گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
می 30, 2014 کد خبر : 27412 خبر ها

آمادگی ایجاد کریدور تجاری بین ایران و چین از طریق بندر اکتائو

آمادگی ایجاد کریدور تجاری بین ایران و چین از طریق بندر اکتائو

گیلانیان : مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی اکتائو برای ایجاد کریدور تجاری بین ایران و چین از طریق بندر اکتائو اعلام آمادگی کرد و گفت: در حال بررسی چگونگی فعال‌سازی این کریدور هستیم.

امیربیگ تولیگنف بعد از ظهر امروز در جلسه هیئت رئیسه سازمان منطقه آزاد انزلی حضور مدیران ارشد گیلان در روز تعطیل را بیانگر اهمیتی دانست که برای گسترش همکاری‌ها با قزاقستان قائل هستند.

وی افزود: این سفر پیرو مذاکرات اولیه با مدیر عامل منطقه آزاد انزلی در چهاردهمین اجلاس اتاق‌های بازرگانی حوزه خزر در آستراخان انجام شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی اکتائو، ادامه داد: با توجه به لزوم تسریع در تحقق مباحث توافق شده، در نخستین فرصت در منطقه آزاد انزلی حضور پیدا کردم.

وی، منطقه ویژه اقتصادی اکتائو را با قدمت ۱۰ ساله منطقه‌ای جوانی خواند و گفت: بهره‌گیری از تجربیات منطقه آزاد انزلی در زمینه تدوین و ایجاد مزایا و مشوق‌های قانونی برای جذب سرمایه‌گذار شد.

تولیگنف محدوده منطقه اکتائو را ۲ هزار هکتار اعلام کرد و یادآور شد: زمین و زیرساخت‌های اولیه توسط دولت به صورت رایگان در اختیار قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه امکان ثبت شرکت‌های خارجی در منطقه ویژه اقتصادی اکتائو فراهم است، خاطرنشان کرد: اکنون ۲۵ شرکت در این منطقه به ثبت رسیده که هیچ‌کدام ایرانی نیستند.

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی اکتائو، عوارض هر گونه ساخت و ساز در این منطقه تا سال ۲۰۲۸ میلادی پرداخت نمی‌شود و شرکت‌ها از مالیات معاف هستند.

وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد محصولات تولیدی در محدوده این منطقه در اختیار شرکت تولید کننده قرار دارد، خاطرنشان کرد: شرکت‌ها برای مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز خطوط تولید خود از پرداخت عوارض معاف هستند.

تولیگنف، خواستار ثبت و حضور شرکت‌های ایرانی به ویژه در زمینه‌های نفت، محصولات شیمیایی، ماشین‌آلات صنعتی و فرآوری چرم در منطقه اکتائو خود شد.

وی متذکر شد: از پیشنهاد مدیر عامل منطقه آزاد انزلی برای همکاری در ایجاد کریدور تجاری بین ایران و چین از طریق بندر اکتائو استقبال می‌کنیم و در حال بررسی چگونگی فعال‌سازی این کریدور هستیم.

تولیگنف، با اشاره به نیاز بازار قزاقستان به محصولات کشاورزی، از سرمایه‌گذاران ایرانی در زمینه ساخت سردخانه برای صادرات و ترانزیت محصولات سردخانه‌ای این کشور از طریق منطقه ویژه اکتائو دعوت کرد.

وی یادآور شد: مسایل و درخواست‌های شرکت‌های کشتیرانی و حمل و نقل ایران را به مسئولان مربوطه انتقال می‌دهیم و پیگیر برطرف شدن آنها خواهم بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی