گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
دسامبر 13, 2011 کد خبر : 4802 خبر ها

محمد اكبرزاده معاون هماهنگي امور عمراني استاندار خبر داد :

اجرای ۴۲۰۰ طرح عمرانی استانی و ملی در گیلان

اجرای ۴۲۰۰ طرح عمرانی استانی و ملی در گیلان

گیلانیان : محمد اکبرزاده معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در جمع اصحاب رسانه ی استان گفت:  ۴۲۰۰طرح عمرانی استانی و ملی در گیلان در حال اجراء است  از این تعداد ۳ هزار و ۴۷۲ طرح استانی ، و ۷۰۰ طرح نیز ملی است .تاکنون هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبارات استانی و ملی اجرای این طرح ها ابلاغ شده است که ۶۰ درصد از این اعتبارات تخصیص یافته است . وی پیش بینی کرد تا پایان سال ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرحها ابلاغ شود .

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه این اعتبارات در سرفصل های عمران شهری و روستایی و زیرساختها اختصاص می یابد افزود : بطور میانگین سالانه ۴۰ میلیارد تومان نیز برای مدیریت بحران و جبران خسارتهای بلایای طبیعی اختصاص می یابد .وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در زمینه ی توسعه ی زیرساختهای کلان شهر رشت با اشاره به طرح های ترافیکی در مرکز استان گفت : ۴۴ پروژه برای ساخت تقاطعهای غیرهمسطح در طرح جامع این شهر پیش بینی شده است .
معاون هماهنگی امور عمرانی ادامه داد : برای اینکه در طرحهای عمران شهری و مدیریت شهری رشت تمام جوانب سنجیده شود و از موازی کاری پرهیز گردد طرح تفصیلی با مشارکت ۱۴ مشاور زبده با محوریت سازمان مسکن و راه و شهرسازی در حال اجراء است و این طرح تا اسفند ۹۱ به تصویب نهایی خواهد رسید .
محمد اکبرزاده همچنین طرح هدایت فاضلاب صنعتی به تصفیه خانه را از طرحهای دیگر بزرگ در رشت عنوان کرد و گفت : اجراء این طرح به دلیل مشکلات مالی کند شده بود که هم اکنون در حال انجام است .
وی همچنین از ارتقاء بیمارستان ۲۰۰ تخته پروفسور سمیعی در سایت لاکان رشت به ۴۰۰ تخت با تلاش استاندار خبر داد و گفت : مجوز طرح بیمارستان جایگزین شفاء در لاکان نیز اخذ شد و مجوز توسعه ی اورژانس رشت برای سال آینده اخذ شد .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همچنین از آغاز عملیات اجرایی پروژه قطار شهری رشت در ماههای آینده خبر داد و گفت : بخشی از تقاطع های غیر همسطح هایی که بالای ۵۰ درصد پیشرفت کار دارند دهه ی فجر امسال و هفته دولت سال آینده به بهره برداری می رسد .
محمد اکبرزاده همچنین از تقاطع غیر هم سطح میدان باستانی شعار که بصورت خیابانی ۲ طبقه و بطول هزار و صد متر است از طرحهای عمران شهری نام برد که نحوه ی اجرای آن با توجه به رعایت موارد علمی و فنی در کشور الگو است و به عنوان کارگاهی آموزشی محسوب می شود .
وی ادامه داد : ساخت رینگ ۴۰ و ۹۰ متری مسکن مهر نیز در جریان است و پس از تکمیل طرحهای زیر ساختی مسکن مهر ، آسفالت این محور آغاز می شود .
محمد اکبرزاده همچنین از اتصال کامل شبکه ی برق گیلان به شبکه ی سراسری با هزینه ی ۱۰۰ میلیارد تومانی در هفته دولت آینده خبر داد و گفت : با بهره برداری از این طرح گیلان برق تولیدی خود را صادر خواهد کرد .
معاون امور عمرانی استاندار همچنین از ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در استان در قالب طرحهای مسکن مهر ۹۹ ساله ، خودمالک ، اجاره به شرط تملیک ، احیاء بافت فرسوده و پروژه مشارکتی خبر داد و گفت : از این تعداد ۱۵ هزار واحد مسکن مهر در رشت در حال ساخت است و حدود هزار و ۲۰۰ واحد قابل بهره برداری است که با احتساب طرح خود مالکی این آمار به ۸ هزار واحد می رسد .
محمد اکبرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر فراهم نمودن زیرساختهای مسکن مهر رشت نیز گفت : در رشت به اندازه ی شهر بندرانزلی یا لاهیجان در وسعتی کمتر مسکن مهر در حال ساخت است از اینرو فراهم کردن زیرساختهای آب ، برق و گاز به دلیل کمبود اعتبارات با کندی مواجه است .
وی ادامه داد : برای فراهم کردن این زیرساخت ها ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که حدود ۴۰ میلیارد تومان سهم استانداری دولت و وزارتخانه های مربوطه است .
وی در زمینه ی مطالبه ی آورده ی بیشتر از مردم در بعضی از طرحهای مسکن مهر گفت : آورده ی ۶ میلیون تومانی مربوط به خانه های با زیربنای مفید ۶۰ متر بود در حالیکه برخی از تعاونی ها با توافق اعضا سطح زیربنا را افزایش دادند و طبیعی است که در چنین شرایطی سهم آورده اعضا ببیش از ۶ میلیون تومان خواهد رسید .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت : هم اکنون در بسیاری از طرحهای مسکن مهر با توافق اعضای تعاونیها سطح زیربنای خانه ها افزایش یافته و هر کدام از این افراد نیز سهم آورده خود را پرداخت کرده اند از سوی دیگر مردم انتظار دارند که هزینه ی امتیاز آب – برق – گاز نیز رایگان باشد که اینگونه نیست .
محمد اکبرزاده در زمینه ی طرح های سفر اول رئیس جمهور به گیلان نیز گفت : از ۲۲۲ مصوبه ، ۱۹ توافق نامه در قالب هزار ۶۳۰ پروژه و ۲۵۷۰ میلیارد ریال اعتبار ، ۲۲۱ مصوبه معادل ۹۹ و نیم درصد طرح ها اجرایی شده است .
وی افزود : اجرای این طرح ها نیز بطور میانگین ۸۷ درصد پیشرفت کار دارد و ۱۵۴ مصوبه نیز صد در صد محقق شده است .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در زمینه ی طرح های دور دوم سفر نیز گفت : از ۲۱۸ مصوبه دور دوم سفر که در آبان ۸۷ انجام شد ۲۰۳ مصوبه معادل ۹۴ درصد اجرایی شده است .
وی با بیان ۱۰۴ مصوبه نیز ۱۰۰ درصد محقق شده است ادامه داد : اجرای مصوبات دور دوم سفر با هزار و ۲۳۰ پروژه و ۲۰۶۷ میلیارد ریال اعتبار ۷۰ درصد پیشرفت کار دارد .
وی ادامه داد : جدیدترین گزارش اجرای ۳۵۵ مصوبه دور سوم سفر رئیس جمهور با هزار و ۴۵۵ پروژه و ۵ هزار و ۷۱۶ میلیارد ریال اعتبار ظرف ۱۰ روز اینده مشخص می شود .
اکبرزاده ادامه داد : در دور چهارم سفر نیز میزان اجراء و پیشرفت طرحهای ۳ دوره گذشته بررسی و هیچ طرح جدید افزوده نخواهد شد .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با بیان اینکه برای ساخت راه آهن گیلان ۳۳۰ میلیارد تومان پیش بینی شده بود در حالیکه تا هم اکنون ۳۵۰ میلیارد تومان برای این راه آهن هزینه شده است ادامه داد : راه آهن قزوین رشت تا اسفند سال ۹۱ و رشت به بندرانزلی نیز تا هفته ی دولت سال ۹۲ به بهره برداری می رسد .
وی ادامه داد : برای تکمیل راه آهن قزوین – رشت – بندرانزلی هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داریم که با دستور رئیس جمهور ۵۰۰ میلیارد تومان آن از طریق اوراق مشارکت با سود ۱۷ درصد و مابقی نیز از طریق فروش اموال وزارت راه و شهرسازی و اعتبارات مصوب تأمین می شود .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار به دستاوردهای سفر استاندار گیلان به مسکو برای ساخت راه آهن رشت – آستارا نیز خبر داد و گفت : راه آهن رشت – آستارا از طریق فاینانس ساخته خواهد شد .
وی با بیان اینکه پروژه ساخت راه آهن گیلان از نظر رئیس جمهور مهم ترین پروژه راه آهن کشور محسوب می شود گفت : این راه آهن کریدور شمال – جنوب را تکمیل می کند .
محمد اکبرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاران در زمینه ی اختلافات شورای شهر و شهردار است گفت : رایزنی های زیادی انجام شد تا پس از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت شهردار رشت دوطرف اختلاف به نقطه ی منطقی و تعامل برسند ولی در نهایت هردو طرف منتظر اعلام رآی مراجع قانونی هستند .
وی گفت : بهتر است بجای اینکه وقت خود را هزینه ی مسائل حاشیه ای بکنیم به دنبال مسائل اصلی استان باشیم چرا که قطار پیشرفت و ترقی به سرعت در حال حرکت است و اگر سرعت لازم را نداشته باشیم از این قطار جا می مانیم .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار با تأکید بر اینکه امسال به عنوان سال نخست اجرای برنامه ی پنج ساله ی پنجم توسعه سال مهم و راهبردی است گفت : به همین دلیل استاندار ، نماینده ولی فقیه در گیلان و نمایندگان استان در کنار یکدیگر به دنبال پیشرفت و تعالی گیلان هستند .
وی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در زمینه ی نحوه ی ساخت مجتمع تجاری آدینه در کنار مصلی رشت گفت : مجوز ساخت این مجتمع به دلیل رعایت مهندسی نوین رودخانه از سوی شورای عالی معماری شهرسازی کشور که با حضور معاونین وزرای مربوطه تشکیل می شود صادر شد .
محمد اکبرزاده ادامه داد : ما از هر طرح دیگری که بتواند مهندسی رودخانه را به خوبی رعایت کند حمایت می کنیم و این موضوع فقط مربوط به مجتمع تجاری آدینه نمی شود .
وی افزود : امروزه بحث حریم رودخانه ها برای اجرای طرحها تابعه طرح مهندسی این رودخانه است که شامل استفاده از تکنولوژیهای نوین ایمن سازی و دیواره سازی رودخانه ها ، مهیا بودن شرایط لایروبی و عدم ورود فاضلاب به رودخانه ها می باشد .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در زمینه ی محیط زیست استان هم گفت : در مصوبات دور سوم سفر ۵۰ میلیارد تومان اعتبار ریالی و ۵۰ میلیون یورو اعتبار ارزی برای ساخت نیروگاه های زباله سوز اختصاص یافت .
وی ادامه داد : با استفاده از این اعتبار در ۸ نقطه ی استان نیروگاههای زباله سوزی و فقط در رشت با ظرفیت تبدیل ۵۰۰ تن زباله به ۵ مگاوات برق را احداث می کنیم .
وی همچنین از تعویق زمان آزمون استخدام شهرداری ها از ۲۵ آذر به شانزدهم دی خبر داد و گفت : این آزمون بصورت همزمان در ۱۵ استان کشور انجام خواهد شد .
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همچنین از استفاده از توان بخش خصوصی برای احیاء تالاب بندرانزلی خبر داد و گفت : در این زمینه با طرفهای ژاپنی و آلمانی مذاکراتی انجام داده ایم .
محمد اکبرزاده با بیان اینکه جمع آوری آبهای سطحی رشت در ۴۳ نقطه بحرانی ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد گفت : تاکنون ۷ میلیارد تومان هزینه شده است و با مساعدت استاندار برای نقطه ی بحرانی دیلمان و مدرس رشت حدود ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته است .
وی به رانش زمین در روستای پیل دره املش به عمق دو و نیم متر خبر داد و گفت : یکی از بی سابقه ترین رانشها در این منطقه رخ داد که خوشبختانه با توجه به تمهیدات اندیشیده شده خسارت جانی برجای نگذاشت .
معاون عمرانی استاندار همچنین از احتمال تغییر مکان روستای تابستان نشین و پیل دره املش به دلیل قرارگرفتن در مرکز رانش ها برای جلوگیری از خسارات جانی و مالی خبر داد و گفت : اعتبارات لازم این جابجایی ها از طریق پرداخت تسهیلات ساخت مسکن روستایی مقاوم نیز اندیشیده شده است .
وی در زمینه ی برداشت بی رویه شن و ماسه از معادن استان هم گفت : گیلان سالانه نیاز به ۱۰ میلیون متر مکعب شن و ماسه برای اجرای پروژه های عمرانی و سایر نیازهای نظام فنی – اجرائی دارد که حدود ۴ میلیون متر مکعب آن از طریق رودخانه ها تأمین می شود و مابقی را باید از طریق معادن کوهی تأمین کنیم .
محمد اکبرزاده افزود : در همین زمینه ۱۷ معدن کوهی شناسایی شده است که البته برداشت شن و ماسه و مصالح از این معادن نیاز به تکنولوژی و تجربه مهندسی دارد که تعدادی از سرمایه گذاران هم اکنون در این بخش مشغولند .
وی با بیان اینکه متأسفانه برداشت بی رویه شن و ماسه در استان اتفاق می افتد گفت : برای جلوگیری از این اقدام نشستهایی در شورای حفاظت از بیت المال برگزار شده است و ضمن اینکه به دنبال تسریع دراعطای مجوز برای برداشت معادن کوهی هستم .
محمد اکبرزاده با بیان اینکه تا ۱۰ سال آینده برای حفظ منابع مجوزهای جدید جز در مواقع اضطراری صادر نمی شود خاطر نشان کرد : همچنین تصمیم گرفته شده است معادن شن و ماسه در رودخانه ی سفیدرود بصورت محدوده ای واگذار شود تا ضمن حفظ و حراست و تثبیت حوزه ها جلوی برداشت بی رویه گرفته شود .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی