گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
فوریه 16, 2014 کد خبر : 24803 خبر ها

استاندار گیلان بر گسترش روابط تجاری با آستراخان روسیه تاکید کرد

استاندار گیلان بر گسترش روابط تجاری با آستراخان روسیه تاکید کرد

گیلانیان : نماینده عالی دولت در گیلان در دیدار وزیر روابط بین الملل و اقتصاد آستراخان روسیه، بر لزوم گسترش روابط تجاری با آستاراخان روسیه تاکید کرد.

ˈمحمدعلی نجفیˈ روز یکشنبه در این دیدار افزود: گسترش روابط بین دو استان گیلان و آستراخان، در تقویت روابط دوستی ایران و روسیه اثرگذار است.

وی با تاکید بر ضرورت پیگیری مذاکرات انجام گرفته استانداران پیشین گیلان برای تقویت روابط با آستراخان اظهار کرد: راه اندازی سرای تجاری ایران در آستراخان از مهمترین این پیگیری هاست که اتاق بازرگانی باید در این زمینه بیشتر تلاش کند.

استاندار گیلان ارتقای روابط تجاری ، خدماتی ، کشاورزی ، دانش فنی، توریسم درمانی و کشتی سازی را از دیگر ظرفیت های گیلان برای گسترش روابط با آستراخان عنوان کرد .

نجفی خاطرنشان کرد: توریسم درمانی از مهمترین توانمندی های گیلان است که با توجه به وجود پزشکان متخصص، ظرفیت مهمی برای گسترش روابط بین دو استان محسوب می شود.

وی برقراری پرواز گیلان و آستراخان را اقدامی مهم در راستای گسترش ارتباط دو استان دانست و تصریح کرد: باید تلاش شود تا به منظور تداوم برقراری پروازها ، انجام این سفرها جنبه تجاری پیدا کند .

وزیر روابط بین الملل و اقتصاد آستراخان روسیه نیز در این نشست سابقه ارتباطات دو استان را بسیار طولانی خواند و بر ضرورت تداوم ارتباطات برقرار شده توسط استانداران قبلی گیلان تاکید کرد .

ˈدنیس آفاناسیفˈ توانمندی های در حال رشد آستاراخان و گیلان را مهمترین عامل گسترش ارتباطات دانست و گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری و روابط علمی از مهمترین فرصت های گسترش ارتباط بین دو استان است .

وی با اشاره به بازدیدهای انجام گرفته هیات روسی از اتاق بازرگانی ، منطقه آزاد انزلی و بنادر و کشتیرانی گیلان؛ از وجود زیرساخت های کافی در این استان برای گسترش ارتباطات خبر داد.

وزیر روابط بین الملل و اقتصاد آستراخان روسیه در ادامه سخنانش از اعزام گروهی از دانشجویان زبان فارسی دانشگاه آستراخان به ایران برای گسترش ارتباطات علمی در آینده ای نزدیک خبرداد و گفت: پیشنهادات تجاری روسیه بزودی به ایران ارسال می شود .

آفاناسیف همچنین از افزایش فعالیت مناطق ویژه اقتصادی آستاراخان در آینده ای نزدیک و پس از تصویب دولت روسیه خبر داد و افزود: افزایش این فعالیت ها به گسترش ارتباطات با منطقه آزاد انزلی کمک می کند .

وی اکوتوریسم را در گسترش ارتباطات دو استان مهم خواند و خاطرنشان کرد: مذاکرات برای برقراری خط هوایی بین دو کشور در حال انجام است.

وزیر روابط بین الملل و اقتصاد آستراخان روسیه معرفی امکانات تفریحی و گردشگری دو استان را در افزایش مراودات توریستی موثر دانست و ادامه داد: در همین رابطه در آینده ای نزدیک فیلمی به زبان فارسی از اماکن گردشگری آستراخان برای پخش در تلویزیون محلی گیلان تهیه می شود .

آفاناسیف از آماده سازی زمین برای احداث مرکز تجاری ایران در آستراخان و تعیین محل نصب مجسمه عمرخیام مقابل دانشگاه آستراخان خبر داد.

وی اضافه کرد: تلاش می شود تا این مجسمه تا زمان برگزاری چهارمین اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر در آستاراخان، توسط رییس جمهوری ایران رونمایی شود. ./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی