گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
دسامبر 16, 2015 کد خبر : 44043 خبر ها

از ویژگی های مردم سالاری دینی امر به معروف و نهی از منکر است

از ویژگی های مردم سالاری دینی امر به معروف و نهی از منکر است

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : مردم سالاری دینی را تبریک عرض می کنم که نظام جمهوری اسلامی به مردم ما عرضه کرد .

آیت الله قربانی در دیدار روسای شوراهای اسلامی استان گیلان با بیان این مطلب افزود : از افتخاراتی که دنیای غرب به آن افتنخار می کند، دموکراسی است؛ دموکراسی یعنی حکومت مردم بر مردم ، ولی دموکراسی غربی عیب هایی دارد که در مردم سالاری دینی وجود ندارد

وی ادامه داد : در دنیای غرب اگر مردم یک شهر و کشور به همجنس بازی رای بدهند به آن عمل می کنند و می گویند خواست مردم است در حالیکه اداره کشور باید بر اساس مصالح باشد حتی اگر مردم خواهان آن باشند .

وی افزود : دیکتاتوری از گذشته در غرب و برخی از کشورهای منطقه وجود داشته و هنوز هم ادامه دارد مثل رانندگی زنان ! این به کجای اسلام ضرر دارد ؟ چطور در گذشته زنان حق سوار شدن بر شتر را داشتند ولی امروز حق سوار شدن بر ماشین را ندارند ؟ (گاگارین) می تواند با سفینه فضایی به کره ماه برود ولی اینها نمی توانند حتی سوار بر کوچکترین ماشین شوند .

آیت الله قربانی گفت : ولی دموکراسی اسلامی پسوندی به نام مردم سالاری دینی دارد که بر اساس رهنمودهای دین باشد ، آنهم نه دینی که داعش و تکفیری ها معرفی می کنند که در کشورهایی مثل عربستان و غیره وجود دارد که با حکومت مردم بر مردم سازگار نیست، اسلام دینی برای زندگی عمومی مردم است .

وی گفت : اولین اصلی که در اسلام تاکید شده این است که همه مردم حق اداره مملکت را دارند و باید در باره سرنوشت خود دخالت داشته و اظهار نظر کنند ، بر این اساس در جمهوری اسلامی هم مردم حق دارند در جریانات اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی و غیره نظر داشته باشند و اگر نظری دارند باید آن را بیان کنند ، اختناق در جامعه اسلامی صحیح نیست .

وی افزود : در نظام دموکراسی مردم سالاری دینی مردم باید حق انتقاد داشته باشند ، اما انتقاد های سازنده ، نه ویرانگر و تخریبی ؛ بعضی فقط قصد تخریب این و آن و خراب کردن نظام هستند کما اینکه بارها به مسئولان طراز اول ما نسبت دادند؛ ما باید انتقاد سازنده داشته باشیم.

وی ادامه داد : اصل اول دموکراسی ، مردم سالاری دینی آزادی بیان و قلم است ، نه آزادی ای که باعث تزلزل نظام و سستی عقیده در مردم و مسئولان شود .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : از امتیازات من در زندگی مقابله با ظلم و انتقاد سازنده است که بر اثر همین رویه در سال ۴۲ به زندان رفتم و حتی چندی قبل به ثبت و دادگستری و حتی بعضی از ادارات دیگر انتقاد کردم .

وی گفت : در مردم سالاری دینی مرحله اول نصیحت است زیرا دین عموم مردم یا بزرگان مملکت ، خیرخواهی است ، بزرگان علام الغیوب نیستند که همه چیز را بدانند ، ما باید حقایق را به آنان بگوییم .

وی ادامه داد : در این خیرخواهی ها ممکن است آدم با تهمت ها و زردرویی ها مواجه شود ولی نباید ترسید باید وارد صحنه شد و دردها را گفت بالاخره یکی هست که این دردها را بشنود و مشکل را حل نماید .

نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری گفت : از ویژگی های مردم سالاری دینی امر به معروف و نهی از منکر است ؛ که اگر ما از این فریضه غافل بمانیم جامعه آلوده می شود و کناه و معصیت ، تجاوز و تعدی ، تضییع حقوق مردم فراگیر می شود ولذا شما با اتکا به این مهم می توانید حرف حق را بزنید ولو به ضرر شما تمام شود .

آیت الله قربانی گفت : مهمتر از همه مشاوره است ؛ یک عقل کامل نیست ولی وقتی چند عقل در کنار هم قرار گیرد و هر کسی از یک زاویه  مسایل را مورد بررسی قرار دهد مشکل جامعه را حل می شود .

وی گفت : از اهمیت شورا همین بس که در قانون اساسی ما آمده : مجلس شورای اسلامی ، شورای شهر ، شورای اسلامی ده و بالاخره این شورا ها حلال مشکلات جامعه است ، این است مردم سالاری دینی .

وی ادامه داد : چندی دیگر انتخابات مجلس شورا در پیش است ، برای رفاقت کار نکنید ، اگر رفاقت دینی باشد مانعی ندارد ولی اگر رفیق ، برادر و فرزند شما آدم نا اهلی باشد دینت را برای او نگذار و برای اصلاح جامعه تلاش کنید .

وی افزود : این روزها خبر بعضی از بیعدالتی ها در تعیین هیئت اجرایی بمن رسید که خیلی ناراحت هستم . بعضی از چهره ها که نفر اول استان هستند کنار گذاشته شد ! واقعا این برای ما ننگ نیست ؟ آیا اسلام اینجور به ما دستور داد ؟ نظام ما با این طرز تفکر مخالف است ، باید کارهای مردم با دست مردم انجام شود ، ما در هیئت اجرایی پیشنماز نمی خواهیم تا پشت سر آنان نماز بخوانیم ولی باید فرد امینی باشد تا بتوان با دست آنان کارها را به انجام رسانید .

آیت الله قربانی در پایان ابراز امیدواری کرد که این پست ها هستید بعنوان لقمه چرب و نرم تلقی نشود تا باعث فروختن دین بخاطر دنیای دیگران شود ، نباید فراموش کنیم فردای قیامت مورد سوال قرار گیریم ، افزود : وی ما در نماز جمعه می گوییم شما و خودم را به تقوای الهی دعوت می کنیم ، امیدواریم پای ما در این مسئولیت ها نلغزد و بتوانیم مسئولیت های خود را به احسن وجه اجرا نماییم .

گفتنی است در ابتدای مراسم حسینعلی خدایگانی ، رییس شورای های اسلامی استان گیلان به نمایندگی از اعضای شورای اسلامی استان و ۱۶ نفر از روسای شوراهای اسلامی شهرستان ها گفت : قانون اساسی یک قانون مدرن و پیشرفته است که توسط خبرگان این امت تنظیم شده است .

وی افزود : در قانون اساسی آمد دو ارگان در کشور تصمیم ساز است ، اول مجلس شورای اسلامی و دومی شورای اسلامی شهر و روستا است .

وی همچنین افزود : در شرایط حساس کشور رهبر فقید انقلاب اسلامی دستور تشکیل شورا را صادر کرد و همچنین دستور دادند امر مربوط به استان و شهر و روستا را به این نهاد سپرده شود.

وی ادامه داد : امروز شوراهای اسلامی بدون هیچ چشمداشتی با تمام وجود در خدمت نظام هستند بویژه در روستاها بصورت شبانه روزی در خدمت انقلاب و مردم انقلابی هستند .

خدایگانی افزود : دوستان ما پایبند قوانین نظام هستند و در سال گذشته اینها توانستند ۱۵هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در سطح کشور به انجام برسانند .

وی گفت : ما در گیلان تلاش کردیم در تمام امور بویژه امور آبیاری ، حوادث غیر مترقبه و محیط زیست نقش اساسی را ایفا کنیم و بعنوان سربازان نظام توقعاتی هم از دولت و دولتمردان داریم.

سپس اسماعیل حاجی پور ، بعنوان رئیس شورای اسلامی شهرستان رشت با تیریک حلول ماه آل الله گفت : ما باور داریم این فرصتی که به لطف خدا از سوی مردم به ما سپرده شد فرصتی است که می تواند برای ما خیر دنیا و آخرت داشته باشد .

وی ادامه داد : ولی یکی از ایراد های وارده به شوراهای ما عدم خودباوری است که هنوز به خودشان ایمان نیاوردند و برخی ها به جای متکی به خود به دیگران متکی هستند .

وی افزود : آفت دومی که با آن مواجه هستیم عدم هماهنگی برخی از اعضا با مدیران دولتی است که در گذشته وقعی به این مهم گذاشته نمی شد که الحمد الله با دستور استاندار الآن این وضعیت تغییر کرد .

حاجی پور گفت : بعنوان مثال در همین مشکل کم آبی همه این عزیزان ما تلاش شبانه روزی کردند و مانع سوختن مزارع مردم شدند و زندگی کشاورز را در حقیقت نجات دادند که امروز از این خدمت شایان و خدا پسندانه بخود می بالند و اگر تلاش همکاران من در ۲۹۰ روستای شهرستان نبود زندگی روستایی نابود می شد .

وی گفت : ولی همین فعالان عرصه روستا علیرغم اینکه کارشناس فلان اداره را باید با هزینه خود به روستا بیاورند و حتی یک ریال بعنوان حق الزحمه دریافت نمی کنند و خوشحالند که مزدشان را از خدا خواهند گرفت ، حتی همین همکاران ما بمنظور ریشه کن کردن بیسوادی خانه های خود را در اختیار نهضت سواد آموزی گذاشتند .

وی ادامه داد : همکاران ما بغیر از بیمه روستایی فاقد بیمه تکمیلی هستند ولی طی نامه ای به آقای استاندار خواستار بیمه تکمیلی شدیم که دستور دادند در قبال هشت هزار تومان همکاران و اعضای خانواده شان بیمه تکمیلی شوند و الباقی را دولت پرداخت نماید.

وی افزود : بعنوان اعضای شورای اسلامی در جهت تامین رفاه روستائیان گامی برداشتیم و قرار است با عنایت استاندار محترم خانه های روستائیان با پرداخت هشت هزار تومان بیمه حوادث شود و بقیه را نیز دولت پرداخت نماید .

حاجی پور گفت : ۲۸ روستای شهرستان رشت تحت پوشش منطقه آزاد هست که از این آمار ۵ روستا در حوزه شهرستان بندر انزلی و ۲۳ روستا در حوزه شهرستان رشت قرار دارد ، ما هر کمکی که تصور می شود از منطقه آزاد دریافت می کنیم ، بعنوان مثال زباله تمام این روستاها جمع آوری می شود .

سپس حسین پور ، رئیس شورای اسلامی بخش رشت نیز طی سخنانی گفت : روستائیان و بخش ها آنطوری که باید از حقوق شهروندی که آقای رئیس جمهور به آن اشاره داشت بهره مند نیستند .

وی خطاب به نماینده ولی فقیه گفت : جنابعالی روستا زاده هستید و به تمام مشکلات روستائیان وقوف کامل دارید استحضار دارید روستائیان در بخش تولید و خدماتی از قبیل بهداشت ، راه ، برق ، آب ، تلفن و غیره که باید از شهری ها دریافت نمایند با مشکلات عدیده مواجه هستند .

وی ادامه داد : کشاورزان چایکار ما به دلیل مشکلات عارضه بکلی فلج شدند و در رابطه با دامداری هم بدلیل اینکه نهاده های دامی باید از خارج استان وارد شود در این بخش نیز با مشکل مواجه هستیم و این عوامل سبب بیکاری روستائیان شد .

حسین پور گفت : صرفنظر از مشکلات برشمرده اگر روستائی می خواهد در شهر بماند نیاز به مسکن دارد که به دلیل سختگیری در تغییر کاربری ساخت و ساز روستائیان هم مشکلی دیگری است .

وی ادامه داد : از حیث بهداشت ، پزشکی که به شهر می آید ممکن است تا مرکز بخش بیاید ولی به روستا نمی آید و دسترسی روستائی به بهداشت شهری با توجه به کمبود درآمد روستایی باید متحمل هزینه مضاعف شود .

وی همچنین گفت : مجموع عوامل برشمرده از سو و کمبود درآمد که کفاف تامین معاش عائله را نمی دهد از سوی دیگر باعث کوچ روستایی به شهر و گرایش به شهر نشینی می شود که این امر برای شهر و به تبع آن برای کشور چند مشکل اساسی دارد ؛

حسین پور در معایب مهاجرت روستایی به شهر گفت : کوچ روستایی به شهر باعث افزایش جمعیت شهر نشین و خالی شدن روستا و در نتیجه کاهش تولید می شود  و از سویی هم افزایش بیکاری و کمبود مسکن شهری و بالا رفتن کرایه منازل کمترین عواقب سوء این کار است .

وی ادامه داد : خواهش ما از حضرتعالی این است دستور بفرمایید جهاد کشاورزی با تغییر کاربری اراضی روستائی در حد ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر موافقت نماید تا روستائیان و روستازادگان بتوانند در زادگاه خود خانه ای برای سکونت فراهم نماید و اینقدر ناگزیر به مهاجرت به شهر نشوند .

 وی درپایان تاکید کرد : وقتی روستائیان در اکثر انتخابات بمیزان ۹۸ درصد و اگر جسارت به شهر نشینان نباشد ، شهر نشینان ۳۲ درصد مشارکت دارند و بیشترین شهدای ما از روستاها هستند تصور می کنم اینها عواملی است که باید به حقوق شهروندی آنان توجه ویژه کرد .

آخرین سخنران این مراسم سید حسین موسوی ، نماینده شوراهای اسلامی شهرستان شفت بود که با اشاره به کشاورزی بودن استان گیلان گفت : چند سال است رها سازی آب توسط سازمان آب از دهه اول اردیبهشت ماه صورت می گیرد ، تقاضا داریم ترتیبی اتخاذ کنند اب از اول فروردین رها سازی شود تا مردم بتوانند خزانه و نشا را هرچه زودتر به انجام برسانند و با خشکسالی مواجه نشوند .

وی ادامه داد : علیرغم اینکه اکثر روستاهای ما بیشترین خدمات زیربنایی مثل تلفن ، برق ، آب و گاز را گرفتند ولی بیشتر مردم ما در جمع آوری زباله با مشکل مواجه هستند و تمام این پسماندها در دل سبزه زارها منتشر می شود و باعث آلودگی محیط می شود که امید است در این مورد هم تصمیماتی اتخاذ شود .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد