گیلانیان
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ Friday, 30 October , 2020
سپتامبر 21, 2020 کد خبر : 79764 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

استقبال ۲۰ درصد دانش‌آموزان گیلانی از کلاس‌های حضوری

استقبال ۲۰ درصد دانش‌آموزان گیلانی از کلاس‌های حضوری

گیلانیان : رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ۲۰ درصد دانش آموزان گیلانی از کلاس‌های حضوری استقبال کرده‌اند، گفت: تنها حدود ۶۰ درصد از دانش‌آموزان در سطح مدارس از ماسک استفاده می‌کنند.

امروز دومین نشست کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک گیلان به ریاست سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، معاونین و مدیران و همچنین نمایندگان ادارات عضو در این کارگروه در سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در این کارگروه با بیان اینکه کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک یکی از ۱۲ کارگروه تخصصی شورای پدافند غیرعامل استان است که درزمینه برنامه‌ریزی، هدایت، سازمان‌دهی، نظارت راهبردی عمل می‌کند، اظهار کرد: کارگروه بهداشت، سلامت و بیولوژیک با توجه به‌ضرورت برقراری ارتباط نظام‌مند و فعال بین ستاد پدافند غیرعامل استانداری و سایر دستگاه‌های اجرایی کشوری و لشکری باهدف ایجاد سازوکار لازم برای حفظ سلامت مردم، کاهش آسیب‌پذیری خدمات و تأمین نیازهای اساسی بهداشت، امداد و درمان، ایمنی و امنیت زیرساخت‌ها در مقابله با انواع تهدیدات و تسهیل مدیریت بحران و دفاع غیرنظامی تشکیل می‌شود.

نخستین اقدام علوم پزشکی گیلان در پدافند غیرعامل تقویت زیرساخت‌های بهداشت و درمان است

رئیس کارگروه تخصصی بهداشت، سلامت و بیولوژیک گیلان با بیان اینکه در ایام کرونا لزوم در پیش گرفتن اقداماتی به جهت پیشگیری و درمان بسیار حائز اهمیت است، گفت: نخستین نیاز و اقدام دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این راستا تقویت زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی بود و در این جهت علاوه بر تکمیل دو بیمارستان تالش و لنگرود، پیگیر کلینیک‌های ویژه هستیم تا نهایی شوند.

وی با اشاره به تکمیل طرح‌های توسعه اورژانس بیمارستان‌های فومن، بندرانزلی و رازی افزود: به‌زودی اورژانس بیمارستان حشمت نیز راه‌اندازی می‌شود و علاوه بر آن مابقی پروژه‌ها نیز پیشرفت فیزیکی قابل‌توجهی درصدی دارند و باید برای تکمیل از منابع ملی بهره گرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان از راه‌اندازی بخش‌های CT اسکن در چند بیمارستان دولتی گیلان طی یک سال اخیر خبر داد و گفت: در بیمارستان‌های دولتی شهرستان رودبار، لاهیجان، آستارا و رودسر راه‌اندازی شده و CT اسکن بیمارستان رازی نیز به‌زودی جانمایی و راه‌اندازی می‌شود.

۳۰ درصد تخت‌های ICU گیلان افزایش‌یافته است

سالاری با اشاره به توسعه زیرساخت‌های درمانی در جهت تحقق رویکردهای پدافندی بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در استان ۳۰ درصد تخت‌های ICU افزایش‌یافته و تا پایان عمر دولت به ۵۰ درصد خواهد رسید.

وی همچنین از احداث و راه‌اندازی ۱۲ اتاقک اکسیژن ساز در بیمارستان‌های دولتی گیلان خبر داد و گفت: راه‌اندازی این اتاقک‌ها علاوه بر تأمین اکسیژن موردنیاز بیماران ایمنی و سطح دسترسی به این نیاز فوری را در پی داشته است و به‌زودی پنج اتاقک دیگر نیز در بیمارستان‌های استان راه‌اندازی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین با اشاره به سیر بیماری کرونا در استان تصریح کرد: در این استان زمانی تعداد بیماران بستری به ۱۵۰۰ نفر می‌رسید و پس از در پیش گرفتن اقدامات بهداشتی و همکاری مردم به میزان قابل‌توجهی کاهش یافت و سیر ثابتی را در پیش گرفت.

سالاری با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در کل کشور ازجمله در گیلان پس از عید سعید فطر سیر صعودی به خود گرفت، افزود: علیرغم اینکه در استان تعداد بیماران بستری به ۳۰ نفر رسیده بود مجدداً تعداد بیماران بستری به ۳۴۰ تن افزایش یافت اما مدتی هست که این آمار نیز در استان ثابت مانده است.

مراکز شبانه‌روزی و ۱۶ ساعته گیلان مجدداً فعال شدند

وی با تأکید بر اینکه باید اقدامات پیشگیرانه فعالانه‌تر دنبال شود، بیان کرد: با توجه به میزان بالای بستری در استان گیلان مجدداً ۴۰ مراکز شبانه‌روزی و ۱۶ ساعته استان فعال‌شده‌اند و امیدواریم شمار بیماران مبتلا به کرونا کاهش پیدا کند.

افزایش عرضه بیش از سه برابری ماسک در گیلان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به تأمین ماسک موردنیاز در استان گیلان گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته تعداد ماسک‌های عرضه‌شده در گیلان از ۳۰۰ هزار عدد به بالای یک‌میلیون عدد افزایش‌یافته و علاوه بر نیاز استان قادر به تأمین ماسک موردنیاز استان‌های هم‌جوار نیز هستیم.

سالاری با اشاره به پشت سر گذاشتن ماه محرم و برگزاری عزاداری‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خاطرنشان کرد: در پی اعلام موضع صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر ملاک قرار دادن نظرات کارشناسان بهداشت در رابطه با ویروس کرونا، مردم نیز رعایت کردند و این مهم موجب شد تا شیوع کرونا در استان افسارگسیخته نباشد.

کمتر از ۲۰ درصد دانش آموزان از کلاس‌های حضوری استقبال کرده‌اند

وی همچنین به موضوع بازگشایی مدارس اشاره کرد و با بیان اینکه بازگشایی واحدهای آموزشی در شرایط کنونی از دغدغه‌های به‌حق همه خانواده‌ها هست، تصریح کرد: کمتر از ۲۰ درصد دانش آموزان و خانواده‌های آن‌ها از کلاس‌های حضوری استقبال کرده‌اند و از دانش امویانی که حضور دارند تقریباً ۶۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند.

واکسن آنفولانزا برای گروه‌های پرخطر رایگان عرضه می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به جدیدترین رویکرد وزارت بهداشت در رابطه باعرضه واکسن آنفولانزا تصریح کرد: میزان عرضه واکسن آنفولانزا علاوه برجهان و کشور در استان گیلان نیز افزایش‌یافته و برای افراد در معرض خطر، سالمندان و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی واکسن آنفولانزا به‌صورت رایگان و برای عموم مردم که عمدتاً نیازی به تزریق واکسن ندارند، واکسن در داروخانه‌ها به‌صورت آزاد عرضه خواهد شد.

به گزارش فارس، نخست نشست کارگروه بهداشت، سلامت و بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان ۲۷ خرداد امسال در سالن اجلاس حوزه ریاست این دانشگاه برگزارشده بود.

کارگروه بهداشت سلامت و بیولوژیک گیلان شامل سه کمیته تخصصی پیشگیری از تهدیدات حوزه سلامت، فرهنگ‌سازی و آموزش و تشخیص، مقابله با تهدید و درمان است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) :

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود