گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
اکتبر 11, 2014 کد خبر : 30460 خبر ها

اراضی کشاورزی غرب گیلان کاهش یافته است

اراضی کشاورزی غرب گیلان کاهش یافته است

گیلانیان : معاون ستاد سرشماری کشاورزی غرب گیلان با بیان اینکه اراضی کشاورزی غرب گیلان کاهش یافته است، گفت: برآوردهای انجام شده میزان مساحت اراضی به یک دوم، یک چهارم و یا یک هشتم اطلاعاتی که وجود داشته رسیده و این امر بسیار نگران کننده است.

سیده حبیبه میرعبدالعظمی ظهر امروز در جمع مسئولان این شهرستان، اظهار کرد: امید است بعد از همایش اطلاعات کیفی سرشماری کشاورزی در این شهرستان بالا برود و سرشماری عمومی کشاورزی مانند همه سرشماری‌هایی که تاکنون انجام گرفته جامعه هدف آن، خانوارها هستند.

وی افزود: در ابتدای امر فعالیت و شرح وظیفه تعیین شده برای دهیاران این بود که وقتی مامور آمارگیر وارد آبادی می‌شود، دهیاران باید با اشراف به ان آبادی محدوده‌ای را برای آمارگیر مشخص و اطلاع رسانی اولیه به خانوارهای روستا می‌کردند.

معاون ستاد سرشماری کشاورزی غرب گیلان با بیان اینکه تاکنون در ۳۵ روستا و ۳ شهر این شهرستان آمارگیری به اتمام رسیده است، گفت: در بخش بهره‌برداران غیر ساکن که اطلاعات ان دست دهیاران و شوراهای اسلامی است توسط آمارگیران فرم ان تکمیل می‌شود.

میرعبدالعظیمی خاطرنشان کرد: وقتی وارد کار میدانی سرشماری در صومعه‌سرا شدند و نتیجه اولیه بعضی از آبادی‌ها به دست آمد متاسفانه در این شهرستان اطلاعات پایین‌تر از حد توقع است.

وی تاکید کرد: از برآوردهای انجام شده میزان مساحت اراضی به یک دوم، یک چهارم و یا یک هشتم اطلاعاتی که وجود داشته رسیده و این امر بسیار نگران کننده است، البته برخی خانوارها اطلاعات درست را بیان نمی‌کنند و آمار کمتری را برای آمارگیران بیان می‌کند.

میرعبدالعظیمی با بیان اینکه برای حل این مشکل دهیاران باید  همکاری صمیمانه با ماموران سرشماری داشته باشند، افزود: مطلع‌تر و مشرف‌تر از دهیاران در سطح ابادی‌ها وجود ندارد و با کمک آنها می‌توان مشکل درست پاسخ ندادن خانوارها به آمارگیران حل می‌شود.

وی با تأکید بر ضرورت ارائه آمار صحیح توسط کشاورزان به آمارگیران,گفت: اطلاعات نادرست به هیچ  عنوان بعد از پایان سرشماری قابل تغییر نیست و اطلاعات نادرست به ضرر شهرستان تمام می‌شود.

عضو ستاد سرشماری کشاورزی گیلان با بیان اینکه دادن اطلاعات کشاورزی ربطی به حذف یارانه و افزایش مالیات ندارد، تصریح کرد: تمام اطلاعات به صورت محرمانه در مرکز آمارایران برای رشد و توسعه  کشور به کارگرفته می‌شود.

میرعبدالعظیمی تصریح کرد: نخستین سرشماری کشاورزی در سال ۶۷ و به ترتیب در سال ۷۲، ۸۲ و امسال چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی است که در سراسر کشور انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این سرشماری ۹ رشته فعالیت از جمله زراعت، باغداری، پرورش طیور سنتی، دام سبک و سنگین، پرورش زنبور عسل، ماهی، کرم ابریشم و گلخانه در سرشماری کشاورزی مورد توجه قرار می‌گیرند.

عضو ستاد سرشماری کشاورزی گیلان با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی کشاورزی، تأکید کرد: استان گیلان از این جهت حائز اهمیت است که رتبه پنجم را در حجم کاری دارا است.

میرعبدالعظیمی با بیان اینکه در سال ۸۲ بر اساس سرشماری کشاورزی ۳۱۷ هزار خانوار بهره بردار کشاورزی در گیلان داشتند، اظهار کرد: در سرشماری ۹۰ که سرشماری نفوس و مسکن بود، شغل اصلی ۲۱۲ هزار نفر در این استان کشاورزی است.

وی با بیان اینکه گیلان از نظر وسعت کوچک است و نه دهم درصد از وسعت کشور را اختصاص دارد، افزود: تراکم فعالیت کشاورزی در استان گیلان زیاد است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی