گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
ژوئن 13, 2014 کد خبر : 27711 خبر ها

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش کیست؟

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش کیست؟

گیلانیان : تحت تعقیب ترین’ فرد در اف.بی.آی. که ۱۰ میلیون دلار برای سرش جایزه تعیین شده کسی نیست جز ابوبکر البغدادی. او که سال ها در کمپ بوکا، بازداشتگاه امریکایی ها در جنوب عراق زندانی بود، به تازگی رهبری القاعده در عراق و سوریه (دولت اسلامی عراق و شام) را به دست گرفته است.

به گزارش مشرق به نقل از ایران، از ابوبکر البغدادی تنها یک عکس آنهم از زمانی که در کمپ بوکا زندانی بود، وجود دارد. هرچند ابوبکر البغدادی به اندازه قهرمان خود اسامه بن لادن فتوژنیک نیست اما به سرعت به یکی از چهره های شناخته شده جنبش جهادی های جهان (القاعده) تبدیل شده است.

این چهره تاثیر زیادی در اقدامات تروریستی نیروهای القاعده در سوریه و عراق داشته و به نوعی محرک شورشیان بوده است. او در ابتدا عزم خود را برای سرنگونی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه جزم کرده بود و اکنون هم در جبهه جدیدی علیه دولت بغداد می جنگد.

در هفته های گذشته نیروهای البغدادی با ارتش عراق جنگیده و شهر فلوجه را که حیاط خلوت آمریکا محسوب می شود تصرف کردند.

یکی از ساکنان محلی فلوجه درباره حمله نیروهای القاعده به شهرش گفت: “آنها با برافراشتن پرچم سیاه خود فریاد می زدند فلوجه متعلق به القاعده است.”

وی ادامه داد: “به امید خدا ارتش عراق آنها را نابود خواهد کرد.”

تصرف فلوجه به دست القاعده برای واشنگتن هم بسیار ناراحت کننده بود. وقتی خبر تصرف فلوجه به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا رسید از تعطیلات کریسمس در هاوایی بازگشت و با موجی از انتقادها و اتهامات مواجه شد.

سناتور جان مک کین جمهوریخواه تندرو معروف که در سال ۲۰۰۸ هم کاندیدای ریاست جمهوری شده بود یکی از افرادی بود که به اوباما انتقاد و او را متهم کرد که تصمیمش مبنی بر خروج تمام نظامیان آمریکایی از عراق باعث تصرف شهر فلوجه شده است.

مک کین خطاب به اوباما گفت: “برای اینکه فلوجه را از القاعده پاک کنیم صدها نظامی آمریکایی جان باختند حالا می بینیم که پرچم های سیاه در این شهر برافراشته شده است.”

در میان تمام این ترس ها و نگرانی ها که مقامات آمریکایی را فرا گرفته این واقعیت که اکنون نیروهای عراقی با نیروهای القاعده به رهبری البغدادی می جنگند، نه نیروهای آمریکایی تا حدی برای واشنگتن آرامش بخش است اما وجود فردی مثل البغدادی درست مانند زمانی که اسامه بن لادن زنده بود آمریکا را عصبی می کند.
البغدادی در یک نوار ویدئویی آمریکا را تهدید کرده و گفته است: “شما مجاهدین(نیروهای القاعده) را در قلب کشور خود خواهید دید جنگ ما با شما تازه شروع شده است.”

 تلاش البغدادی برای تصرف فلوجه و شهر مجاور آن رمادی به نوعی پیامی برای آمریکا داشت زیرا آمریکا در زمانی که به عراق لشکرکشی کرد نیروهای خود را در فلوجه مستقر و به نوعی این شهر را به نام خود زد.

با این اوصاف مردی که آمریکا را تا این حد نگران و مضطرب کرده واقعا کیست؟

از البغدادی هم مانند بسیاری از رهبران القاعده اطلاعات کامل و دقیقی در دست نیست اما بر اساس اطلاعات اف. بی. آی. او حدودا ۴۲ ساله با نام شناسنامه ای “ابراهیم علی البدری” است که در شهر سامرا به دنیا آمده است.

برخی می گویند که او کشاورز بوده و در سال ۲۰۰۵ به دست نیروهای آمریکایی دستگیر و در کمپ بوکا زندانی شده و در آن زندان با بسیاری از فرماندهان القاعده آشنا شده و خود هم به یک افراطی تبدیل شده است. اما برخی دیگر معتقدند که او در زمان صدام حسین هم عقاید افراطی داشته و قبل از آنکه آمریکا به عراق لشکرکشی کند به یک عضو مشهور القاعده تبدیل شده بود.

دکتر میشل نایتز کارشناس امور عراق در در انستیتو واشنگتن درباره البغدای گفت: او یک سلفی بود و در رژیم صدام هم مقامات امنیتی مراقب کارهایش بودند.

وی ادامه داد: او همچنین چندین سال در کمپ بوکا زندانی بود و این مساله نشان می دهد که در آن زمان هم یک تهدید جدی به شمار می رفت که او را به کمپ بوکا فرستاده بودند.

بر اساس اسناد پنتاگون البغدادی که نام دیگرش “ابودعا” است در اقدامات تروریستی، قتل و کشتار دست داشته. او افراد و گاهی کل یک خانواده را گروگان می گرفت، بیانیه صادر می کرد، گروگانهایش را متهم می کرد و سپس آنها را در ملاء عام اعدام می کرد.

حال این سوال مطرح است که چرا یک فردی با چنین ویژگی هایی در سال ۲۰۰۹ از زندان آزاد شد؟ پاسخ این سوال معلوم نیست. یک فرضیه این است که او هم مانند هزاران شورشی زندانی که مشمول عفو همگانی شدند، در زمان خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از عراق آزاد شد. فرضیه دیگر اینکه او جزو چند نفر متفاوتی بود که آزاد شد.

آنچه که اکنون اهمیت دارد این است که القاعده در حال حاضر یکی از قدرتمندترین رهبران خود را پس از ابومصب الظواهری رهبر اردنی القاعده که در سال ۲۰۰۶ کشته شد، دارد.

زمانی که البغدادی در سال ۲۰۱۰ به عنوان رهبر جدید القاعده معرفی شد القاعده قدرت خود را تا حد زیادی نه تنها در عراق بلکه در کل منطقه از دست داده بود.

در واقع در زمانی که اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ کشته شد البغدادی با ۱۰۰ حمله تروریستی در عراق قصد انتقام گرفتن داشت. اکنون به مدد خودروهای بمب گذاری شده و کشتن ماهانه هزار عراقی تا حدودی به هدف خود رسیده است.

با تمام این اوصاف برخی از تحلیلگران مانند دکتر توبی داج کارشناس مسائل عراق در مدرسه اقتصاد لندن معتقدند: “شاید القاعده تحت امر البغدادی خیلی بهتر از قبل سازماندهی شده باشد اما تجربه نشان داده که القاعده به محض اینکه قلمرویی را تصاحب می کند اعضایش را یکی پس از دیگری از دست می دهد.”

به عنوان مثال در شمال سوریه در هفته گذشته حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای تحت امر البغدادی در جنگ با مخالفان میانه رو بشار اسد کشته شدند. یک فعال سیاسی ساکن حلب نیز گفت: “تقریبا ۹۰ درصد از نیروهای القاعده که در مناطق تحت تصرف این گروه تروریستی بودند در حال حاضر تغییر موضع داده اند و به گروه های طالبانی پیوسته اند.”

در مورد تصرف فلوجه نیز به نظر می رسد که البغدادی لقمه بزرگتر از دهانش برداشته زیرا با ارتش عراق وارد جنگ شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی