گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
دسامبر 28, 2015 کد خبر : 44519 خبر ها

نماینده ولی فقیه در گیلان :

از امتیازات اسلام ارزش نهادن به علم نافع است

از امتیازات اسلام ارزش نهادن به علم نافع است

گیلانیان : آیت الله قربانی در دیدار رئیس دانشگاه علمی کاربردی کشور و هیئت همراه با تبریک میلاد پیمبر اعظم اسلام (ص) و فرزند گرامیش امام جعفر صادق (ع) گفت : از امتیازات اسلام ارزش نهادن به علم نافع است .

نماینده ولی فقیه در گیلان افزود : در دنیا علوم فراوانی وجود دارد ولی ممکن است برخی از این علوم برای بسیاری از مردم فایده ای نداشته باشد و فقط یک تئوری و فرضیه و مسایل نظری باشد ولی آنچه در اسلام تاکید شده علم نافع است ، علمی که برای دنیا و آخرت مردم مفید باشد .

وی ادامه داد : بسیاری از تحصیلکرده های حوزه و دانشگاههای ما معلومات نظری در حد خوب داشته باشند ولی از حیث عملی با مشکلاتی مواجه هستند ، در این مراکز علمی چیزهائی را می آموزند که قدرت پیاده کردن آن را ندارند .

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت : دانشگاه علمی کاربردی طبق توضیح شما مروج علم نافع و همان نیاز جامعه است زیرا برای این است که مردم بتوانند آموخته های خود را در زندگی و مشاغل خود بکار ببندند .

وی گفت : این خیلی جالب است که شما می گویید در دانشگاه جامع علمی کاربردیشما در  ۸۰۰ رشته علوم تدریس می کنید .

وی ادامه داد : من در تاریخ از قول جرجی زیدان خواندم که مسلمانان بر اثر تحقیقات علمی و مطالعات ، علوم را در آن زمان به ۵۰۰ شعبه رساندند . شاید در ترجمه آن کتاب بین رشته و شعبه اشتباهی صورت گرفته باشد .

آیت الله قربانمی گفت : مسلمانان در صدر اسلام در بسیاری از علوم صاحب تحقیقات بودند ، بعنوان مثال : در مورد اسب شناسی ، مورچه شناسی ، ماهی شناسی ، ماکیان شناسی ، زنبور شناسی و امثال اینها کتاب نوشته اند ؛ کتاب حیات الحیوان جاحظ وعجایب الدنیا از جمله آن است .

وی گفت : علمای گذشته در این مورد کار کردند و حتی عکس های حیوانات را در کتاب هایشان آوردند کما اینکه در کتاب عجایب الدنیا حتی عکس های موجودات دریایی نیز وجود دارد و بحث شده است .

وی در ادامه گفت : فقط تئوری تنها برای مافایده ندارد بلکه باید ریشه ای و عمقی و بصورت عملی نیز در تمام رشته های علوم ورود کنیم تا بتوانیم در امور روزمره از آنها بهره مند شویم .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : من به جمهوری اسلامی تبریک عرض می کنم که به این فکر افتاده تا یک چنین دانشگاهی ایجاد نماید ولی این دانشگاه مخمول الذکر و برای عامه مردم ناشناخته است که باید این مرکز علمی از طریق تلویزیون ، بروشور و کتاب برای مردم تبیین شود تا جامعه بداند که شما در حال گسترش علم نافع هستید .

در ابتدای این دیدار دکتر محمد اخباری ، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور ضمن تشریح اهداف تشکیل این دانشگاه آماری نیز از شعبات ، دانشجویان و ۸۰۰ رشته تحصیلی گزارشی ارائه نمود .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی