گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
آوریل 17, 2014 کد خبر : 26447 خبر ها

اثرات زیانبار زباله در زندگی مردم رودسر

اثرات زیانبار زباله در زندگی مردم رودسر

اختصاصی گیلانیان : چه کسی مسئول اثرات زیان بار زباله به محیط زیست ، وخطرات آن در زندگی مردم شهرستان رودسر است ؟!!!

از دو دهه گذشته زباله خانگی تهدیدی برای تخریب  محیط زیست محسوب می شود و کارشناسان  محیط زیست درباره افزایش تولید زبال های خانگی بارها هشدار دادند، اما در چند سال اخیر شاهدیم که این تهدید تبدیل به فرصت برای اشتغال و تولید سرمایه شده است تا جائیکه کشورهای ژاپن وکانادا  برای تولید سرمایه زباله وارد می کنند.

اما این تهدید هنوز هم برای کشورمان تهدید است و به فرصت تبدیل نشده است . با شکل گرفتن  نهاد شورا در روستاها و شهرها ، بخصوص در روستاها  نقش  موثرتری در شکل و نظم دادن محیط روستا و فرهنگ سازی در جمع آوری زباله های خانگی ایفا کرد .

قبل از تشکیل این نهاد زباله در روستاها هم بستر حاشیه رودخانه ها و جاده ها بود . هرچند این سازماندهی تبدیل به سرمایه نشد و یا تولید اشتغال نکرد اما محیط زیست از پراکندگی و زیان فزاینده زباله ها و پسماند آن  در امان نماند.

شهرستان رودسر شرقی ترین شهرستان استان گیلان ، یکی از مناطق توریست پذیر این استان می باشد که به دلیل نزدیکی  جنگل و دریا در کمترین فاصله و موهبت های طبیعی و سواحل زیبای شنی با وسعت زیاد، همیشه مورد توجه بوده است . وجود مناطق جنگلی و ییلاقی اشکورات ، روستای زیبای جواهردشت در زیر بلندترین قله این استان “سمام” ،  منطقه توریستی سرولات در چابکسر  و همچنین سواحل بسیار زیبا و شنی وقابل شنا در رودسر و… ،  حدود ۱۰ ماه  است که زیر خروارها زباله در حال دفن شده است . فرهنگی که برای جمع آوری زباله ها  و هزینه ای که برای نصب قفسه های آهنی و حمل و کارگری که از سوی مردم پرداخت می شد، ایجاد شده بود به یکباره از بین رفت .

بیش از ۹ سال تلاش برای ایجاد این فرهنگ در بین مردم روستا صورت گرفت اما چه سود که سهل انگاری مسئولان شهرستان یک شبه این تلاش ها را بر باد داد و زباله  هم بستر کنار رودخانه ها و حاشیه جادها شد و کسی هم پاسخگوی زیان به محیط زیست و طبیعت زیبای این منطقه نیست و جای تعجب و شگفتی است که مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین محیط زیست شهرستان هیچ عکس العملی از خود نشان نمی دهند !!!

DSC02250

DSC03687

DSC03688

اخبار مرتبط

نظرات

  • ایکاش چشم بینایی برای دیدن و گوش شنوایی برای شنیدن باشد. به واقع شهرستان رودسر با این همه موهبت زیر زباله در حال دفن شدن است . تابستان امسال سواحل را باید دید چه خبر میشود

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی