گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
جولای 21, 2012 کد خبر : 11006 خبر ها

در مهماني ماه خدا :

اعمال ماه رمضان از بیان آیت الله قربانی

اعمال ماه رمضان از بیان آیت الله قربانی

اختصاصی گیلانیان : آیت الله قربانی در نماز جمعه این هفته رشت به استناد فرمایشی از رسول گرامی اسلام در مورد فضیلت و اعمال ماه مبارک  گفت :

پیغمبر اکرم ( ص ) به یاران خود مژده داد که ماه برکت و رحمت خدا به سوی شما می آید ؛ ماهی که بالاترین ماه ها در نزد خداست و ایام و ساعاتش بهترین لحظات است و شما شایستگی تکریم را در این ماه پیدا می کنید و نفس های شما در این ماه که در راه خدا کشیده می شود ذکر لا اله الا الله محسوب می شود و عمل خالصانه شما مقبول و دعای شما مستجاب می شود .

پیامبر اسلام برای ماه مبارک دستوراتی صادر کرده که به شرح زیر است :

– خدا را با خلوص دل بخوانید . خدا خواهی باید با نیت پاک و بدون ریا و عاری از کدورت و بد اخلاقی باشد .

– قرآن بخوانید . بسیاری از بزرگان ما در این ماه اشتغالات خود را کم می کنند تا بتوانند بیشتر قرآن بخوانند .

– تحمل گرسنگی و تشنگی ماه رمضان با یاد روز قیامت باشد .

قیامت آمدنی است و دروغ نیست و در روایات داریم که روزقیامت از بس گرم است مردم تا سینه در عرق خود فرو می روند . منظور از عرق کردن تا این میزان به جهت اینکه آب بدن انسان مشخص و محدود است نمی تواند به این میزان برسد و این فرموده از نظر تجسم اعمال آدمی می تواند باشد . شاید فلسفه گرسنگی و تشنگی به یاد گرسنگان و تشنگان بودن باشد چون تا آدم گرسنه و تشنه نباشد نمی تواند درد دردمندان را درک کند .

– ماه رمضان ، ماه ریاضت و یک وعده غذا را کنار گذاشتن و آن را به عنوان زکات فطریه به فقرا و ایتام و نیازمندان بخشیدن است . روزه تنها انجام وظیفه دینی نیست بلکه همدردی با نیازمندان و خودسازی برای فلاح و رستگاری است .

– ماه رمضان ، ماه احترام به بزرگان و ریش سفیدان ، همسالان و کوچک تران و ماه صله رحم است . با اقوام و دوستان و فامیل باید دیدار کرد و اگر کسی از بستگان و فامیل در راه دور دارد می تواند با یک تلفن هم شده با صله رحم کند .

– رمضان ماه کنترل چشم و گوش و زبان است . روزه برای تقویت اخلاق کریمه و مالکیت نگاه است که فرد روزه دار باید در این ماه از بیان فحش و ناسزا و نگاه به نا محرم و از غیبت گفتن و غیبت شنیدن خودداری نماید .

– رمضان ماه توجه به یتیمان و اطعام فقرا و نیازمندان است .

– رمضان ماه دعا و توبه است . غیر از چهارده معصوم ، همه ما بگونه ای لغزش هائی داشته و داریم که این ماه ، ماه آمرزش گناه و استجابت دعا است و باید گداوار از خدا طلب بخشش گناهان کنیم .

طریقه دعا کردن . همانگونه که گدا با دراز کردن دست به سوی این و آن طلب کمک می کند مؤمن هم به هنگام دعا با بلند کردن دست به سمت آسمان با تمرکز و خلوص نیت از درگاه خداوند تکدی بخشش و رحمت می کند و خداوند در این حالت و زمان با رحمت خود به بنده اش پاسخ می دهد .

– زمینه های دعا . دعا را همان مناجات عاشقانه با خدا است که مخلوق با استغاثه با خالق خود صحبت می کند و یقینا در این حالت خدا نیز به او لبیک می گوید ولی فراموش نکنیم که در مظان استجابت دعا دیگران از قبیل : والدین ، فرزندان ، فامیل و دوستان و آشنایان و هم کیشان خود را دعا کنیم تا از دعای آنان ما نیز بهره مند شویم .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی