گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
جولای 8, 2014 کد خبر : 28311 خبر ها

اجرای طرح یکپارچه سازی شالیزارها پیش نیاز تحول بنیادین در بخش تولید برنج است

اجرای طرح یکپارچه سازی شالیزارها پیش نیاز تحول بنیادین در بخش تولید برنج است

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: اجرای طرح یکپارچه سازی شالیزارها پیش نیاز تحول بنیادین در بخش تولید برنج است از اینرو می طلبد مسئولان به این طرح مهم توجهی ویژه داشته باشند.

علیرضا نژاد پیش از ظهر سه شنبه در نشست با کارشناسان کشاورزی استان افزود: عدم اجرای این طرح بصورت کامل از موانعی که مراحل تولید محصول برنج بصورت ماشینی گیلان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

وی همچنین اظهارداشت: اجرای طرح یکپارچه سازی شالیزارها به تبع پیش نیاز بیشتر تحولات بنیادین مورد نیاز در بخش تولید برنج است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه این طرح از سال ۱۳۷۴ در استان شروع شده است، گفت: از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان ۱۸۰ هزار هکتار قابلیت تجهیز و یکپارچه سازی را دارد

وی در ادامه از تجهیز و نوسازی ۶۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری تاکنون در استان خبرداد و افزود: در بازه زمانی سه تا چهار ساله ۵۵ هزار هکتار اراضی شالیرزاری استان از محل فاینانس تجهیز و نوسازی خواهد شد.

شعبان نژاد اظهارداشت: کاهش هزینه های کاشت، داشت و برداشت، کاهش سختی کار، تعدیل استفاده از نهاده های کشاورزی و در نهایت اقتصادی شدن این بخش از مزیت های مهم طرح یکپارچه سازی شالیزارها است.

وی متذکر شد: مالکیت های کوچک، قطعات نامنظم و ناهموار، نبود جاده های مواصلاتی، کانال های آبیاری و زهکشی مناسب مشکلات عمده ای را بر سر راه تولید برنج در استان قرار داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان بیان داشت: با هدف افزایش بازده تولید برنج، مکانیزه کردن کشت، امکان کشت دوم، بهبود حفاظت خاک و مدیریت مزرعه، ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه کشاورزی و در نهایت افزایش بهره وری از سال ۱۳۷۴ طرح یکپارچه سازی و تجهیز و نوسازی اراضی در شالیزارهای سنتی استان آغاز شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی