گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
دسامبر 17, 2011 کد خبر : 4897 خبر ها

مدیر کل شیلات گیلان خبر داد :

افتتاح بزرگ‌ترین بازار الگویی ماهی کشور در رشت

افتتاح بزرگ‌ترین بازار الگویی ماهی کشور در رشت

گیلانیان به گزارش فارس : حجت سعیدی در انزلی با اشاره به وضعیت روند ساخت بزرگ‌ترین بازار الگویی ماهی کشور در رشت، اظهار داشت: این بازار بین رشت و خمام قرار دارد و مراحل پایانی را می‌گذراند و به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.وی، افتتاح این بازار را در راستای عرضه کیفی و بهداشتی محصول آبزیان دانست و افزود: وجود این بازار در ارتقای آبزی مصرفی و عرضه محصولات کیفی تاثیرگذار است.این مسئول، بازار ماهی، توسعه اراضی و پرورش ماهیان خاویاری را از جمله پروژه‌های شیلاتی استان عنوان کرد.
وی وضعیت رودخانه‌های استان را برای تکثیر طبیعی آبزیان مناسب ندانست و تصریح کرد: تمام رودخانه‌های گیلان آلوده هستند و در تکثیر طبیعی به بدترین شرایط خود رسیده‌اند و در بحث ذخایر با چالش مواجه هستیم.
سعیدی، صید غیرمجاز، برداشت شن و ماسه، از بین رفتن زیستگاه‌های آبزیان و… را از مشکلات جدی عنوان کرد.
وی درباره وضعیت آب‌بندان‌های استان ابراز داشت: آب‌بندان‌ها ظرفیت خوبی برای پرورش آبزیان هستند اما اعتبار این امر ناکافی است.
مدیرکل شیلات گیلان افزود: در دولت نهم و دهم با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان توانستیم ۳ هزار هکتار از آب‌بندان‌های گیلان را ماهی‌دار کنیم و ۶ هزار دیگر از آب‌بندان‌های استان باقی مانده است.
وی با اشاره به موضوع بیمه صیادان خاطرنشان کرد: دولت در راستای حمایت از جامعه صید و صیادی سال گذشته طرح کاهش حق بیمه را از ۲۷ درصد به ۱۰ درصد به تصویب رساند و قرار بود از محل درآمد قانون هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و از طرف تامین اجتماعی انجام شود و این موضوع هنوز انجام نشده و امیدواریم این مصوبه دولت هر چه سریع‌تر تحقق یابد.
سعیدی، سیاست شیلات ایران در بخش صید و صیادی را تثبیت وضعیت موجود و توسعه آبزی‌پروری نامید و اظهار داشت: امسال آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس و افزایش تولید در واحد سطح جزو برنامه‌های شیلات است.
وی به فعالیت ۷۳ شرکت تعاونی پره در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: در گیلان ۵ هزار و ۶۵۰ صیاد وجود دارد که ۴ هزار و ۳۰۰ صیاد در ۵۶ پره صیادی فعالیت می‌کنند.
مدیرکل شیلات گیلان درباره تعدیل پره‌های صیادی ابراز داشت: مبلغ ۶۲۰ میلیارد ریال برای تعدیل پره‌های صیادی در شمال کشور در نظر گرفته شده که بیشترین مقدار این اعتبار به شرکت‌های تعاونی گیلان اختصاص دارد.
وی از ایجاد سه مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در گیلان خبر داد و ابراز داشت: تاکنون تنها دو مرکز پرورش ماهیان خاویاری بود که سه مزرعه دیگر نیز اضافه می‌شود.
این مسئول با تصریح به اینکه گیلان در زمینه پرورش ماهیان گرم‌آبی رتبه دوم آبزی‌پروری کشور را دارد، یادآور شد: برای حفظ ذخائر دریا، ۶۰ درصد بازسازی ذخائر، جبران کاهش ذخائر، تثبیت مشاغل صید و صیادی، فرآیند تکثیر به صورت رهاسازی بچه ماهیان در بستر رودخانه‌های منتهی به دریا از طریق سه مرکز انجام می‌شود.
وی با تصریح بر اینکه ۱۱ پایگاه یگان حفاظت منابع آبزیان در ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی گیلان فعالیت می‌کنند، اذعان داشت: حفظ ذخائر یک عزم ملی و فرابخشی و همکاری تمام سازمان‌های دولتی و خصوصی را می‌طلبد.
سعیدی، توسعه آبزی‌پروری را از برنامه‌های مهم این نهاد اعلام کرد و ادامه داد: پرورش ماهی در قفس و یا تالاب یکی از برنامه‌های مهم شیلات است که در استان در حال اجراست.
وی با بیان اینکه می‌توانیم نسبت به ترویج این طرح با جذب سرمایه‌گذار اقدام کنیم، بیان داشت: در هر نقطه از ۳۲۰ کیلومتر نوار ساحلی گیلان قابلیت اجرای طرح آبزی‌پروری به ویژه پرورش ماهی در قفس را دارد.
مدیر کل شیلات گیلان، قدمت شیلات این استان را ۱۰۰ سال ذکر کرد و اذعان داشت: شغل بسیاری از مردم گیلان از گذشته‌های دور صیادی بوده است

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی