گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
ژانویه 13, 2013 کد خبر : 16405 دسته‌بندی نشده

پیامد دستور استاندار به اداره کل بازرسی خود :

آقای استاندار! ورود به حیاط خلوت خواص تاوان دارد !! ‏

آقای استاندار! ورود به حیاط خلوت خواص تاوان دارد !! ‏

اختصاصی گیلانیان : یکی از استانداران دهه هفتاد گیلان که دوره شهرداری را نیز در کارنامه خدمتی خود داشت می گفت شهرداری خانواده هزار فامیل است عموما همه پرسنل آن به گونه ای با هم فامیل نزدیک هستند و نمی توان دست به ترکیبش زد زیرا با کوچک ترین تغییر یکی از پرسنل گروهی علیه شهردار جبهه می گیرند .

سال ها از این موضوع می گذرد و در گذر زمان با توجه به مهرورزی و عدالت محوری انتظار می رفت مدیریت فامیلی در ادارات جایش را به شایسته سالاری داده باشد ولی اظهارات روز چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۱ کیهان هاشم نیاء ، استاندار گیلان در جمع مدیران استان مبنی بر این که ” در چندماه گذشته برخی از افراد بصورت قراردادی و شرکتی در دستگاههای اجرایی با استفاده از ارتباطات غیر اداری و خانوادگی جذب شدند” این امید را به یأس تبدیل کرد!

حتما استاندار گیلان به خوبی می داند از زمانی که استاندار پیشین داماد خود را در پست حساس استانداری گماشت برای حفظ وی چاره ای جز این نداشت امتیازاتی هم به اشخاص تآثیر گذار استان و مدیران ذیمدخل خود اعطا نماید روی این اصل ناگزیر شد با اخراج برخی از نیروها شاغل در استانداری جائی برای جذب فرزندان خواص در استانداری و سایر ادارات باز نماید . وقتی یک راننده قدرت جذب سه نفر از نورچشمی ها را داشته باشد (!!) خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !

هر قدر که زمان می گذرد بیشتر آشکار می شود که چه قدرت و نعمتی را بعضی ها داشتند و چه دوران طلائی ای رااز دست داده اند که تکرار آن به ندرت در تاریخ اتفاق می افتد .

استاندار گیلان که به اداره کل بازرسی و عملکرد حقوقی استانداری مآموریت داده تا گزارشی از جذب های فامیلی در سالجاری را تهیه نمایند حتما استحضار دارد فرزندان چه کسانی از معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری گرفته تا راننده قدر قدرت (!)، فلان سردار و فرماندار و مدیر و مشاور و غیره در خود استانداری و سایر ادارات جذب شده اند .

باز آقای استاندار اطلاع دارد که برخی از خواص بیش از یک فرزند خود را حتی در خود استانداری مشغول به کار نموده اند که مطلعین آمار تقریبی نورچشمی ها را که برای بست نشینی به تهران عزیمت کرده بودند حد اقل ۳۵ نفر برآورد می کنند و این آمار غیر از آقازاده ها و دامادهای عزیزی است که در آغاز فعالیت استاندار پیشین تحت عناوین تغییر ساختار و جوانگرائی و جلوگیری از چه و چه به مناصب عالیه گمارده و استخدام شده اند ولی نخبه های این استان یا دستفروش کنار خیابان هستند یا راننده آژانس و لبو فروش سر میدان و سیب زمین و پیاز و میوه فروش دوره کرد و کمربندی های شهر .

اگرچه هر یک از مشاغل مذکور محترم می باشد ولی درد آور است برخی از شاگردان خوب و مودب و درس خوان نویسنده در کمربندی شهید قلی پور با یک ماشین … مشغول میوه فروشی باشد یا در شهرک … تره بار فروش و شاگرد بقال هستند ولی آقازاد ها و آقا دامادهای برخی از مرفهین دردمند (!) که در دوران خدمت خود از بهترین امکانات و رفاه دولت برخوردار بوده و هستند در برخی ادارات با عناوین دهن پرکن مشغول برنامه ریزی برای رفاه همین فرزندان بی نام و نشان و بی پارتی استان باشند  !

درست است که استاندار حسب موقعیت و جایگاه موظف به ادای تکلیف است، نه انجام آن که ممکن است در حیطه وی نباشد ولی حتی شنیدن این حق کشی ها و تقسیم غنایم بین خواص کشنده است . درست است استاندار الزاما باید محاسن و معایب را ببیند ولو دیر هنگام ، مثل همین مورد اخیر را به اطلاع عموم برساند و مردم در انتظار خدمت ببینند و بدانند چه کس یا کسانی که داعیه دار خدمتند چه لطفی در حق فرزندان خود و چه ظلمی در حق دیگران می نمایند !

ممکن است گفته شود به کار گماردن یک فرزند حق طبیعی یک کارمند عالی رتبه است ؛ ولی:

اولا : اگر چنین است چرا فلان فرماندار آری و فلان فرماندار که فرزندش در آزمون شرکت و نمره طراز اول داشت، خیر ؟! حتما در خط آقایان نبوده است !

دوما : اگر عمومیت داشته باشد حق است نه اینکه ویژه خواص باشد که در این صورت (رانت) است .

سوما : یک فرزند را گفته اند ، نه دو فرزند و آنهم بعضا در یک اداره !!

و شاید برخی از خواص که سنگ عدالت محوری و سخنگوئی فلان گروه را به سینه می زنند حتما باید حاجت روا شوند که خواجه شیراز به بیراهه رفته ، گفته :

تو بندگی چو گدایان به شرط مزد نکن             که خواجه خود روش بنده پروری داند

از این رو امروز دیگر از بازرسی کاری ساخته نیست زیرا خشت اول این بنای کج از معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری گذاشته شد و به طور آگاهانه با زیر پا گذاشتن اصول مدیریت به دست دیگران تعدیل نیرو را به انجام رسانید و سپس جذب نیرو را از مسیر قانونی از خود و خودی ها مرّ قانون به انجام رسانید .

به نظر می رسد با توجه به شرایط موجود باید کمی عاقبت اندیش بود زیرا کسانی که برای جذب نورچشمی ها در نهایت زیرکی می توانند اداره ای را زیر و رو کنند و در زمان بروز واقعه با استفاده از اارتباطات راه رفتن به تهران برای اخد مجوز بازگشت به کار را به فرزندان شان نشان دهند و موفق نیز شوند قدر مسلم برای مقابله با این دستور استاندار هم حربه ای در آستین دارند بنابراین استاندار گیلان باید بداند اگر براین بازی خطرناک اصرار ورزد و بخواهد وارد حیاط خلوت خواص شود و خط قرمز آنان را بشکند ممکن است تبعات خوشایندی نداشته باشد ، شاید زمزمه تغییر استاندار گیلان که هر از گاهی کهنه و تازه می شود پیش بینی این ایام باشد که لازم است استاندار هم به فکر چراغ از بهر تاریکی باشد ؟!

اگر چه این اطمینان وجو دارد تحلیل حاضر برای نویسنده بدون تبعات نخواهد بود کما اینکه از ابتدای دوره استاندار پیشین تا کنون نبوده و همچنان در حال پرداخت تاوان استقلال رای و حفظ شان رسانه ای خود است ولی تصور می رود دانستن پاسخ یک سوال نه تنها برای نویسنده، بلکه برای عموم ، خالی از لطف نباشد :

اگر ۳۰۰ یا ۳۰۰۰ نفر بخش اعظم ثروت کشور را در اختیار دارند ، چند نفر از زعمای گیلان ، چند درصد اشتغال استان را به خانواده های خود اختصاص داده اند ؟

لطفا نگویید ۳۵ نفر که نمی تواند قابل قبول باشد زیرا برخی از همین خواص دو نفر و یا بیشتر از نورچشمی ها را در یک اداره و یا اداره های آب و نان دار دیگر به کار گمارده اند !!

باشد که دنیای مردم ما را با اعمال و رفتار و کردار خود – بغیر السنتکم – و به دور از شعار مهر ورزی و عدالت محوری و اصولگرائی بسازیم که سعادت آخرتی به تبع حاصل خواهد آمد .

اخبار مرتبط

نظرات

  • به نظرم مطلب دقیقی را مطرح کردین. صحبت های دردناکی رو گفتین که اتفاقا درد دل همه مردم هم هست. اما به نظر نمی رسه که کسی به فکر راه حل یا تموم کردنش باشه، همونطوری که خودتون هم بهش اشاره داشتین. خوب، آخرش چی می شه؟ . تا کی گیلانیا باید شاهد مواردی از این دست باشن؟.
    فکر نمی کنین که یکی از مهمترین دلیل های عقب موندن استان از سهم پیشرفت کشوری، همین مسئله باشه؟. شایدم سرعت بدبینی من و امثال من داره زیادی بالا میره ، شاید.

  • اتفاقا درست میگه.خیلی از آقایون فرزنداشون رو بزور آوردن و تو تنور داغ چسبوندن.از جوون گرایی آقایان سوءاستفاده شده ولی انصافا بینشون افراد تحصیل کرده و مذهبی هم پیدا میشه که از نخبه هان که تو خانواده مذهبیه ساده ی بدون پارتی بزرگ شدن.انصاف نیست بگیم همه ویکطرفه به قاضی بریم

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی