گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
ژانویه 3, 2016 کد خبر : 44719 خبر ها

ابلاغ طرح هادی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار گیلان تا پایان امسال

ابلاغ طرح هادی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار گیلان تا پایان امسال

گیلانیان : مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان از ابلاغ طرح هادی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا پایان سال جاری خبر داد.

محمد اکبرزاده روز یکشنبه در مراسم معارفه رئیس جدید بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان ماسال افزود: تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان اولین نهاد انقلابی بعد از انقلاب، نشان از درایت حضرت امام(ره) بود که در راستای حمایت از مستضعفین و محرومان انجام پذیرفت.

وی تهیه و اجرای طرح هادی، پیگیری صدور اسناد روستایی و تفویض وظایف وزارت راه و شهرسازی در شهرهای زیر بیست هزار نفر را از دیگر وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی دانست که به مرور زمان به این نهاد واگذار شد.

اکبرزاده با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، وظیفه بازسازی بافت فرسوده شهری نیز به وظایف این نهاد اضافه شده، اظهار داشت: این امر نشانگر تعامل خوب این نهاد غیر دولتی با ادارات و سازمان های دولتی است که البته شاه بیت این تعامل، مربوط به حوزه استانداران و فرمانداران بوده است.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان مشارکت و همکاری این نهاد با کمیته امداد و بهزیستی در زمینه ساخت مسکن محرومان را از دیگر اقدامات این نهاد ذکر و عنوان کرد: معمولا بر اساس تفاهم نامه در هر سال حدود یک هزار واحد مسکن برای مددجویان ساخته می شد که در سال جاری، این رقم به دو هزار واحد رسیده است.

اکبرزاده با بیان اینکه ماسال در زمینه مسکن مهر خودمالکی جزو شهرستان های پیشرو در استان محسوب می شود، افزود: همین استقبال خوب مردم از مسکن مهر خودمالکی، موجب نبود متقاضی کافی برای پروژه مسکن مهر ۲۰۰ واحدی شده که البته باید از این ظرفیت شهرستان در زمینه های دیگر مانند مسکن محرومان استفاده شود.

وی با اشاره به ابلاغ طرح هادی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تا پایان سال جاری گفت: استان گیلان در این زمینه در میان دو استان برتر کشور قرار دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن گیلان، بازنگری در طرح های هادی و اجرای طرح های هادی در روستاها را از اولویت های پیش روی بنیاد مسکن استان عنوان و اضافه کرد: به دنبال آن هستیم با تعامل صورت گرفته با سازمان گردشگری و حمایت فرمانداران و راه اندازی مسافرکاشانه در روستاهایی که طرح هادی آنها اجرایی شده، زمینه رونق گردشگری به صورت بوم گردی فراهم کنیم.

اکبرزاده تسریع در روند صدور سند روستایی را از دیگر دستآوردهای این نهاد دانست و اظهار داشت: با تعامل های خوبی که با اداره کل ثبت اسناد وجود داشت، روند صدور اسناد روستایی پیشرفت بسیار خوبی داشته است.

* وضعیت مسکن روستائیان نسبت به قبل از انقلاب، بهبود یافته است

فرماندار ماسال نیز در این جلسه با اشاره به پیامدهای مثبت این نهاد انقلابی در عمران و آبادانی روستاها گفت: نمونه بارز این خدمات، استحکام و بهسازی مسکن روستائیان است که منجر به بهبود غیر قابل انکار مسکن روستائیان نسبت به قبل از انقلاب شده است.

محمود قاسم نژاد تغییر نگرش در زمینه نحوه ساخت و ساز مسکن روستایی را از جمله کارهای بسیار ارزشمند این نهاد انقلابی ارزیابی و خاطرنشان کرد: ارتقاء وضعیت رفاهی روستائیان و افزایش درآمد آنان، موجبات ماندگاری جمعیت در روستاها و حتی مهاجرت معکوس را فراهم می کند.

وی با تاکید بر لزوم اتخاذ راهکارهای مناسب اقتصادی مانند تشکیل تعاونی های روستایی، رونق تولید صنایع دستی و صنعت گردشگری در راستای افزایش درآمد روستائیان تصریح کرد: امروزه روستاها به عنوان منبع بزرگ تولید اقتصادی کشور محسوب می شوند و پدیده ای که امروز این اقتصاد را تهدید می کند، تغییر کاربری عرصه ها و اراضی کشاورزی است که باید تمام تلاش خویش را در زمینه حفظ این اراضی به کار بندیم.

قاسم نژاد با اشاره به کاهش منابع آبی در سطح کشور گفت: حفظ عرصه های کشاورزی به عنوان سرمایه اقتصادی کشور، نیازمند اتخاذ برنامه های مناسب در این زمینه است.

وی برنامه ریزی برای راه اندازی سایت های متمرکز مسکن در روستاها را از جمله پیشنهاداتی عنوان کرد که می تواند ضمن حفظ اراضی کشاورزی، زمینه بهبود خدمات رسانی به روستائیان را فراهم کند.

فرماندار ماسال دو پروژه مسکن مهر معلولان و مسکن مهر ۲۰۰ واحدی را از پروژه های نیمه تمام شهرستان در بخش مسکن عنوان و ابراز امیدواری کرد با پی گیری های لازم، شاهد رفع مشکلات و نقایص این پروژه ها باشیم.

در پایان ایم مراسم، صمد رضایی به عنوان رئیس جدید بنیاد مسکن شهرستان ماسال معرفی شد.
شهرستان ماسال با دو بخش مرکزی و شاندرمن، در ۴۵ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی