گیلانیان
دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸ Monday, 25 March , 2019
فروردین ۱۹, ۱۳۹۶ کد خبر : 58251 دسته‌بندی نشده

آیا سرای محلات، محل میتینگ های انتخاباتی ثابت قدم شده است؟

آیا سرای محلات، محل میتینگ های انتخاباتی ثابت قدم شده است؟

گیلانیان به گزارش تابناک گیلان : سرای محلات چه فوائدی برای جمعیت ۸۰۰ هزار نفره شهر رشت داشته است که شهرداری رشت اخیراً در یک فراخوان مناقصه به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان تصمیم گرفته است سرای محله به همراه حسینیه در شهرک امام حسین این شهر ایجاد کند؟

سرای محلات چه فوائدی برای جمعیت ۸۰۰ هزار نفره شهر رشت داشته است که شهرداری رشت اخیراً در یک فراخوان مناقصه به ارزش بیش از ۵ میلیارد تومان تصمیم گرفته است سرای محله به همراه حسینیه در شهرک امام حسین این شهر ایجاد کند؟
شهرداری رشت در یکی دو سال اخیر اقدام به ایجاد سرای محله در چند محله این شهر کرده است که با هدف تجمیع کردن همه ظرفیت های اجتماعی ساکنین آن محل ایجاد شده است در صورتی که بررسی ها نشان می دهد یکی دو مورد از آنها فعال هستند و بعضی از آنها تبدیل به میتینگ های انتخاباتی شده و خروجی دیگر نداشته است.
نکته مهم اینکه در یک محله علاوه بر مسجد، پایگاه مقاومت بسیج و کانون فرهنگی – هنری نیز وجود دارد که اهداف سرای محله را دنبال می کند؟ چرا با انجام کار موازی بودجه های فرهنگی شهرداری را هدر می دهیم و به جای اینکه بیاییم مساجد، پایگاه های مقاومت بسیج و کانون های فرهنگی هنری مساجد را تقویت کنیم، بار دیگر تصمیم گرفتیم که یک سرای محله به همراه حسینیه در یک نقطه از شهر با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان بسازیم و این کار جز هدررفت هزینه ها، فوائدی برای همه شهروندان نخواهد داشت.
استفاده از مساجد برای جمع کردن ظرفیت های اجتماعی ساکنین محل ضروری بوده و امروزه دنیا پژوهشگرانی را گمارده است که چگونه امام راحل از ظرفیت مساجد برای تغییر یک نظام سیاسی استفاده کرده است، آن وقت دوستان مدیریت شهری شهر رشت با ایجاد سرای محله به دنبال شقه شقه کردن جامعه هستند و بعضا نمی بینند که در زمین چه کسی توپ می زنند.
اختلاف سلیقه بین ائمه جماعات، هیئت های امنا ، شورای پایگاه بسیج و کانون فرهنگی بعضی از مساجد را نباید بهانه ای برای توجیه ایجاد سرای محله کنند و اگر با شهری مانند تهران مقایسه می کنند، بدانند تهران از نظر جمعیت و وسعت قابل قیاس با رشت نیست، ضمن اینکه چرا این دو شهر را بر اساس شاخص های دیگر توسعه شهری با هم مقایسه نمی کنند؟
فاصله انداختن اقشار مختلف جامعه از یکدیگر عامل بسیاری از آسیب های اجتماعی بوده و هر کار فرهنگی که منجر به انسجام اجتماعی نشود و آسیب های اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، افسردگی را کاهش ندهد، قطعا بر اساس مدل مهندسی فرهنگی انجام نشده و ایجاد سرای محلات در رشت نیز همین سرنوشت را دارد.
اعتقاد دارم متولیان فرهنگی شهر رشت با هم افزایی، گوشه ای از کارهای فرهنگی را به عهده بگیرند تا نتایجش در کاهش آسیب های اجتماعی مشهود باشد و از موازی کاری بشدت پرهیز کنند تا جامعه دچار سردرگمی فرهنگی نشود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

قابل توجه رییس شورای اسلامی شهر رشت :

شهروندان رشتی باید تاوان کم کاری شهرداری را بپردازند ؟!

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

به بهانه گلایه استاندار از جذب غیر قانونی 670 نفر در گیلان:

آقای استاندار! با این شرایط جوانان جویای کار ما به کجا باید شکایت ببرند ؟!

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

به بهانه افشاگری در باره آدینه و مصلی و ...

کتمان حقیقت در مورد آدینه و مصلی و … به نفع کیست ؟!

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz