گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ Sunday, 19 August , 2018
دی ۲۱, ۱۳۹۶ کد خبر : 64624 خبر ها

آقای استاندار ! از امیدبخشی شما به برنجکاران تشکر ، ولی چگونه ؟

آقای استاندار ! از امیدبخشی شما به برنجکاران تشکر ، ولی چگونه ؟

اختصاصی گیلانیان : از اینکه در فرصت کوتاه باقیمانده به فکر برنجکاری هستید و به کشاورزان استان در شورای حفاظت از منابع آب استان نوید دادید که (اجازه نخواهم داد هیچ کشاورزی بدلیل کم آبی از فعالیت کشاورزی در فصل زراعی آتی محروم بماند، قابل تقدیر و تشکر است

آقای استاندار ! جنابعالی از ضرورت لایروبی کانال‌ها درجه ۱ و ۲ توسط آب منطقه‌ای و کانال‌های درجه ۳ و ۴ توسط جهاد کشاورزی و با همکاری کشاورزان و بازسازی و احداث سردهنه‌های شبکه انتقال آب کشاورزی را مورد تاکید قرار دادید تا بدینوسیله زمینه لازم جهت صرفه‌جویی و استفاده بهینه از منابع آب فراهم شود” .

حتما جنابعالی وقوف کامل دارد که (مدیریت منابع آب) پاشنه آشیل برنجکاری گیلان است که با کمال تاسف اقدام عملی چندان موثری در این زمینه بعمل نیامد.

آقای استاندار! برنجکار از خشکسالی ۷۸ به این طرف از زبان معاونت وزیر نیرو در امور آب تا متولیات آب و کشاورزی استان قبل و حین برنجکاری از این نوع وعده وعید ها زیادی شنیده است از این رو بنظر می رسد حضرات اطلاعات کافی و وافی در مورد برنجکاری، خشکسالی های مکرر و خسارت های وارده به کشاورزی گیلان در اختیار جنابعالی نگذاشته اند که انشاءالله نویسنده در آینده به این مهم اشاره خواهد کرد .

بدون شک جنابعالی می دانید (منابع آبی) حدود ۱۸۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان از خارج استان تامین می شود و در اختیار استان نیست بنابراین (مدیریت منابع آبی) چندان محل اعرابی نخواهد داشت بلکه باید تمام توان را در (مدیریت آب) از قبیل (ذخیره آب زراعی) و (توزیع اصولی با مشارکت کشاورزان) متمرکز کرد بلکه مشارکت برنجکار در این مهم تحمل سختی ها را آسان نماید.

آقای استاندار ! حال که سیاستگذاران بخش کشاورزی تا کنون برای تامین آب زراعی مطمئن گیلان کاری انجام ندادند و برخلاف آمار و ارقام متولیان امور آب ظرفیت ذخیره آبی سد سفیدرود هم به حدود یک میلیارد و شاید کمتر تقلیل پیدا کرده که این امر به آسانی قابل اثبات است برای کمک به برنجکاری گیلان نیاز است تدابیر عملی اندیشید و با تمام توان و بدون توجه به بعد تبلیغاتی آن را اجرایی کرد وگرنه با ان شاء الله و ماشاء الله نمی توان از این مرحله سخت عبور کرد .

بطور قطع سن متولیان بخش کشاورزی در حدی نیست که دیده باشند برنجکاران ما در سال های زراعی قبل از سال ۴۲ که سد سفیدرودی وجود نداشت چگونه آب کشاورزی با کمک چند نفر از قبیل : میراب و نایب میراب و مامور آب و کدخدا و دهبان و پاکار و معتمدین محل مدیریت می شد و چکونه انهار بزرگ با کمک مردم و با سنت (ایلجار)ی و با وسایل ابتدایی لایروبی و سر دهنه سازی و سال زراعی ختم بخیر می شد.

ولی از زمانی که (مدیریت آب زراعی) به صورت دولتی باب و پای ادارات عریض و طویل و نیروها و امکانات گسترده در این بخش به میدان آمد، بدون استثنا برنجکاری همیشه با فراز و فرودهایی مواجه است .

هنوز این حضرات به این یقین نرسیدند ابداعات مسئولیت گریزانه برخی از مدیران مثل (تشکیل تشکل آب بران) ، (نصب کنتور های هوشمند بر مدخل انهار کشاوری!) ، (لایروبی آب بندان در چله تابستان) و غیره راه به جایی نمی برد .

وقتی نیمی از کانال های آبرسانی استان بطور ناقص و بدون زهکش اجرا شده و باعث از بین رفتن تمام انهار سنتی شده نمی توان بر آب زراعی مدیریت و با خشکسالی مبارزه کرد زیرا باستناد “الانسان حریص علی ما منع” و انسان در برابر هرچیزی منع شود نسبت به آن حریص تر می شود که تخریب تاسیسات آبرسانی (کانال های هوایی و زمینی) در شرق گیلان مبین این ادعاست .

با توجه به اینکه کشاورز در فصل برنجکاری بیشترین فشار اقتصادی و اجتماعی را تحمل می نماید طبیعی است که آستانه تحمل وی به پایین ترین حد خود تنزل پیدا کند و دعوا و مشاجره به یک امر طبیعی تبدیل شود تا جایی که دعوای منجر به قتل در خشکسالی ۸۷ در یکی از شهرهای گیلان و تخریب تاسیسات ناشی از همین امر است .

آقای استاندار ! اگر قرار است سال زراعی پیش رو که پیش بینی می شود سخترین سال آبی در چند دهه گذشته باشد با کمترین خسارت انسانی و مالی کنترل و هدایت شود موارد شرح زیر پیشنهاد می شود :

۱ – در این زمان باقیمانده سریعا نسبت به تشکیل گروه بازرسی یا بازبینی جهت بازدید از امور آبرسانی و امکانات مورد نیاز آبرسانی سطح استان تشکیل شود و این تشکل در طول آبیاری بر عملکرد ها نارسایی ها تعلل و کوتاهی نظارت و در صورت مشاهده هر گونه نارسایی ضربتی اقدام نماید .

۲ – بدون عذر و بهانه در مورد تخصیص یا عدم اختصاص اعتبار سریعا نسبت به لایروبی کانال ها ، انهار سنتی بزرگ و متوسط ، آب بندان ها ، مرمت و بازسازی و نوسازی سردهنه ها و ایستگاههای پمپاژ و غیره اقدام و برخلاف سال های گذشته از واگذاری هزینه بر عهده برنجکاران جلوگیری شود !

۳ – آب منطقه ای نسبت به اصلاح و ترمیم کانال های شکسته و تخریب شده و همچنین لایروبی منحول های کانال های هوایی که همیشه به نحوی از سوی پیمانکار مورد اغماض قرار می گیرد اقدام فوری شود.

۴ – فراموش نشود موفقیت در مدیریت آب و حراست از تاسیسات آبرسانی که در شرایط خشکسالی در معرض تخریب بیشتر قرار دارد به پشتیبانی بی قید و شرط قضایی و حضور فیزیکی ضابطین دادگستری در سطح استان نیاز دارد که فقدان این مهم می تواند حادثه قتل سال ۸۷ را فراگیر نماید .

۵ – با استفاده همه امکانات تبلیغی از ائمه جمعه و جماعات ، روحانیون و خطبا، رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری نسبت به آموزش چهره به چهره روستائیان در زمینه های : مصرف بهینه آب زراعی ، لایروبی انهار اختصاصی ، مرزبندی مناسب کرت ها ، مهار و نگهداری آب در کرت ها و … اقدام نمایند.

۶ – مقبولیت معتمدین و نیروهای محلی و تجربیات و کمک فکری آنان در اداره امور آب و جلب مشارکت عمومی در مصرف آب و نگهداری تاسیسات و غیره .

امید است با پیگیری جنابعالی کشتی به گل نشسته برنجکاری استان با ساحل نجات برسد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*