گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
فوریه 14, 2012 کد خبر : 6851 دسته‌بندی نشده

در آستانه انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي :

آقایان نمایندگان ، الوعده وفا !

آقایان نمایندگان ، الوعده وفا !

اختصاصی گیلانیان : سردار سید علی آقازاده در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۲۸ طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس ضمن انتقاد از نارسائی های بعضی از نیازهای مهم استان گفتند: “ مردم باید در جریان امور استان قرار گیرند“.

از سوی دیگر آقای مهندس کوچکی نژاد نیز به مناسبت روز خبرنگار در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۱۷با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز گیلان در رشت مدعی شد که “اخبار و اطلاعات باید شفاف و به روز در اختیار مردم قرار گیرد” .

در راستای تحقق خواسته های نمایندگان محترم در امر اطلاع رسانی شفاف و قرار گرفتن مردم در جریان امور استان ، وبگاه حامیان پیشرفت و توسعه گیلان ”  گیلانیان ” تلاش دارد در آستانه انتخابات نهمین دوره مجلس بر اساس حقی که برای مردم و رسانه‌ها قائل شده اند برای رفع شبهات پرسش هایی را برای نمایندگان طرح تا با درج پاسخ آنها خواسته نمایندگان خود را عملی نماید . از آنجائیکه سؤال بسیار و مجال طرح آنها اندک است انتظار داریم سؤالات مشترک را  آقایان تامینی ، کوچکی نژاد ، آقازاده ، نمایندگان محترم رشت و سؤالات اختصاصی را که با رعایت ترتیب حروف الفبائی از سردار آقازاده شروع شده ، ایشان پاسخگو باشند .

اگر چه هر سه نماینده رشت – دکتر تأمینی ، سردار آقازاده و مهندس کوچکی نژاد – ریشه در روستا دارند و از اوضاع کشاورزی گیلان و به تبع آن رشت و همچنین صنعت استان اطلاع کامل دارند از معرفی این دو بخش می‌گذریم و تنها به طرح سؤال بسنده می‌کنیم .

سردار آقازاده در تاریخ ۱۳۹۰/۹/۲۸به خبرگزاری فارس گفت : ” در این مدت پنج سال در کشاورزی استان پسرفت و عقب‌ماندگی مفرطی داشتیم و سرانه درآمد و کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی و بازرگانی آن رشد موزونی نداشته است” ؟؟!!.

۱ – آیا می‌دانید تقلیل دو سومی ذخیره آبی سد سفیدرود ساخته شده در سال ۴۲ ، توسعه سطح کشت اراضی به بیش از دو نیم برابر سال ۴۲ به پنج سال اخیر اختصاص ندارد و موتور حرکت این خواسته بحق در درجه اول باید نمایندگان محترم باشند  که تا کنون هیچیک از نمایندگان استان به ویژه جناب عالی اقدام بایسته‌ای در مورد احداث دو سد پلرود و شفارود که می تواند ذخیره آبی استان را افزایش دهد تلاش ‌نکرده و نمی کنید تا آب زراعی به جای اسفند ماه در دهم اردیبهشت در اختیار کشاورز قرار بگیرد !؟

۲ – آیا می دانید کوتاه کردن زمان شخم از  ۳ تا ۴ ماه به ۵۰ روز که مانع شخم اصولی زمین می‌شود یکی از عوامل افت تولید و استفاده بهینه از زمین برنجکاری است ؟

۳-  آیا می دانید کوتاه شدن زمان شخم باعث بالا رفتن هزینه تولید به ویژه مزد کارگر شده و برنجکاری را غیر اقتصادی کرده است ؟

۴ – آیا می دانید در سال زراعی گذشته علیرغم مشکلات برشمرده شده بیمه محصولات کشاورزی با توجه به زمان رهاسازی آب برای برآورد خسارت احتمالی وارده به خزانه شالی حدود ۱۴ روز ضرب الاجل تعیین ‌کرده بود و خارج از این زمان غرامتی پرداخت نکرده است ؟

۵ – آیا می دانید از سال ۴۲ که سد سفیدرود افتتاح شد برای آبرسانی کانال کشی و زهکشی پشت سد که تقریبا تمام جلگه  گیلان را در بر می‌گیرد باید به انجام می‌رسید که با کمال تأسف پنجاه درصد این کانال کشی ها و زهکشی ها تا کنون به انجام نرسیده که شهرستان رشت از جمله همین پنجاه درصد اجرا نشده هاست و پنجاه درصد انجام شده نیز هنوز که هنوز است ناقص است؟ !

۶ – آیا می دانید بسیاری از کشاورزان گیلانی علیرغم استفاده از انهار سنتی و پساب‌های کشاورزان بالا دست، آب بهای کشاورزی صنعتی و نیمه صنعتی پرداخت می‌نمایند که این خود یکی دیگر از هزینه های سربار تولید است !

بنابراین خیلی ها آمدند و برای کشاورزی پیرهن چاک کردند و رفتند نه تنها کشاورزی رونق نیافت بلکه به تعبیر آقای مهندس کوچکی نژاد ” کشاورزی تا نابودی چند قدم بیشتر فاصله ندارد ”  بپذیریم که به عمل کار برآید به سخندانی نیست !!؟

۷ – علیرغم اینکه سردار محترم به خوبی می‌دانند حدود یک سوم از سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ پروانه دار فعال و نیمه فعال استان در حوزه انتخابی رشت قرار دارد و کم نیستند واحد های صنعتی ای که به دلیل کمبود نقدینگی ، فرسودگی ماشین آلات ، سوء مدیریت و غیره ،  دارای مشکل و به عبارت مصطلح اخیر (کارخانجات مشکلدار) هستند و بعضی از واحدهای صنعتی بزرگی مثل : ایران کنف ، فومنات ، پوشش ، خاور و غیره و غیره به صورت تعطیل و نیمه تعطیل درآمدند ، مع الوصف سردار آقازاده  در همین مصاحبه می‌گوید :

 ” در بخش صنایع استان نیز شاهد تعطیلی کارخانه‌های بزرگ هستیم و بیکاری کارگران و پایین آمدن کیفیت تولید موجب انسداد توسعه بخش صنعت استان شده است” .

و یا در نامه دیگر نماینده رشت آقای دکتر تأمینی منتشره  در پایگاه گیلان نیوز مورخ پنجشنبه ۳۰ دی ۱۳۸۹آمده است : ” ….از فرصت هایی که به ما داده شده باید بهره ی بهینه بگیریم و قدردان باشیم؛ ما این همه مشکلات در گیلان داریم؛ بیکاری آشکار و پنهان، مشکلات کارخانه های: فرش گیلان – فومنات – پوشش – پتروشیمی – فولاد – خاور – نخ پنگوئن – پارس کادوس – کنف کار – پارس دارو – ایران برک – پیشروناب – ایران پوپلین و … بسیار دیگر کارخانه هایی که در حال ورشکستگی هستند و پارسال فقط ۱۵۶ واحد صنعتی در گیلان از بانک ها استمهال گرفتند. مشکلات سدهای نیمه کاره ی شهر بیجار – شفارود – پل رود و سدهای لاستیکی را هم به این چالش-های نگران کننده بیفزایید”

آقای دکتر تامینی خوب است شما نیز چنانچه فعالیت مؤثری در زمینه تقویت بخش صنعت گیلان داشته اید شفاف اطلاع رسانی نمایید ؟

اما سردار ! از قدیم گفته اند:

“چراغی که برای خانه رواست به مسجد بردن حرام است ”  با توجه به وضعیت صنایع حوزه انتخابیه شما ، چه حکمتی دارد به جای پیگیری کارخانجات مشکلدار موکلین خود ، شما برای “شرکت ابتکار یدک لنگرود” نامه به مرجع غیر مرتبط می‌نویسید !؟

متولی وصول تسهیلات یا بخشودگی دیر کرد و یا سود بانکی ، مدیر عامل بانک عامل است یا ” برادر گرامی – شما – جناب آقای مشائی” ؟! بفرمایید گیرنده نامه در این رابطه چه نقشی دارد که به ایشان متوسل می ‌شوید !؟ مردم مشتاق اند حکمت یا تناسب این ” برادری” را بدانند ؟!

۸ – وقتی سایت تابناک در تاریخ ۱۳۹۰/۵/۳ از قول شما می‌نویسد : ” جریان انحرافی به دلیل مدیریت خاص استان گیلان در چند سال اخیر و به ویژه در زمان استاندار سابق گیلان ، یکی از امیدهای نخست جریان انحرافی به شمار می‌آید و اکنون نیز برخی افراد جریان انحرافی سمت‌هایی را در سطح استان دارند…”

با توجه به تعبیر شما در نامه ای که تصویر آن الصاق است ، این حق را برای مردم محفوظ بدانید که حق داشته باشند از خود بپرسند : لیدر جریان انحرافی در کشور کیست ؟! اگر همان است که استاندار سابق گیلان به دلیل ارتباط یا دوستی با آن به (امید نخست جریان انحرافی ) تبدیل ‌شده چرا نامه نگاری برادرانه شما با صمیمانه ترین عنوان ( برادر گرامی … ! ) ، شما را از (مقام نخست ارتباط با جریان انحرافی) در گیلان مستثنا می‌نماید ؟؟!!

۹ –  خبرگزاری فارس از قول شما نوشت : ” … چهره گردشگری گیلان با این وضعیت منفور شده است، اگر فکری برای طبیعت و محیط زیست گیلان نشود فرار متقاضی و سرمایه‌گذار را در بر دارد”. – خبرگزاری فارس ۲۸/۹/۸۹ –

الف – ممکن است بفرمایید با تغییر مدیر گردشگری گیلان اهداف سازنده حاصل شده یا خیر ؟

ب – براستی مدیر گردشگری گیلان با چه تخصصی و از بستگان کدامیک از نمایندگان است ؟

ج – حتما استحضار دارید که سرمایه ترسو است و به دنبال جای امن و مطمئن است و جائی می رود که کمترین استرس را داشه باشد . حال با این جنگ قدرتی که در استان حاکم است و چند نماینده با استاندار گیلان بر سر یارگیری فامیلی مسابقه گذاشته‌اند آیا سرمایه داری جرأت ورود به گیلان را دارد ؟ اصلا جناب عالی به عنوان حافظ منافع موکلین خود تا کنون چه اقدامی در جهت جذب سرمایه گذار نموده‌اید ؟!

۱۰ – خبرگزاری فارس در بخش دیگری از مصاحبه شما نوشت : ” … در بخش راه‌آهن، توسعه آب روستایی و امکانات دیگر روستایی استان کارهای چندانی صورت نگرفته است، تصریح کرد: این بخش‌ها از چنان عقب ماندگی برخوردار است که مردم ناامید شده‌اند”. – خبرگزاری فارس ۲۸/۹/۸۹ –

 حتما ماجرای دادگاهی امام علی (ع) را به خاطر دارید ؟ علیرغم اینکه (زره) متعلق به حضرت بود ولی چون ادله محکمه پسند برای اثبات مالکیت خود نداشت ، حاضر نشد برای اثبات مالکیت خود از موقعیت ، قدرت و شیوه خلاف شرع و مسلمانی و جوانمردی استفاده نماید و به دادن (زره) به غیر مسلمان رضایت داد.  از این رو تصور می‌رود جناب عالی هم به عنوان یک نیروی ارزشی می توانید بفرمایید :

الف – ۱۴۲۷۳ پروژه را چه کسی به انجام رسانید ؟

ب – آیا این پروژه‌ها در جهت رفع عقب ماندگی است یا تعمیق عقب ماندگی گیلان است ؟!

۱۱ – خبرگزاری فارس ۱۳۹۰/۹/۲۸ از زبان شما آمده‌است : ” وی با انتقاد از حذف نیروها ارزشی از بدنه اجرایی گیلان افزود: حذف این نیروها تضعیف ارزش‌هاست و بسیاری از نمایندگان مجلس منتقد این امر هستند“.

الف – نیروهای ارزشی مورد نظر شما پس از چه مدت همکاری با (امید نخست جریان انحرافی ) برکنار شدند؟

ب – نیروهای مورد ادعا ، وابسته به کدام دو قدرت مدعی ضعف مدیریت استان بودند ؟

ج – انتصاب داماد جناب عالی به سمت بخشدار مرکزی فومن جزء همین نیروهای ارزشی بود یا بعدا به گروه اضافه شد ؟ آیا این انتخاب بر اساس شایسته سالاری و تجربه مدیریتی بود یا جزئی از آن لیست سی نفره مشهور پیشنهادی به استاندار است که خارج از عرف اداری و دستوری به این مقام منصوب شده‌اند ؟

۱۲ – شنیده ها و مشاهدات حاکی از آن است که جناب عالی یکی از مشاوران ارشد استان دار گیلانید و به اتفاق آقای مهندس کوچکی نژاد مشاوره های ذیقیمتی در جهت پاکسازی استانداری و ادارات از وجود نیروهای غیر خودی با انگ های کذا و کذا ارائه می نمائید . آیا  قطع سیستم ارسال مراسلات الکترونیکی (  سیستم دبیر ) استانداری که برای اولین بار است که صورت می گیرد برای پنهان نگهداشتن احتمالی احکام صادره عزل و نصب ها و کمک های مالی به برخی از نور چشمی ها از ابتکارات شما ها بوده است ؟

۱۳ – مردم معتقدند هر اندازه ارزش و مقام وکیل ، رئیس و مدیر بالا برود ، شأن و منزلت موکلین و مرئوسین و کارکنان  بالا خواهد رفت ؛ اگر چه شأن شما اجل این حرف ها است ولی برای رفع شبهه بفرمایید : مقادیر ناچیز وسایل ورزشی ارسالی فدراسیون روستائی عشایری به نام شما که مستندات آن نیز قبلا منتشر شده و گفته می‌شود این دومین مرسوله دریافتی شما بوده ، مورد تأیید هست یا خیر ؟

۱۴ – شنیده ها حاکی است تربیت بدنی استان مبلغ ۱۷۰ میلیون تومان پول به نمایندگان گیلان اختصاص داده که سهم نمایندگان رشت از این مبلغ ۶۵ میلیون تومان است و نمایندگان محترم برای رعایت موارد قانونی واسطه‌ای را بصورت کتبی و شفاهی معرفی تا مقرری را به حساب های بانکی از قبل تعیین شده  واریز و نماینده از آن طریق وصول نموده‌اند !  لطفا نمایندگان محترم رشت بفرمایند این پول بابت چیست ؟ و سهم هر کدام چقدر بوده است ؟! در صورت رد این ادعا مدارک آن ارائه خواهد شد .

۱۵ – شواهدی در اختیار است که جناب عالی و آقای مهندس کوچکی نژاد خواص خود را در ادارات به کار کمارده‌اید که در حکم چشم و گوش شما هستند و حتی در موردی جناب عالی مدیر یک بخش خصوصی را تلفنی تهدید نموده‌اید که عدم جذب نیروی معرفی شده باعث تعطیلی شرکتش خواهد شد !! با توجه به قابل ارائه بودن سند این ادعا ، آیا این اقدام به معنی سوء استفاده از قدرت نیست ؟؟

نظر به اینکه پاسخ این سوالات می تواند شبهات موجود در افکار عمومی را بزداید و باعث رفع نگرانی و اطمینان خاطر بیشتر نسبت به نمایندگان محترم ایجاد نماید ، وبگاه ” گیلانیان” آمادگی خود را برای درج پاسخ نمایندگان محترم رشت که در فرصت های دیگر نیز مورد سؤال قرار خواهند گرفت ، اعلام می دارد .

اخبار مرتبط

نظرات

 • باهمت وتلاش و افر آقایان کوچکی نژاد و آقازاده برای برای برکناری قهرمانی چابک از سمت استانداری گیلان و مهندس امینی که باهمراهی خبرگزاری فارس گیلان توام بود و دراسفندماه سال قبل با انتصاب استاندار غیربومی مازندرانی یعنی «مهدی سعادتی» به نتیجه رسید . سرپرست این خبرگزاری در سالجاری با مراجعه به سعادتی که بارها پشت تریبونهای مختلف تاکید کرده امکان اشتغال و پشت میزنشینی وجود ندارد خبرنگار این رسانه به نام پورابراهیم را درطبقه ۲ استانداری حوزه مشاورین مشغول بکارکرده حال متوجه میشویم شعارهای اقدامات حل مشکلات انقلابی از زبان استاندار و عدالت گستری و مهرورزیشان چگونه است ……..و بس

 • در دوره پیش رو به امید خدا نماینده ای را انتخاب خواهیم کرد راستگو و مردمی و کاری و بزرگ شده بر سر سفره پدر و مادر .نه افرادی چون……که فقط …. گویند و رابطه باز. به امید حق سوءاستفاده گران از اعتماد مردم خوار و زبون و ذلیل میشوند . یا علی.

 • شما از سرتیپ های بازنشسته سپاه انتظار دارید درباره کشاورزی اینقدر متخصص باشد؟؟! پس چه فرقی بین مهندس قهرمانی و با این اقایان هست؟ فرق نظامی با متخصص متعهد در دانستن و اشراف بر همین موضوعات هست.خودمانیم همین حسادتها به تجربه این دو عزیز باعث رد صلاحیت سیاسی و مافیایی آنها نشد؟اما دلخوشیم که مردم فرق گندم و جو را خوب می فهمن به همین دلیله این دو عزیز را هر جا می بینن استقبال می کنن اما آیا نمایندگان محترم جرات ظاهر شدن در اماکن عمومی را دارند؟!

 • ببخشید جناب سردااار مدرک مهندسی شما در چه رشته ای اخذ شده؟

 • اقای تامینی هم غیر از … و … و منافع شخصی از طریق مدیران علوم پزشکی نه کاری برای مردم و سلامت شان انجام داد و نه برای پزشکان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی .ایشان لیسانس پرستاری بود و سپس دکترا گرفت و ضمنا پزشک هم نیست.

 • آقا خودتون رو خفه کردید واسه این استاندار سابق انگار که چیکار کرده ، اینقدر گندش نکنید این آقا مستقیماً با ا.ر.م دولت ارتباط داره که دارن گند میزنن به مملکت چه برسه رشت عزیزمون

 • با سلام و احترام:
  ۱- وبگاه کیلانیان صرف نظر از سمپاتی آشکاری که نسبت به مهندس قهرمانی دارد، نسبت به رسانه های مجازی و مطبوعات استان ، یک رسانه فعال، نقاد و توسعه محور است اما باید تلاش نماید که این فرهنگ را تقویت و گسترش دهد. به نظر می رسد که زیاده روی در حمایت از آقای قهرمانی شما را آسیب پذیر می کند و انگ سیاسی بودن به سایت و دست اندرکاران را تقویت می نماید.
  ۲- فضای انتخابات را شفاف بکنید و از تخریب بپرهیزید به نظر می رسد رد صلاحیت آقای قهرمانی گرایش شما را به سمت انتقا گیری از رقبا، تقویت کرده است .
  ۳- برنامه گرایی در انتخابات و اجماع بر روی برنامه های توسعه استان می تواند بسیاری از مشکلات استان را مرتفع کند و سعی کنید این موضوعات را برجسته کنید .
  ۴- نمایندگان دارای حوزه کارکردی مشخص هستند انتظار کار اجرایی از نمایندگان را متوقف کنید و نقش نظارتی بیشتر را از آنان طالب نمایید و این نقش را به مطالبه عمومی تبدیل نمایید .
  ۵- اقای قهرمانی استاندار اجرایی تری نسبت به استانداران دولت بوده است اما اشنباهات فاحشی داشته است که منوپل کردن استان برای برخی از نورسیده های اقتصادی از جمله آن است باید باور کنید که ضربه ای که در دوران آقای قهرمانی به فضای سرمایه گذاری در استان وارد آمده است تا سال ها قابل جبران نیست و اراده ای برای توضیخ بیشتر ندارم .
  ۶- آقای قهرمانی نه اصلاح طلب صادق است و نه اصول گرای ثابت و نه به جریان موسوم به انحرافی تعهدی دارد او صیاد موقعیت هاست که از هرکس به ایشان برسد ، حامی اش می شود مشکل آقای قهرمانی نداشتن منش سیاسی روشن و ثابت است و این … را همه می دانند و از همین منش اش هم ضربه خورد .
  ۷- در باره همه انصاف و عدالت را رعایت کنیم اکر قرار است مست گیرند در شهر هر آن چه هست را باید بگیرند . موفق باشید و

 • جناب اقای محمد راشدی در زمان مهندس ” ق ” گیلان رتبه اول سرمایه گذاری خارجی کشور رو کسب کرد پس فکر میکنم ضربه ای به سرمایه گذاری استان وارد نشده
  یک استاندار خوب کسی است که از هر راه و روشی که میتونه واسه استان امتیاز بگیره حتی اگه شده باارتباط با ” م “

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی