گیلانیان
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 30 January , 2023
سپتامبر 1, 2011 کد خبر : 2680 خبر ها

نماينده ولي فقيه در گيلان و استاندار در نامه اي مشترک به رئيس جمهور :

استقرار سازمان زیتون در گیلان را خواستاریم

استقرار سازمان زیتون در گیلان را خواستاریم

گیلانیان : نماینده مقام معظم رهبری در گیلان و امام جمعه شهر رشت و استاندار گیلان در نامه ای مشترک به رئیس جمهور استقرار سازمان زیتون را در گیلان خواستار شدند .

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان در نامه حضرت آیت الله قربانی و آقای سعادتی آمده است :بیش از ۵۵ درصد تولید زیتون کشور در حوزه آبریز رودخانه قزل اوزن و شاهرود با محوریت شهرستان رودبار در گیلان – زنجان و قزوین تولید می شود . بنابراین استقرار سازمان زیتون در گیلان در راستای سیاست دولت برای خارج شدن سازمان های تخصصی کشاورزی از کلان شهر تهران خواهد بود .

نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار در نامه مشترک خود به آقای احمدی نژاد تاکید کرده اند :قدمت و پیشینه پرورش زیتون – بنیه علمی و تحقیقاتی ارزشمند – محوریت رودبار در بازرگانی زیتون از جمله توانمندیهای گیلان برای استقرار سازمان زیتون در این استان است .

پیشنهاد تشکیل سازمان زیتون بهمن ماه پارسال در سفر سوم هیات دولت به گیلان مطرح شده بود .

کشت زیتون در رودبار سابقه ای هزار ساله دارد و سالانه به طور میانگین ۱۰ هزار تن زیتون از۶ هزار و ۴۵۰ هکتار باغ رودبار برداشت می شود .رودبار با ۱۸ درصد تولید زیتون سومین تولید کننده این محصول در ایران  است . وجود بزرگترین باغ مادری زیتون کشور با ظرفیت تولید سالیانه ۷ میلیون قلم زیتون – فعالیت ۵۰ کارگاه بسته بندی روغن زیتون – کنسرو زیتون و صابون پزی – وجود نخستین ایستگاه تحقیقات زیتون با سابقه ی ۵۰ ساله و همچنین کاشت ۵۲ گونه درخت زیتون خارجی و داخلی در باغ مادری علی اباد به عنوان سومین مجموعه جهانی زیتون در رودبار ازجمله دلایلی است که شهرستان رودبار را به عنوان یکی از خاستگاه های مهم زیتون در کشور می شناسند

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی