدیگر و رأی دهندگانی که به آن ها اعتماد کرده اند، موجب تقویت انسجام عمومی و پدید آمدن یک همت عالی در مسیر آبادانی آن شهر گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی