گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
می 4, 2016 کد خبر : 48515 خبر ها

استحصال ۱۱۰ کیلو تخم ماهی سفید در آستارا

استحصال ۱۱۰ کیلو تخم ماهی سفید در آستارا

گیلانیان : همزمان با پایان مهاجرت ماهیان مولد سفید به دو رودخانه منتهی به دریای خزر در منطقه آستارا که از ۱۵ اسفند سال ۹۴ آغاز شده، ۱۱۰ کیلوگرم تخم ماهی سفید از این نوع ماهیان استحصال شد و تکثیر نیمه مصنوعی این گونه ارزشمند صورت گرفته است.

رئیس اداره شیلات آستارا امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به استحصال تخم‌ ماهی مولد سفید در رودخانه‌های این شهرستان اظهار کرد: تخم‌های استحصال شده در مراکز تکثیر در مرکز گیلان برای تبدیل به لارو در استخرهای پرورش ماهی رهاسازی می‌شوند.

صادق خاصی‌پور افزود: پس از رسیدن وزن لاروها به یک تا سه گرم، این آبزیان به آستارا انتقال می‌یابند و در رودخانه‌های چلوند و آستاراچای رهاسازی می‌شوند.

وی درباره تولید بچه ماهی سفید از تخم‌های استحصال شده، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود از تعداد مذکور تخم استحصال شده، حدود پنج میلیون قطعه بچه ماهی سفید از اواخر خرداد به تدریج در رودخانه‌های آستارا رهاسازی شود.

رئیس اداره شیلات آستارا با بیان اینکه تکثیر نیمه مصنوعی ماهیان سفید تاثیر زیادی در ثابت ماندن تعداد این گونه ماهی ارزشمند در  دریای خزر دارد، گفت: سال گذشته حدود پنج میلیون قطعه بچه ماهی تکثیر نیمه‌مصنوعی شیلات در رودخانه‌ها رهاسازی شده بود.

به گفته وی، سال گذشته حدود پنج تن ماهی استخوانی در منطقه آستارا توسط صیادان آستارا صید شد که حدود ۳۰ درصد ماهی‌های صید شده از نوع سفید بودند.

ماهی سفید از خانواده کپور ماهیان یکی از انواع ماهی‌های شمال ایران است که در دریای خزر و رودخانه‌های گیلان و مازندران یافت می‌شود و از مرغوب‌ترین انواع ماهی شمال محسوب می‌شود.

مصرف ماهی سفید که از گوشت بسیار لذیذی برخوردار است به دلیل داشتن استخوان‌های ریز و درشت در گوشت دشواری‌های خاص خود را دارد.

ماهی سفید از نظر هم‌آوری جزو ماهیان با تعداد تخم زیاد بوده و میزان هم‌آوری این ماهی از ۱۹ هزار و ۷۱۸ تا ۱۴۷ هزار و ۶۹۶ عدد تخم است.

میانگین تعداد تخم ماهی سفید به ازای هر گرم از تخمدان ۲۷۲ عدد تعیین شده و رنگ تخم‌ها زرد متمایل به طلایی و گاهی به رنگ سبز مغز پسته‌ای است.

بندر آستارا در ۲۰۰ کیلومتری مرکز گیلان قرار دارد./ منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد