گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
دسامبر 29, 2012 کد خبر : 15893 خبر ها

رییس جهاد کشاورزی گیلان خبر داد :

اثر منفی واردات برنج بر بازار برنج بومی

اثر منفی واردات برنج بر بازار برنج بومی

گیلانیان : رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: خبرهایی در مورد واردات برنج داخلی شنیده ام و این امر اثر منفی بر بازار برنج داخلی گذاشته است.

مهندس اردشیر روحی با اشاره به این‌که گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، گفت: هم اکنون ۱۵درصد این اراضی به کشت ماهیان گرم آبی و سرد آبی اختصاص یافته است و نسبت به سال گذشته ۱۰درصد افزایش یافته است.

وی افزود: این فعالیت‌ها علاوه بر اینکه میزان تولیدی گوشت ماهی را در استان افزایش می‌دهد، موجب ارتقای رفاه حال کشاورزان نیز می‌شود.

وی ادامه داد: اغلب پرورش ماهی در اراضی‌ شالیزاری صورت می‌گیرد که سطح آب در این شالیزارها بالا است و حالت آبرفتی دارند.

رو حی با اشاره به اینکه در جهت افزایش تولید ماهی در استان در زمان کشت هم کشت توام برنج با ماهی و اردک را خواهیم داشت، خاطرنشان کرد: سال گذشته در ۷ درصد اراضی شالیزاری گیلان کشت توام صورت گرفت و پیش‌بینی می‌شود با استقبال کشاورزان امسال این میزان به ده درصد برسد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اظهار کرد: کشت توام باعث تولید ارگانیک برنج سفید می‌شود و ایجاد محصولات ارگانیک از اهداف مهم کشاورزی ایران و گیلان است.

وی همچنین به توزیع کود شیمیایی بین کشاورزان استان اشاره و تصریح کرد: تاکنون ۵۰ درصد کود مورد نیاز کشاورزان توزیع شده است و پیش‌بینی می‌شود تا قبل از پایان سالجاری صد در صد کود مورد نیاز کشاورزان توزیع شود.

وی تصریح کرد: در سالجاری روند توزیع کود نسبت به مدت مشابه سال گذشته بسیار سریع‌تر است و این امر برای رفاه حال کشاورزان انجام شده است.

وی گفت: توزیع کود در این ایام موجب می‌شود تا کشاورزان به بازار سیاه کود بر نخورند و همچنین زمان کافی برای دریافت کود مورد نیاز خود را نیز دارند.

وی درخصوص بازار برنج داخلی اظهار کرد: خبرهایی در مورد واردات برنج داخلی شنیده‌ام و این امر اثر منفی بر بازار برنج داخلی گذاشته است و انتظار داریم مسئولین امر از ورود هرگونه برنج خارجی به بازارها به شدت جلوگیری کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون برنج داخلی به اندازه نیاز مردم در بازارها موجود است، افزود: برنج گوهر موجود در بازار از قیمت خوبی برخوردار است و با افزایش کشت این محصول در استان برنامه داریم تا اهداف خودکفایی برنج را در کشور محقق کنیم.

وی ادامه داد: عملکرد برنج گوهر به طور میانگین ۸ تن در هر هکتار است و با کیفیت بسیار خوبی در که در حد رقم هاشمی دارد و همچنین با قیمت کمتری که دارد به نوعی رقم گوهر بالانس کننده برنج داخلی محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی