گیلانیان
پنج شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ Thursday, 3 December , 2020
اکتبر 19, 2020 کد خبر : 80016 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

جواد کریمی قدوسی :

اروپایی‌ها در تحریم تسلیحاتی علیه ایران با آمریکا تقسیم کار کرده اند

اروپایی‌ها در تحریم تسلیحاتی علیه ایران با آمریکا تقسیم کار کرده اند

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به بازگشت تحریم‌های آمریکا، فعال کردن مکانیسم ماشه و عدم رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، گفت: اروپایی‌ها با صدور بیانیه و تمدید تحریم‌های تسلیحاتی نشان دادند که با آمریکا تقسیم کار کرده‌اند.

جواد کریمی قدوسی با اشاره به پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران، گفت: تحریم‌ها را باید در قالب برجام ارزیابی کرد. زمانی قبول می‌کنیم اعضای برجام به تعهدات خود عمل کرده اند که تمام آنچه در سر فصل رفع، تعلیق و لغو تحریم‌ها آمده است را اجرا کنند. سه دسته تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شد؛ نخست تحریم‌های دولت و هیات حاکمه آمریکا بود که رئیس جمهور و کنگره تصویب کردند، دوم تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در قالب ۶ قطعنامه و سوم تحریم‌های اتحادیه اروپا.

بازگشت تحریم‌های آمریکا علی‌رغم لغو ۶ قطعنامه شورای امنیت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برجام این سه دسته تحریم علیه ایران تعیین تکلیف شد، افزود: به موجب برجام ۶ قطعنامه سازمان ملل تعلیق شد اما آمریکا مدعی استفاده از مکانیسم ماشه شد و تحریم‌ها را برگرداند و خودش ضمانت اجرای این مکانیسم ماشه است. دولت آمریکا با نفوذ، تهدید و ارعابی که در سطح نظام بین الملل دارد بانک‌ها و شرکت‌ها را ملزم کرد که تحریم‌ها همچنان علیه ایران ادامه داشته باشد و حتی برخی را تشدید کرد.

وی ادامه داد: ضمانت اجرا هم با دولت آمریکا بود زیرا ابزار لازم را دارد. بنابراین در عمل عضوی از توافق هسته‌ای که از برجام خارج شد و عضو دایم شورای امنیت است که بر اساس سیاست و ساختار تعریف شده خود عمل کرده است. لذا در مدت اخیر تحریم‌ها علیه برگشت و مکانیسم ماشه اعمال شد، اما اعلام نکردند.

رفع تحریم‌های اروپایی‌ها روی کاغذ باقی ماند/ لغو تحریم‌های تسلیحاتی را دستاورد عظیم قلمداد نکنیم

کریمی قدوسی یادآور شد: در ارتباط با تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران باید بگویم که رفع این تحریم‌ها عملا روی کاغذ باقی ماند و آنها علی رغم اظهاراتی که کردند در مذاکرات به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکردند.

وی با بیان اینکه تحریم‌های پولی و بانکی و نفتی بیشترین فشار را به ملت ایران آورد، گفت: متاسفانه تحریم‌های پولی و بانکی لغو نشده است و هیچ بانکی در اروپا حاضر به مراوده پولی و بانکی با ایران نیست بنابراین ما نباید لغو تحریم تسلیحاتی را به عنوان دستاور عظیم قلمداد کنیم زیرا در حق ملتی که در برجام این همه امتیاز دادند تا تجارتشان سهل شود، جفا کردیم. آقای روحانی در بدو مذاکرات و شروع به کار خود در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شعار رفع تحریم های نفتی، پولی، بانکی، حمل و نقل و بیمه را سر می‌داد و  صحبتی از تحریم تسلیحاتی نبود.

اروپایی‌ها دنبال عقب نشینی ایران از کاهش تعهدات در برجام

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شد اما ما در گذشته هم هر چه می‌خواستیم می‌خریدیم و هر آنچه می‌خواستیم می‌فروختیم. تحریم تسلیحاتی اروپا هم از بُعد خودشان وجهه قانونی دارد. در واقع اروپایی‌ها در مورد تحریم تسلیحاتی با آمریکا تقسیم کار کرده اند. آنها اگر در این روزها درباره رفع تحریم‌های تسلیحاتی سکوت کردند دنبال فشار به ایران برای عقب نشینی درباره گام‌های کاهش تعهداتی است که پیش از این برداشته است./

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

لزوم مجازات قطعی عاملان و آمران جنایت و پیگیری تلاش علمی و فنی شهید

رهبر انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت شهادت دانشمند برجسته آقای محسن فخری‌زاده تأکید کردند:

لزوم مجازات قطعی عاملان و آمران جنایت و پیگیری تلاش علمی و فنی شهید

انتقام سخت از عاملان این ترور در دستور کار قرار گرفت

پیام فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی :

انتقام سخت از عاملان این ترور در دستور کار قرار گرفت