گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
آوریل 9, 2013 کد خبر : 18071 خبر ها

معاون اول رپیس جمهور خبر داد :

استاندار گیلان متولی چای کشور شد

استاندار گیلان متولی چای کشور شد

گیلانیان : معاون اول رئیس جمهور گفت: تمام اختیارات مربوط به چای از جمله مجوز واردات چای به استاندار گیلان واگذار شده است.

محمدرضا رحیمی امشب قبل از پایان سفر خود به گیلان در جمع خبرنگاران از تفویض اختیار کامل دولت در زمینه چای به استاندار گیلان خبر داد.

*استاندار گیلان متولی چای کشور شد

وی با اشاره به سفر یک‌روزه خود به گیلان، اظهار کرد: امروز در گیلان پروژه‌های بسیار مهمی مانند دانشکده داروسازی، مسکن مهر ۱۰ هزار واحدی، بندر آستارا و بیمارستان قائم راه‌اندازی شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه تمام اختیارات مربوط به چای کشور به مقام عالی استان گیلان واگذار شده است، اذعان کرد: از دو سال پیش مشکلاتی مربوط به برنج، چای و ابریشم وجود داشت که اختیاراتی نیز به استاندار اسبق گیلان در زمینه برطرف شدن مشکلات چای تفویض شده بود اما موضوع مشکل چای تاکنون برطرف نشده است.

وی با اشاره به برطرف نشدن موضوعات مربوط به چای، گفت: مسئله مربوط به چای هر روز در حال آسیب دیدن است و ما باید تلاش کنیم تا مسائل و مشکلات مربوط به چای را برطرف کرده و چای استان‌های شمالی را احیا کنیم.

*وضعیت نامناسب ۵۰ هزار چایکار

رحیمی موضوع‌های مربوط به چای را مطلوب ندانست و وضعیت چایکاران را نامناسب ارزیابی کرد و افزود: ۵۰ هزار چایکار هنوز گرفتار معیشت و درآمد هستند و ما باید این تعداد چایکار استان‌های شمالی را از وضعیت فعلی نجات دهیم.

وی تشکیل کارگروه چای در استانداری گیلان را اقدامی اساسی در راستای برطرف شدن مشکل ریشه‌ای چای توصیف کرد.

*تشکیل نخستین ستاد راهبردی چای کشور در گیلان

استاندار گیلان نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به اصل ۱۳۸ قانون اساسی مربوط به تفویض اختیارات دولت، اظهار کرد: این مصوبه به‌زودی از طرف هیئت دولت ابلاغ می‌شود و پس از آن مشکلات مربوط به چای کشور شامل در زمینه کاشت، داشت، برداشت، صادرات و واردات به استاندار گیلان تفویض می‌شود.

کیهان هاشم‌نیا، با بیان اینکه نخستین ستاد راهبردی چای کشور در پنجشنبه هفته جاری در استان برگزار می‌شود، اذعان کرد: تمام مجوزهای مربوط به واردات چای نیز در اختیار استاندار گیلان گذاشته می‌شود.

وی تشکیل کارگروه چای را دارای مزیت‌هایی در زمینه طرح مربوط به خودکفایی برنج و تولید در سطح دانست و افزود: مشکلات مربوط به نوغان و تشکیل شرکت توسعه نوغانداری کشور در رشت در قالب ستاد راهبردی طبق مصوبه جهاد کشاورزی اجرایی می‌شود.

این مسئول، توسعه مرکز نوغانداری رشت را زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی در راستای احیای نوغان ذکر کرد.

وی دیگر مصوبه این کارگروه را کاهش تعرفه گمرکی تراکتورهای شالیکاری که به ۴ درصد عنوان کرد.

هاشم‌نیا دیگر مصوبه کارگروه مذکور را راه‌اندازی ایستگاه تحقیقات محصولات زراعی در گیلان ذکر کرد.

وی یادآور شد: از دیگر مصوبه این کارگروه، راه‌اندازی موسسه تحقیقاتی گونه‌های مختلف گیاهی در لاهیجان است که بدون استفاده مانده بود و با همکاری شهرداری این شهر دوباره فعال می‌شود.

استاندار گیلان درباره مطالبات چایکاران، خاطرنشان کرد: امیدواریم به دنبال این مصوبه به نتایج مطلوبی برسیم. / منبع : خبرگزاری فارس

گفتنی است واگذاری تولیت چای به استاندار گیلان یک اقدام تازه ای نیست بلکه این مسپولیت از زمان قهرمانی به استاندار گیلان واگذار شده بود ولی از خروجی اسن مسپولیت اطلاع چندانی در دست نیست !

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی