گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
می 4, 2014 کد خبر : 26852 خبر ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبرداد :

آغاز رایگان زایمان طبیعی در گیلان

آغاز رایگان زایمان طبیعی در گیلان

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان ٰگفت: با توجه به آمار بالای سزارین و برای افزایش تمایل به زایمان طبیعی، این نوع زایمان در بیمارستان‌های گیلان همزمان با روز جهانی ماما به صورت رایگان انجام می‌شود.

پروفسور انوش برزیگر ظهر امروز در مراسم روز جهانی ماما در دانشگاه الزهرا(س) این شهر، با بیان اینکه ماماها مادران معنوی جامعه هستندٰ، اظهار کرد: نباید تقدیر از این زحمتکشان محدود به یک روز شود.

وی با اشاره به گلایه جامعه مامایی از ندیده شدن جایگاه این حرفه،افزود: اعتقاد من این بوده که در این مدت حقوق ماما ضایع شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تأکید بر اینکه برنامه‌های جدید وزارت بهداشت و علوم پزشکی تا حدی در رفتن حق ماماها موثر است،گفت:ارزش پنهان عمل ماماها باید کشف شود.

برزیگر نقش ماماها در کاهش مرگ و میر مادران و کودکان را موثر دانست و تصریح کرد: براساس نرم جهانی به ازای هر هزار زایمان باید ۳۰تا ۵۰ ماما داشته باشیم.

وی استرس بالای ماماها در هنگام زایمان را مورد تأکید قرار داد و گفت: این استرس‌ها بر سلامت ماماها اثر گذار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان توجه به زحمات ماماها را لازم و ضروری دانست و افزود: باید قدردان این قشر زحمتکش باشیم.

برزیگر با بیان اینکه ماما فردی است که علاوه بر هدایت دوران بارداری زایمان و تولد را به عنوان روندی کاملاٌ طبیعی ارزیابی موارد خطر و تشخیص مشکلات را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به آمار بالای سزارین در گیلان وبرای افزایش تمایل به زایمان طبیعی این نوع زایمان در بیمارستان‌های گیلان از عصر امروز رایگان انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ بیمارستانی حق ندارد نسخه خرید تجهیزات پزشکی به بیمار بدهد، افزود: تجهیزات پزشکی باید از طریق بیمارستان تهیه شود و من این را به بیمارستانها امروز بعداز ظهر برای اقدام اعلام می‌کنم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ماماهایی که در مطب در دوران بارداری فردی را زیر نظر دارند ٰدر ادامه کار و ارجاع بیمار به بیمارستان می‌توانند همراه بیمار باشند و حق و حقوق آنها پرداخت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی