گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
نوامبر 20, 2013 کد خبر : 22407 دسته‌بندی نشده

آیا عبور و مرور از پل باستانی شعار امنیت دارد ؟

آیا عبور و مرور از پل باستانی شعار امنیت دارد ؟

اختصاصی گیلانیان : به قرار اعلام رئیس شورای اسلامی شهر رشت در تاریخ ۱۳۹۲/۰۸/۱۹ : تقاطع غیرهمسطح شهیدان باستانی شعار – قلی پور رشت ۱۵ آذرماه زیر بار ترافیکی می رود.

ظریفی با شنیدن این خبر گفت : با توجه به اینکه چندی قبل بخش حساس پل قبل از تحمل بار ترافیک فرو ریخت و سلامتش را در افکار عمومی خدشه دار نموده به نظر می رسد با زیر بار ترافیک رفتن نه تنها عبور و مرور روی پل بلکه زیر پل امنیت نداشته باشد !

شاید با کمی تامل در مورد صحت و سقم این ادعا بتوان به یک حدس و گمانی رسید ؛ زیرا :

با توجه به مشخصات اعلامی توسط سایت معاونت فنی عمرانی شهر داری رشت در تاریخ ۲۱ آبان ۹۲ پل باستانی شعار ۱۷٫۵ متر عرض و ۱۱۰۰ متر طول و تعداد دهانه ۲۶ معبر حدود ۴۰ تا ۴۲ متر طول است که بر روی ۱۸۹ شمع قرار دارد .

با یک حساب سرانگشتی می توان گفت سطح هر معبر حدود ۷۷۱۷ متر مربع است که برای ایجاد چنین سطحی حدود ۱۵۳ تن آرماتور و پروفیل و حدود ۱۲۳۰ تن بتن استفاده شده است که وزن این سطح با احتساب بار ترافیک چند برابر خواهد شد بنابراین استحکام پل مذکور در نقطه فرو ریخته که طول بیشتری دارد جای سوال است .

حساسیت این سوال زمانی مضاعف می شود که دانسته شود طولانی ترین دهنه پل دقیقا روی پل تاکسیرانی سابق است که گفته می شود به دلیل نزدیکی به دو طرف پل زمینی چهار پایه پل هوائی بدون فونداسیون است چون حفاری در جوار تاج طرفینی پل تاکسیرانی سلامت  آن را به خطر می انداخت ولی با توجه به وضع موجود سنگینی پل هوائی این بخش نه تنها استحکام پل هوائی بلکه سلامت پل تاکسیرانی را هم تهدید می کند .

شمع های دو طرف پل تاکسیرانی که بدون فونداسیون و بر لبه های پل زمینی بنا شده آیا تحمل این وزن را دارد و مثل گذشته ریزش نخواهد کرد سوالی هست که باید افراد فنی اظهار نظر کنند تا اطمینانی در مردم ایجاد شود و در ضمن بعنوان سند در تاریخ بماند !؟ نقطه مورد نظر در عکس مشخص شده است .

از آن جائی که در استحکام این بخش از پل اطمینان لازم وجود ندارد بنابراین خالی از لطف نخواهد بود عابران تحت و فوق این پل جهت احتیاط لازم وصیتنامه خود را به همراه داشته باشند .

10101

POL 2

اخبار مرتبط

نظرات

  • واقعا روی امنیت این پل هیچ جوری نمی شه حساب وا کرد، مگه اون کسی که از جونش واقعا سیر شده باشه. البته غیر از وصیتنومه به بیمه بدنه کامل ماشین و بیمه عمر همه ی سرنشینای خودرو هم نیازه. البته باید همه ی این موارد چند ماهی هم اعتبار داشته باشن و مثل خیلی از شرکت های بیمه، الکی و سرکاری هم نباشن!

  • لطفا فقط نگرانی خود را مطرح کنید، اظهار نظر فنی نفرمایید!! آن را بگذارید برعهده اهل فن، قطعا افراد دست اندرکار عقل دارند!!!

  • با سلام
    مشابه این اظهار نظر توسط یکی از اعضای شورای شهر سابق در مورد پل جانبازان شده بود که افرادی که فاقد تخصص هستند اظهار نظر تخصصی می کنند در حالیکه خودش تخصص فنی نداشت .
    اگر فنی و ذیمدخل هستید لطف کنید پاسخ نگرانی های مرا که یکی از شهروندان این شهر محسوب می شوم و انواع عوارض پرداخت می کنم، بفرمایید که سپاسگزار خواهم شد !

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی