گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
مارس 28, 2016 کد خبر : 47272 خبر ها

احیاء آثار تاریخی مخروبه در دستور کار سازمان میراث فرهنگی است

احیاء آثار تاریخی مخروبه در دستور کار سازمان میراث فرهنگی است

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و ناظر عالی ستاد هماهنگی خدمات سفر، یکی از برنامه های در دستور کار این سازمان در سال جاری را توجه بیش از پیش به احیاء آثار تاریخی مخروبه عنوان کرد.

سعید شیرکوند روز دوشنبه در حاشیه جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان گیلان در رشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکی از سازمان هایی که ارتباط مستقیمی با شعار نامگذاری شده امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل دارد، سازمان میراث فرهنگی است.

وی با تاکید بر ضرورت جهش برای جبران عقب ماندگی ها در راستای شعار امسال ادامه داد: سال گذشته بطور نمونه آثار تاریخی و اماکن فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، از سوی بخش خصوصی احیاء و به بهره برداری رسید که یکی از نتایج آن، ایجاد درآمد و اشتغالزایی است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مرمت و احیاء کاروانسرای شاه عباسی (لات) در رشت را یکی از این اقدامات ذکر و اضافه کرد: این کاروانسرای تاریخی سال ها مخروبه بود که مرمت و احیای آن از سال گذشته آغاز شد و امسال به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: هم اکنون این کاروانسرا، هم آثار تاریخی دارد و هم دارای بازارچه صنایع دستی بوده و قابلیت اقامت گردشگران را نیز دارد.

شیرکوند با اشاره به وجود اینچنین آثار تاریخی در کشور بیان داشت: تلاش می کنیم امسال این برنامه را در کشور گسترش دهیم.

سوم فروردین ماه امسال با مشارکت بخش خصوصی، کاروانسرای شاه عباسی (لات) در رشت، بازسازی و برای پذیرایی از گردشگران نوروزی مهیا شد.

کاروانسرای شاه عباسی معروف به لات به معنای زمین صاف و هموار در جاده رشت – سراوان واقع شده و در سال ۱۳۵۶ ، به شماره ۱۵۶۶ به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: در سال گذشته (۱۳۹۴) ، افزون بر شش هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی برای صنعت گردشگری اختصاص یافت که در مقایسه با سال پیش از آن (۱۳۹۳) ، چهار برابر رشد داشته است.

شیرکوند افزود: سرمایه گذارانی که به میزان تعیین شده در پیشرفت پروژه ها در زمینه تاسیسات گردشگری از جمله ساخت مجتمع های بین راهی و تفریحی برسند، می توانند از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنند.

۸۷هتل، ۲۳ هتل آپارتمان، ۷۵ مجتمع گردشگری، ۴۷ مهمانپذیر، یک هزار و ۴۳ خانه مسافر، ۲۳۳ واحد پذیرایی بین راهی و سفره خانه سنتی و ۵۳ دفتر خدمات مسافرتی در گیلان فعال هستند.

برای پذیرایی از گردشگران نوروزی گیلان، علاوه بر یک هزار و ۴۰۰ ظرفیت اقامتی استان، مراکز اسکان فرهنگیان و خوابگاه ها نیز مهیا شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی