گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
مارس 13, 2012 کد خبر : 7746 دسته‌بندی نشده

خريد كود ، مشكل جديد براي برنجكاران !

آیا کشاورزان گیلانی امسال به کود شیمیائی خواهند رسید ؟

آیا کشاورزان گیلانی امسال به کود شیمیائی خواهند رسید ؟

اختصاصی گیلانیان : یکی دوسالی هست که سازمان جهاد کشاورزی مسئولیت توزیع کود شیمیائی کشاورزان را بعد از سیر یک سیکل اشتغالزائی برای بازنشستگان خود طی قرار و مرار هائی به سازمان تعاون روستائی واگذار کرده است.شرکت های تعاونی روستائی این سازمان که سال هاست معلوم نیست با سرمایه کشاورزان به چه کاری مشغول هستند ؟ که نه بیلانی ، نه گزارش عملکردی ارائه می کنند و نه سود سهامی به کشاورزان پرداخت می نمایند ، بماناد

در سال زراعی گذشته نیز با استفاده از اهرم توزیع کود شیمیائی مبلغی بابت افزایش سرمایه از کشاورزان دریافت نموده که تنها در شهرستان آستانه اشرفیه با توجه به بیش از ۲۲ هزار بهره بردار این مبلغ به ۱۱۰ میلیون تومان بالغ می‌شود که به سرمایه شرکت تعاونی روستائی افزوده شده که این نیز پس از گذشت یک سال معلوم نیست ؛

اولا : کل افزایش سرمایه اخذ شده از کشاورزان چه مبلغی بوده ؟

ثانیا : پول جمع‌آوری شده در کجا سرمایه گذاری شده است و امروز که زمان توزیع کود شیمیائی کشاورزان است انبار ذخیره کود تقریبا خالی است و گفته می شود کشاورزان باید بابت کود مورد نیاز به طریق اینترنتی ثبت نام و پول آن را پرداخت نمایند تا در مدت زمان اندک باقیمانده به فصل کشاورزی در خصوص خرید کود اقدام و سپس بین کشاورزان توزیع شود ؟

با توجه به وقت لازم برای خرید، حمل از جنوب به شمال، تخلیه در انبارهای مرکزی استان و شهرستان ها ، توزیع و حمل به شرکت های تعاونی روستائی ، اینهمه چقدر طول خواهد کشید خدا می‌داند ، احتمالا در وقت درو محصول وصال خواهد داد !!؟

مشکل برنجکاری اینجاست که این محصول با تعدد مراکز تصمیم گیری مواجه است و مراجع مذکور به جای توجه به وضع و حال کشاورز بیشتر متوجه منافع بخشی هستند تا کشاورز.

زیرا :

دو سال قبل حضرات به عنوان آمار گیری اقدام به ثبت اطلاعات کشاورزان برنجکار بر اساس مستندات مثبته نمودند و به اصطلاح خودشان کلیه آمار کشاورزان کامپیوتری کردند و بر اساس همان اطلاعات هم در سال گذشته اقدام به توزیع کود کردند؛

اما مسئولان این امر امسال مشکل جدیدی را برای کشاورزان خلق کردند که باید برای دریافت کود شیمیائی ثبت نام اینترنتی صورت بگیرد !!؟

مسئولان تصمیم ساز در شرایطی این مشکل را پیش پای کشاورز گذاشته اند که هنوز آمار دقیقی ندارند که چه تعداد از روستائیان اصلا با نام اینترنت آشنا و با آن سر و کار دارند و چه تعدادی از این قشر محروم صاحب رایانه و اصلا چه تعداد از روستاهای استان فاقد برق هستند !!؟؟

کشاورزان ناگزیر به اطاعت امر شدند و از ساعات اولیه صبح تا پاسی از شب در پست بانک‌های مستقر در بخش‌ها حضور یابند که این امر دارای هزینه ایاب و ذهاب و در صورت موفقیت باید سه هزار تومان هزینه ثبت نام نیز بپردازد که با توجه به ضعف های سامانه « سیستم هوشمند شناسنامه بهره برداری» روزها در نوبت ثبت نام بمانند و آخرالامر دست از پا کوتاه تر به خانه بازگردند تا فردا، روز از نو ، روزی از نو.

برای اینکه آنان و همینطور متصدیان سامانه « سیستم هوشمند شناسنامه بهره بردار » با ضعف های این برنامه ناقص مواجه هستند و پاسخگوئی هم برای این مشکل وجود ندارد؛ زیرا :

« سیستم هوشمند شناسنامه بهره بردار » که تنها لفظ «هوشمند» را یدک می کشد دارای ضعف های اساسی شرح زیر است که برای تصدیق این ادعا می توان به بخش « پرسش های متداول » آن مراجعه کرد که ده ها صفحه سؤال بهره بردار گواه این ادعا است .

به نظر می رسد سامانه «سیستم شناسنامه بهره‌بردار» یک سامانه جدید و دارای اشکالات عدیده است که با توجه به خود سامانه از یک سو و سرعت پایین اینترنت نمی‌تواند پاسخگو هفتاد تا هفتاد و پنج درصد جمعیت استان که کشاورز هستند، باشد.

شخصا برای ثبت نام به سامانه مذکور مراجعه کردم :

اولا : :پیام های خطای عدیده در ثبت اطلاعات دارد.

ثانیا : در قبول کد ملی با مشکل مواجه است و اکثر قریب به اتفاق کد ملی ها را به بهانه تکراری بودن نمی‌پذیرد که مشترک بودن چند رقم در کد ملی افراد تقصیر کشاورز نیست !؟

ثالثا : کم نیستند کشاورزانی که ثبت اطلاعات ‌کرده ولی از دریافت شناسه بهره بردار محروم هستند .

رابعا : در مورد ثبت مقدار زمین زیر کشت حتی اگر ۵ هکتار هم باشد فقط عدد ۱۰۰ را ثبت می‌کند و معلوم نیست مقدار کود مورد نیاز را چگونه محاسبه خواهد کرد ؟!

 برای رفع مشکل خبرنگار ” گیلانیان ” با روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی تماس حاصل نمود و از آنجا به مسئول سامانه هدایت حواله شد ، که به دلیل پاسخگو نبودن نامبرده پیشنهاد تماس با مسئول خدمات کشاورزی آستانه اشرفیه داده شد و ایشان نیز با توجه به تماس کاری مستمر ، خبرنگار گیلانیان را به کارشناس دیگری حواله نمود که منتج به نتیجه نشد و از فحوای کلام آخرین مرجع پاسخگو چنین استنباط شد که :

از حدود ۲۲ هزار بهره بردار این شهرستان به دلیل مشکل سامانه تنها حدود هزار و پانصد نفر ثبت نام نموده اند و سامانه در بسیاری موارد جوابگو نیست و باعث دوباره و سه باره و چندین باره کاری می شود.

اگرچه محال است اگر از این موارد که بگذریم ، شنیده می شود کود شیمیائی ای در سال زراعی گذشته از قرار کیلوئی حدود  ۴۲۰۰ ریال بوده امسال به حدود ۷۸۰۰۰ افزایش یافته است ؛ حال چگونه می توان با این همه مشکلات و افزایش قیمت نهاده های کشاورزی رو به رشد چگونه می توان در بخش برنجکاری به خود کفائی رسید خود سؤالی بزرگ است ؟؟!!

عین این مطلب علاوه بر انتشار در وبگاه گیلانیان جهت دریافت توضیح به مسئولان سازمان جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستائی نمابر خواهد شد تا بلکه مسئولان ذیربط با توجه به مشکلات موجود پاسخ دهند که آیا کشاورزان در سال زراعی جاری به کود شیمیائی مورد نیاز خود خواهند رسید یا خیر ؟

اخبار مرتبط

نظرات

  • کشاورزی گیلان به لطف بی مسئولیتی مسئولین مربوطه در استان ، در حال تعطیل شدن است . مسلما کشاورزی که این همه مورد بی توجهی قرار می گیرد و به شکل های مختلف ، در حق وی اجحاف می شود ، روحیه کار و تلاش بر سر زمین زراعتی خود را از دست خواهد داد .
    از سوی دیگر، مسئولین بخش کشاورزی به دلیل دریافت حقوق های مناسب و به موقع کارمندی و مدیریتی در هر ماه و عدم وابستگی به درآمدهای حاصله از کشاورزی و بی نیاز از کارکردن بر روی زمین و کسب معاش انحصاری از این راه ، دغدغه ی برآوردن نیازهای گوناگون کشاورزان را ندارند و برایشان مهم نیست که کشاورزان با چه گرفتاری هایی دست و پنجه نرم کنند .
    تا زمانی که امور اینچنین به پیش می رود ، چشم انداز روشن و امیدآوری کننده ای در باره آینده کشاورزی گیلان ، قابل مشاهده نیست .

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد