گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
دسامبر 5, 2013 کد خبر : 22842 خبر ها

استاندار گیلان خبر داد

اختصاص ۵ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت مگس زیتون در گیلان

اختصاص ۵ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت مگس زیتون در گیلان

گیلانیان : استاندار گیلان از اختصاص ۵ میلیارد ریال برای مبارزه با آفت مگس زیتون در باغ‌های رودبار در این استان خبر داد.

 محمدعلی نجفی بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از باغ‌های زیتون در این شهرستان اظهار کرد: معیشت و هویت اقتصادی رودبار با پرورش و تجارت زیتون گره خورده و طرح مبارزه با آفت مگس بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است.

وی به اختصاص ۵ میلیارد ریال برای اجرای طرح مبارزه با آفت مگس زیتون اشاره کرد و افزود: سازمان جهادکشاورزی و فرمانداری رودبار با اختصاص اعتبار مذکور طرح مبارزه با آفت زیتون را از ابتدای هفته آینده به صورت جدی و گسترده آغاز می‌کنند.

استاندار گیلان تصریح کرد: سازمان جهادکشاورزی و فرمانداری رودبار باید گزارش اقدام‌های خود را به صورت مستمر ارائه دهند.

وی با تأکید بر آموزش باغداران زیتون خاطرنشان کرد: هرس و اصلاح باغ‌های زیتون و جمع‌آوری زیتون‌های آفت‌زده در کنار آموزش مناسب به کشاورزان برای مبارزه با این معضل دارای اهمیت است.

نجفی با بیان اینکه ۱۰ هزار هکتار زمین مستعد پرورش محصول زیتون در رودبار شناسایی شده است، تصریح کرد: در گام نخست یک‌هزار هکتار آن آماده واگذاری است.

وی گفت: از بخش خصوصی توانمند و فارغ‌التحصیلان کشاورزی دعوت می‌شود تا بر اساس چارچوب‌های تعیین شده از این زمین‌ها برای پرورش زیتون بهره گیرند.

استاندار گیلان دسترسی مناسب به آب را یکی از دغدغه‌های اصلی برای پرورش‌دهندگان زیتون نامید و یادآور شد: سازمان جهادکشاورزی و آب منطقه‌ای تأمین آب به کسانی که زمین را تحویل آنها می‌دهند تضمین کنند.

وی با اشاره به اینکه زیتون و رودبار به‌هم آمیخته در گیلان و کشور هستند یادآور شد: تلاش برای نوسازی باغ‌ها، توسعه و کشت این محصول استفاده از آبیاری تحت فشار کشت رقم‌های جدید و بارآور به بهبود معیشت مردم رودبار کمک می‌کند./منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی