گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ Sunday, 20 October , 2019
خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ کد خبر : 73741 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

استاندار گیلان :

اجازه پنجه اندازی به چهره فرهنگی گیلان ندهیم

اجازه پنجه اندازی به چهره فرهنگی گیلان ندهیم

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به سابقه غنی فرهنگی استان و برگزیده بودن مردم این سامان گفت: به هیچ کس اجازه ندهیم بر چهره آرام، متین، فرهنگی و باورمند گیلان پنجه بیاندازد.

مصطفی سالاری عصر چهارشنبه در دیدار با مدیران و جمعی از مبلغان فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گیلان با تبریک سالروز تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی، به نقش روحانیون در حوزه فرهنگ اشاره کرد و افزود: حضور روحانیون در مناطق مختلف از جمله روستاها و شهرها نه تنها در حوزه فرهنگ بلکه در سایر حوزه‌های اجتماعی نیز می‌تواند مؤثر باشد.

وی اظهار داشت: حضور مبلغین دینی و روحانیون در روستاها و اعزام تعدادی دیگر از مبلغین دینی در اعیاد و ایام خاص به این مناطق انسجام، وحدت و باورمندی جامعه را تقویت می‌کند و می‌تواند در تبلیغ و یادآوری افتخارات دینی و ملی ما مؤثر باشد.

وی با بیان اینکه سخت افزار در کار فرهنگی وسیله و ابزاری برای اجرای برنامه‌ها و اهداف است، گفت: در برخی حوزه‌ها با تمرکز بیش از حد بر مسائل سخت افزاری، بهره گیری از نرم افزار مغفول مانده و فراهم کردن ابزار به عنوان هدف تلقی شده و مأموریت و رسالت اصلی فراموش شده است.

سالاری با اشاره به ضرورت اشاعه فرهنگ کسب و کار بویژه در استان گیلان با مواهب کم‌نظیر الهی، افزود: برای استفاده از این ظرفیت در مسیر رونق اشتغال و کسب درآمد نیازمند برنامه ریزی، هدف گذاری و از همه مهمتر توجه به مباحث فرهنگی هستیم.

استاندار گیلان در خصوص توسعه گردشگری در گیلان به عنوان قابلیتی ویژه تصریح کرد: جمعیتی که به عنوان مسافر وارد استان می‌شود می‌تواند فرصتی بزرگ برای ایجاد اشتغال و درآمد پایدار باشد اما اگر نسبت به این قابلیت نگاه و برنامه ریزی همه جانبه و فرابخشی نداشته باشیم، نه‌تنها سودی ندارد بلکه تهدیدی برای فرهنگ، محیط زیست و حتی سلامت شهروندان محسوب می‌شود.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه بخش دولتی باید نسبت به تعریف ساز و کار برای استفاده از ظرفیت‌های استان تلاش کند، یادآور شد: دولت نباید متصدی کار فرهنگی باشد بلکه باید تنها ناظر بوده و سیاستگذاری در حوزه فرهنگی را دنبال کند.

سالاری افزود: کار فرهنگی تنها با نصیحت ممکن نیست و منحصر به ایام یا رویدادهای مناسبتی و یا صرفاً یک فرد یا گروه خاص نیز نمی‌شود بلکه نیازمند فراهم کردن ساز و کار اصولی است تا رفتار و امور عمرانی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی هم با نگاه فرهنگی با مشارکت و مسؤولیت پذیری همگان دنبال شود.

استاندار گیلان گفت: امروز بیشتر از همیشه نیازمند وحدت و انسجام هستیم و همه باید مقابل هر چه که به انسجام ما لطمه می‌زند و تفرقه انگیز است، با قاطعیت بایستیم.

سالاری با بیان اینکه حفظ وحدت همواره از تأکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری بوده، خاطرنشان کرد: همه باید نسبت به پیام‌های ایشان درس بگیریم و در رفتارمان با رعایت وحدت و قانون در امتداد تدابیر ایشان حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در جامعه نیز همچون خانواده ممکن است مسائلی جزئی و نامناسب رخ بدهد، افزود: گاهی تذکر غیرمستقیم تأثیر رفتاری بیشتر و بهتری را به دنبال دارد و ضروری است نوعی رفتار کنیم که دیگران فکر نکنند درون خانواده و جامعه ما مشکلات و اختلافات شدید وجود دارد.

سالاری با بیان اینکه معتقدم که گیلان از نظر فرهنگ، متانت و رفتار مردم همواره از استان‌های برگزیده و خوب کشور بوده، گفت: برخی ایرادات و معایب در این استان نیز مانند همه نقاط کشور وجود دارد اما آن چیزی که اهمیت دارد، نوع مواجهه با این مشکلات است که به هیچکس اجازه ندهیم بر چهره آرام، متین، فرهنگی و باورمند گیلان پنجه بیاندازد.

وی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم کسی به حیثیت استان و فرهنگ کهن گیلان خدشه وارد نماید، از تمامی فعالان حوزه فرهنگ به ویژه علما و مبلغین فرهنگی خواست تا محاسن و وجوه مثبت استان را نیز مورد توجه قرار داده و به تبلیغ و ترویج آن بپردازند و در کنار آن ایرادات احتمالی را نیز به موقع و با شکلی مناسب تذکر دهند که محاسن استان تحت الشعاع قرار نگیرد.

وی با بیان اینکه رهبری در تمام مقاطع تخطی از قانون را خلاف شرع می‌داند، گفت: تمام مسائل و بندهای قوانین کشور توسط شورای نگهبان از جهت عدم مغایرت با اسلام تأیید می‌شود، اگر همین خط مشی را پیروی و متحدانه عمل کنیم، هیچ مسئله غیر قابل حلی در استان وجود نخواهد داشت.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: باید همه بنای کار خود را بر انجام امور برای مردم بگذاریم و در استانی که زادگاه بزرگ مردانی همچون میرزا کوچک خان، آیت الله ضیابری، دکتر معین و آیت الله بهجت به عنوان افتخارات دینی و ملی و بیش از هشت هزار شهید است؛ به درستی گام برداریم و در جهت رفع ایرادات و نواقص با یکدیگر متحدانه اقدام کنیم تا زندگی بهتری برای مردم گیلان رقم بزنیم.

سالاری افزود: عهدی که با خود بسته ام این است که برای مردم کار کنم و بر همین اساس برای هیچ دسته و گروهی جز مردم در معنای مطلق آن کار نمی‌کنم و این مهم تعهد اخلاقی، اداری، قانونی و دینی من است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی سیل اخیر به راه های گیلان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان :

خسارت ۵۷ میلیارد تومانی سیل اخیر به راه های گیلان

هنوز کد گمرک ‌بندر آستارا در سامانه مرکزی ثبت نشده است

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان :

هنوز کد گمرک ‌بندر آستارا در سامانه مرکزی ثبت نشده است

– نوروزHomayoun Shajarian – Norouz