گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
ژانویه 20, 2011 کد خبر : 485 خبر ها

اعلام آمادگی بخش خصوصی برای ساخت آزاد راه دریایی

اعلام آمادگی بخش خصوصی برای ساخت آزاد راه دریایی

استاندار گیلان با بیان اینکه ساخت آزاد راه دریایی از مصوبات دوردوم سفر رئیس جمهور به گیلان نیز محسوب می شود گفت : این آزاد راه به طول هزار کیلومتر با روش ژئوسنتیک و ژئوتیوپ در فاصله ی ۱۵۰ متری از ساحل دریا ساخته می شود .
مهندس روح ا… قهرمانی چابک با بیان اینکه آزاد راه دریایی بدلیل محدودیت زمین در شمال کشور برای حفظ محیط زیست وجلوگیری از تخریب جنگل ها و عرصه های طبیعی ساخته می شود گفت : دیواره سازی برای جلوگیری از پیشروی آب دریای خزر از ویژگی های دیگر آزاد راه دریایی است .
استاندار گیلان ادامه داد : باتوجه به پروژه های گردشگری ساخت هتل ، استخر های شنا ، پارک آبی ، مجموعه های ورزشی ، استخرهای پرورش ماهی و پارک جانوران دریایی که در طرح ساخت آزاد راه دریایی پیش بینی شده است هیچ بارمالی به دوش دولت نخواهد گذاشت .
مهندس روح ا… قهرمانی چابک در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به توسعه روز افزون منطقه ی آزاد تجاری – صنعتی بندر انزلی گفت : با استقرار صنایع هاتیکت و نوین و امکانات با کیفیت مناسب ورزشی ، فرهنگی ، اقتصادی این منطقه به پیشرفت روز افزون خویش ادامه خواهد داد .
وی با بیان اینکه عملکرد منطقه آزاد بندر انزلی در مقایسه با دیگر مناطق آزاد کشور که در مراحل اولیه ی توسعه ی خود قرار داشتند مناسب است افزود :  البته شرایط کنونی منطقه آزاد با شرایطی که شایسته ی پتانسیل های عظیم گیلان است فاصله دارد اما هنوز این منطقه در ابتدای راه قرار دارد و باید با تلاش و کوشش ، جدیت و پیگیری به روند توسعه ی روز افزون خویش بیافزاید .
استاندار گیلان ادامه داد : بنده معتقدم که منطقه ی آزاد تجاری صنعتی بندرانزلی امتیاز بزرگی برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و اجرای طرحهای بزرگ ملی در گیلان محسوب می شود و توسعه و پیشرفت این منطقه به توسعه و پیشرفت گیلان کمک می کند
نماینده ی عالی دولت در گیلان با بیان اینکه فرامنطقه ای بودن و گسترش مناسبات تجاری خارجی مزیت دیگرمنطقه ی آزاد برای استان است گفت : سالانه ۴۰۰ میلیارد دلار ارزش    سرمایه در گردش تجارت ترانزیت کالا در محور شمال – جنوب است و این منطقه با تسهیلاتی که فراهم می کند می تواند با جذب بخش کوچکی از این تجارت پرسود به توسعه ی گیلان و ایران شتاب دهد .
وی بابیان اینکه زیر ساخت های بزرگ گیلان از جمله راه آهن – فرودگاه و آزاد راه برای استفاده ی منطقه آزاد پیش بینی شده  گفت :‌این منطقه به عنوان کانون اقتصادی شمال کشور و حاشیه ی دریای خزر تبدیل خواهد شد .
استاندار گیلان همجنین با اشاره به اهمیت استفاده از دریا برای توسعه و تعالی استان گفت : ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه بندر انزلی از ۵ میلیون تن درسال ۸۷ به ۹ میلیون تن در امسال رسیده است و هم اکنون طرح توسعه ی این بندر با تمام توان درحال اجراء است تا این ظرفیت به ۱۱ میلیون تن در سال افزایش یابد و بندر انزلی به بزرگترین بندر منطقه ی آسیای میانه و قفقاز تبدیل گردد.
مهندس روح ا… قهرمانی چابک با اشاره به مصوبه ی دور دوم سفر رئیس جمهور به گیلان مبنی برساخت بندر چند منظوره آستارا گفت : این بندر با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیار ریالی بخش خصوصی و تسهیلات ۱۰۰ میلیارد ریالی دولت در حال ساخت است .
نماینده ی عالی دولت در گیلان ادامه داد : موانع ساخت بندر چمخاله ی لنگرود و کیاشهر آستانه اشرفیه نیز رفع شده است و با بندری که در منطقه آزاد نیز در حال ساخت است گیلان به کانون دریایی منطقه تبدیل خواهد شد .
وی با اشاره به بازگشایی جاده ی ترانزیت ایران به داغستان ، ظرفیت جابجایی ۱۰ میلیون تنی کالای راه آهن گیلان و توافقات انجام شده برای متصل کردن آزاد راه و راه آهن گیلان به ازاد راه و راه آهن جمهوری آذربایجان و روسیه گفت : گیلان از بهترین امتیازات برای جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی برخوردار است و وجود منطقه ی آزاد تجاری صنعتی بندر انزلی نیز به این امتیازات ارزشمند افزوده است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی