گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
ژانویه 22, 2012 کد خبر : 6164 خبر ها

چراغ عمر کودکی رو به خاموشی است

آیا نجات دهنده ای هست ؟

آیا نجات دهنده ای هست ؟

امیرعلی این روزها در بیمارستان شفای اهواز بستری است و منتظر روزی است که پدرش با خبر خوش برگردد و او را به زندگی بازگرداند.
این پسرک ۳ ساله که تقریباً نیمی از زندگی‌اش را در جدال با یک نوع سرطان بوده، اکنون با گذراندن یک دوره طولانی‌مدت شیمی‌درمانی و قرارگرفتن در سراشیبی زندگی نیازمند چند سی‌سی خون نادری است که به گفته پزشکان ممکن است در میان صدها هزار نفر، یک انسان دارای این نوع خون باشد.
محمدرضا فضل‌علی‌پور، پدر این کودک که چند روزی است با یک کیف پر از مدارک پزشکی از دزفول به تهران آمده تا برای نجات پسرش خون مورد نظر را پیدا کند، با چشمانی گریان به خبرنگار شوک می‌گوید: وقتی پسرم یک سال و نیم داشت متوجه شدیم که لکه‌های سیاهرنگی روی پاهایش به وجود آمده است. هنگامی که به پزشک مراجعه کردیم، پس از کلی آزمایش گفتند پلاکت خونش پایین آمده و تعداد گلبول خون در بدنش پایین آمده و در نهایت مشخص شد که به سرطان خون از نوع ALM مبتلا شده است.
وی ادامه می‌دهد تا به حال کلی درمان روی پسرم انجام شده و شیمی‌درمانی هم کرده است، الان نزدیک به یک ماه است که پزشکش به ما گفته امیرعلی نیازمند چند سی‌سی از یک نوع خون است که فرد اهداکننده باید چند خصیصه داشته باشد.
– دارای HLA با ویژگی خونی
– A*02,*26
– B*51,BW4
– DRB1*13,*15
بوده و فاقد هرگونه بیماری از نوع قلبی، کبدی و غیره باشد و بین ۱۸ تا ۶۰ سال سن داشته باشد.
وی اضافه می‌کند: تا به حال خودم، همسرم و تقریباً ۲۰ نفر از اعضای خانواده آزمایش داده‌اند اما خون مناسب پیدا نشده است. پزشک پسرم گفته کسی در آلمان این نوع خود را دارد اما نزدیک به ۵۰ میلیون هزینه ارسال چنین خونی به ایران می‌شود.
این پدر که به زحمت اشک‌هایش را کنترل می‌کند می‌گوید: درد فرزندم، من و همسرم را پیر کرده است. تمام امیدمان این است که این خون برایش پیدا شود. کافی است فردی که می‌خواهد آزمایش بدهد به سازمان اهدای خون یا یک بیمارستان مراجعه کند که البته اگر دفترچه بیمه داشته باشد این کار هزینه‌ای هم ندارد.
امیرعلی این روزها در بیمارستان شفای اهواز بستری است و منتظر روزی است که پدرش با خبر خوش برگردد و او را به زندگی بازگرداند. این پدر ۴۰ ساله که لیسانسیه عمران و کارمند دانشگاه است برای یافتن خون مورد نظر همچنان شهرها را زیر پا می‌گذارد و به مراکز پزشکی مختلف سر می‌زند تا شاید نوع خون مورد نظر را پیدا کند و مادر ۳۰ ساله کودک، شب و روز در کنار بستر فرزند بیمارش می‌نشیند و با زبان کودکانه‌ای او را سرگرم می‌کند. گاهی پسرک با بازوان ناتوانش خم می‌شود تا مادر را در آغوش بگیرد و از نوازشهای مادرانه سیراب شود.
این مادر می‌گوید: اگر یک انسان نیکوکار با خون مورد نظر پیدا شود و بچه‌ام را به من برگرداند حاضرم به پاس این خدمت انسانی سال‌ها خدمت در خانه‌اش را برعهده بگیرم.
آیا نجات‌دهنده از راه خواهد رسید؟

تحلیل شــوک

دکتر حسینپور فیض:
این بیماری شایع ترین نوع سرطان کودکان است

بیماری ALM جزو بیماری خطیر دوره کودکی و شیر خوارگی است و در کودکان این بیماری ۸۵ درصد سرطان خون را تشکیل می‌دهد و ۱۰ الی ۱۵ درصد مربوط به سرطان خون حاد ALM (بیماری سرطان خون حاد) است.
علائم بیماری
دکتر عباسعلی حسین‌پورفیض، متخصص سرطان خون، با بیان این مطلب افزود: این بیماری در هر سنی از کودکان دیده می‌شود ولی در محدوده سنی ۲ الی ۴ سالگی بیشتر شایع است. علائم بیماری عبارتند از: رنگ پریدگی، کم خونی، خونریزی،
تب و عفونت.
اگر کودکی هنگام معاینه دارای کبد، طحال و غدد لنفاوی بزرگ باشد پزشک هنگام معاینه متوجه این علائم شده و علت آن بیشتر مربوط ALM است. از علائم دیگر بی‌اشتهایی، کاهش وزن، بی‌حالی، درد استخوان و درد مفصل است.
تشخیص بیماری
این متخصص سرطان خون در رابطه با چگونگی تشخیص این بیماری گفت: این نوع بیماری با آزمایش خون یا بر حسب صلاحدید آزمایش مغز استخوان مشخص می‌شود.
درمان بیماری
برای درمان این بیماری به گفته دکترحسین پورفیض، تست تزریق خون، تزریق پلاکت، دادن آنتی‌بیوتیک و در صورت عدم بهبود، بیمار شیمی درمانی می‌شود. برخی مواقع معمولاً در ALM، پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی صورت می‌گیرد که برای این نوع پیوندها از HLA تایپینگ استفاده می‌شود.
چگونگی کمک به بهبود بیمار توسط نزدیکان
دکتر عباسعلی حسینی‌پورفیض، افزود: برای مقدمات پیوند مغز استخوان و سلول‌های بنیادی بایستی در درجه اول از خواهر و برادر، در درجه دوم والدین، درجه سه، خویشاوندان و در صورت عدم وجود هر یک از این افراد، از بانک مغز استخوان یا از بانک خون بندناف باید کمک گرفته شود.
وی افزود: اگر کودک مبتلا از نظر گروه خونی با نزدیکانش سازگار باشد خوب است ولی کافی نیست و بایستی آنتی‌ژن‌های سطحی (HLA) سازگار باشد.
عوامل شایع ابتلا
این متخصص سرطان خون افزود: امروز تشعشعات رادیواکتیو، مواد و سموم شیمیایی صنعتی وارد شده به محیط، غذاهای فاسد، سموم درختان از عوامل شایع این نوع سرطان خون حاد است. ضمن اینکه این نوع بیماری در جنین ایجاد نمی‌شود ولی برخی از تومورها مثل ژرم سل در دوران بارداری مادر روی جنین تأثیر می‌گذارد که البته جزو سرطان‌ها نیست.
وی تأکید کرد: مادران در دوران بارداری، بهداشت، سلامتی و تغذیه مناسب خود را رعایت‌کنند تا مشکلی برای جنین پیش نیاید.
دکتر عباسعلی حسین‌پورفیض تصریح کرد: خانواده‌هایی که کودکان سرطانی دارند می‌توانند مشخصات HLA را در سایت‌های مربوط بگذارند تا سازمان‌ها در کشورهای دیگر به این افراد کمک کنند. بیشتر افراد پیوند استخوان در صورت پیوند مناسب مغز استخوان عمر طبیعی خود را طی می‌کنند.

چراغ عمر این کودک رو به خاموشی است
آیا نجات دهندهای هست؟B+
CC 6خون جان این کودک را نجات میدهد
گروه شوک: کودک ۳ ساله‌ای که چراغ عمرش رو به خاموشی است، برای نجات از مرگ فقط به ۶ سی سی خود از نوع کمیابی نیاز دارد که از میان ۷۵ میلیون نفر ایرانی، ممکن است در رگ‌های گروه معدودی از مردم جریان داشته باشد. در حال حاضر پزشکان معالج این پسربچه را که در شرایط بحرانی قرار دارد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار داده‌اند و چشم به انتظار نشستهاند تا نجات‌دهنده‌ای از راه برسد و فقط ۶ سی سی از خون خود را اهدا کند تا پس از آمیختن به دارویی خاص به بدن این کودک تزریق کنند و او را از آستانه مرگ بازگردانند. امیرعلی (کودک بیمار ۳ ساله) در بیمارستان شفای اهواز بستری است، کارکنان این بیمارستان، پزشکان و مددکاران و همه اعضای کادر پزشکی لحظات پر اضطرابی را می‌گذرانند و در انتظار پیدا شدن فردی هستند که دارای این خون کمیاب و نادر باشد. به گزارش خبرنگاران شوک؛ متخصصان پزشکی بیمارستان با تمامی بیمارستان‌ها و مراکز خون در سراسر کشور تماس گرفته‌اند تا خون مورد نظر را پیدا کنند اما موفق به یافتن آن نشده‌اند و حتی تصمیم گرفته‌اند با مراکز خون کشورهای مختلف در تماس باشند.
منبع: دزدخت

خبر تکمیلی :

به گزارش شبکه خبری دز(دز ان ان)، پیگیری‌ها در خصوص نوع نیاز امیر علی فضل‌ علی‌پور کودک سه ساله دزفولی مبتلا به سرطان، نتایج روشنتری از این موضوع را در اختیار خبرنگار ما قرار داد.
براساس این گزارش، آنچه در مصاحبه قبلی پدر امیرعلی با رسانه‌ها منتشر نشده، این موضوع است که ۶ سی سی از خون افراد اهداکننده با گروه خونی B+ ، صرفاً تستی برای بررسی این موضوع است که سلول‌های بنیادی فرد اهداکننده با امیرعلی انطباق دارد یا خیر.
به دلیل ابتلای امیر علی به سرطان، در صورتی که وی بتواند اهداکننده‌ای را با مشخصات و جزئیات خونی خود پیدا کند، احتمال اینکه از سرطان نجات پیدا کند، بسیار بالاست.
مسئولین انتقال خون عنوان کردند که امیرعلی تنها بیمار نیازمند به سلول‌های بنیادی نیست و مشابه موضوع وی، حتی افرادی کوچکتر از امیر علی نیز هستند که به سلول‌های بنیادی نیاز دارند به همین خاطر، همه افراد بین ۱۸ تا ۵۰ سال با هر گروه خونی، که البته یکبار سابقه اهدای خون دارند و به بیماری‌های خونی خاصی مثل هپاتیت، ایدز یا بیماری‌های تنفسی، قلبی و عروقی مبتلا نیستند، می‌توانند به سازمان انتقال خون به نشانی تهران بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، جنب بیمارستان میلاد مراجعه کنند و با اهدای ۶ سی سی خون، به بانک سلول‌های بنیادی سازمان انتقال خون اضافه شوند تا در صورت تطابق خونشان با یکی از بیماران نیازمند، وارد مرحله اهدا شوند.
به علاوه افرادی که سابقه اهدای خون ندارند، می‌توانند با مراجعه به مرکز وصال واقع در تهران خیابان شریعتی، اقدام به ارائه تست و اضافه شدن به بانک مورد نظر را نمایند.
لازم به ذکر است که اهدای سلول‌های بنیادی که پیش از این از طریق ساکشن از کمر افراد انجام می‌شده، الان بسیار راحت‌تر و مشابه گرفتن خون از افراد انجام می‌شود؛ به نحوی که سلول‌های بنیادی از خون اهدایی افراد استخراج می‌شود. همچنین عوارض خاصی برای این موضوع وجود ندارد اما فرد در ۵ روزی که اهدا را به صورت مرحله‌ای انجام می‌دهد، علائم آنفلوآنزا همچون سردرد و بدن درد را دارد.
بررسی‌ها حاکی است که نزدیک به ۴۰۰ نفر مانند امیرعلی در لیست انتظار دریافت سلول‌های بنیادی هستند و مراجعه هر یک از هموطنان فداکار ممکن است بتواند یکی از این افراد را از سرطان نجات دهد. به همین خاطر، گروه‌های خونی مختلف صرف داشتن سن ۱۸ سال و مبتلا نبودن به بیماری‌های خونی، می‌توانند با همراه داشتن کارت ملی به سازمان انتقال خون مراجعه کنند.
این گزارش حاکی است که امکان دریافت سلول‌های بنیادی از خون افراد، تنها در تهران و در دو مرکز وصال و سازمان مرکزی واقع در جنب بیمارستان میلاد وجود دارد و هموطنان شهرستانی، تنها با سفر به تهران می‌توانند به افزایش تعداد نمونه‌های بانک سلول‌های بنیادی کمک کنند.
اما آنچه مورد توجه است، این موضوع است که بسیاری از مردم کشورمان به خاطر آشنایی با موضوع اهدای خون، همیشه در تامین خون بیماران نیازمند پیش‌قدم بوده‌اند اما به خاطر بی‌اطلاعی از اهمیت اهدای سلول‌های بنیادی، تعداد افراد موجود در بانک سلول‌های بنیادی، نسبت به جمعیت ایران، چندان بالا نیست و می‌طلبد که رسانه‌ها در خصوص اهمیت این موضوع نیز، ابعاد آن را روشن‌تر کنند.
شهروندان عزیز می‌توانند از طریق شماره‌های ۸۸۰۶۷۳۳۸ و ۸۲۰۵۲۳۷۰ و یا از طریق مراجعه به آدرس http://iscdr.ibto.ir جزئیات بیشتری را درخصوص نوع نیاز امیر علی و بیماران مشابه وی دریافت کنند

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد