گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
ژانویه 11, 2016 کد خبر : 44968 خبر ها

افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ نماد همکاری دولت و سپاه است

افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ نماد همکاری دولت و سپاه است

گیلانیان : رئیس جمهور گفت: افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که اجرای آن را قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) به عهده گرفت، علاوه بر کار ارزشمند این قرارگاه به معنای هماهنگی و همکاری بین دولت و نهادهای این کشور از جمله سپاه پاسداران است.

رئیس جمهور دقایقی قبل در آیین افتتاح پالایشگاه فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی اظهار داشت: خرسندم در این ماه عزیز و با توجهات مولای ما و با تلاش مسئولان و مردم، طبق وعده‌ای که مسئولان دادند امسال هم شاهد افتتاح دو فاز ۱۵ و ۱۶ هستیم؛ همانطور که سال گذشته فاز ۱۲ که تقریبا معادل سه فاز است افتتاح شد و ان‌شاالله سال آینده هم ملت ایران شاهد افتتاح چند فاز دیگر از جمله فاز ۱۷ و ۱۸ خواهند بود.

وی اضافه کرد: افتتاح فاز ۱۵ و ۱۶ نماد همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی و عملیاتی کشور است، اینکه کار این دو فاز بزرگ را قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) به عهده گرفت، علاوه بر کار ارزشمند این قرارگاه، به معنای هماهنگی و همکاری بین دولت و نهادهای این کشور از جمله سپاه پاسداران است.

رئیس جمهور افزود: افتتاح این فازها به معنای این است که توطئه تحریم نمی‌تواند در پیشرفت کشور خللی ایجاد کند، ما در شرایط سنگین تحریم، فاز ۱۲ را در سال گذشته و امسال هم در شرایط تحریم فاز ۱۵ و ۱۶ را افتتاح می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، هدف‌ از توسعه‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی، تولید روزانه‌ ۵۶٫۶ میلیون‌ مترمکعب‌ گاز طبیعی‌، ۷۵ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌، ۴۰۰ تن‌ گوگرد و تولید سالانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع “LPG” (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کند، یعنی روی پای خودمان بایستیم، حتی تعامل با جهان نیز بر مبنای ابتکار خودمان باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: فناوری تنها در نفت و گاز و صنعت و آی تی نیست، در سیاست خارجی نیز نیاز به فناوری داریم، در گفت‌وگو با جهان نیز نیاز به فناوری داریم، علم فقط در مسایل صنعت نیست، ما در زمینه سیاسی نیز نیاز به علم، دانش و فناوری داریم.

روحانی بیان کرد: بعد از روز اجرا و پایان تحریم، عظمت کار ملت ایران را برای مردم توضیح خواهیم داد، مردم بدانند و همسایگان بدانند و دنیا هم بداند که این ملت، ملت غیوری است که می‌تواند از همه پل‌های سخت زمانه عبور کند و کشتی این کشور را به ساحل امن برساند.

وی گفت: تحریم درست کردن سخت نیست، ولی تحریم برداشتن سخت است و امروز همه باید دست به دست هم بدهیم و برای ایران تلاش کنیم.

رئیس جمهور به برگزاری انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: انتخابات باید صحنه رقابت آزاد، سالم و عادلانه باشد، جای تهمت و تخریب نیست، چرا واقعیت‌ها را به مردم بزرگ ایران نگوییم.

روحانی افزود: دولت منتخب مردم را تخریب کنیم، چه سودی دارد، دروغ در مدت کوتاهی برملا می‌شود.

وی یادآور شد: چرا ما خوشحال نیستیم که ملت ما شادمان باشد، باید خوشحال باشیم که همه دارند کار و تلاش می‌کنند.

رئیس جمهوری افزود: ممکن است سلیقه‌ها یکی نباشد ولی اختلافات کوچک را تبدیل به شکاف‌های بزرگ نکنیم، ما یک امت هستیم، همه منفعت کشور را می‌خواهیم.

روحانی تصریح کرد: اگر فازهای پارس جنوبی یکی پس از دیگری شکوفا شود، تنها به نفع استان بوشهر نیست، لوله گاز لوله صلح و ارتباط است، لوله تعامل با جهان است.

وی ابراز داشت: اگر تولید گاز از ۱۰۰۰ میلیون بشکه عبور کند، باید بخشی را صادر کنیم به کشورهای همسایه و غیرهمسایه و این یعنی ارتباط و تعامل با جهان، همانطور که در اجلاس سوم سران تولیدکنندگان گاز در تهران دیدید، گاز باعث وحدت و اتحاد کشورها شده است.

روحانی گفت: ما در زمینه انرژی و آب و راه و حمل و نقل و ارتباطات با جهان و ترانزیت و علم و فناوری و صنایع و معادن و کشاورزی، در شرایط سخت شاهد رشد بسیار عالی هستیم.

وی افزود: ما در شرایطی که همه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در مشکلات عجیبی گرفتار شده‌اند امسال بودجه سال ۹۵ را در شرایطی تقدیم می‌کنیم که اتکای ما به نفت ۲۵ درصد خواهد بود، در حالیکه کشورهای دیگر منطقه که صادرکنندگان هستند تقریبا بالای ۹۰ درصد اتکای آنها به نفت است و کسری آنها ۱۰۰ میلیارد دلار است.

روحانی اضافه کرد: به ملت قول می‌دهم با عبور از تحریم سال آینده سال عبور از رکود باشد.

وی تاکید کرد: امسال دو انتخابات بزرگ با فرجامی نیکو ملت ایران انجام می‌دهد، پای صف‌های آرا با صف‌های طولانی می‌رود، دولت آنچه وعده داد در مورد فضای باز و غیرامنیتی به وعده خود عمل کرده و می‌کند و شورای نگهبان نیز در همین مسیر خواهد بود و ما شاهد نشاط سیاسی در ایران خواهیم بود.

روحانی اضافه کرد: اینکه فاز به فاز در این سرزمین و استان و عسلویه و نخل تقی و ایران عزیز، قدم را به جلو می‌گذاریم یعنی کشور را به سمت استقلال کامل اقتصادی می‌بریم، آن روزهایی برای ما خوشحال‌کننده است که ثروت کشور در سایه فناوری، بهره‌وری، تلاش و کوشش در بازار کار در سایه احیای استعدادها و معادن خداداد به ثروت می‌رسیم.

وی بیان کرد: پارس جنوبی می‌گوید من در روز پایان راه هم سالی ۱۰۰ میلیارد دلار دستاورد خواهم داشت، وقتی اتکای ثروت به کار،و تلاش و فناوری داخلی است، به تعامل سازنده با جهان است و این اهمیت دارد.

رئیس جمهوری با تقدیر از وزیر نفت و تلاشگران صنعت نفت افزود: ما هیچ طرحی را دو بار افتتاح نمی‌کنیم و تنها در صورت تکمیل بودن افتتاح می‌کنیم و وزیر نفت نیز در این مسیر اهتمام دارند.

روحانی با تقدیر از قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) نیز گفت: این قرارگاه از ابتدای دولت همراه ما بوده و کارهای بزرگ و مهمی انجام داده است و عملکرد این قرارگاه قابل تقدیر است.

وی ابراز داشت: کار خوب فقط نماز خواندن و عبادت نیست، کار خیر و خدمت به مردم نیز مهم است.

روحانی افزود: از تمام کسانی که در تکمیل فاز ۱۵ و ۱۶ زحمت کشیدند و از همه کسانی که برای مردم زحمت می‌کشند در سراسر ایران تقدیر می‌کنم.

وی تاکید کرد: به مردم خوب استان بوشهر و کنگان و عسلویه و نخل تقی تبریک می‌گویم، همانطور که قبلا تاکید کردم باز هم تاکید می‌کنم، باید مردم استان بوشهر نیز خیر این پروژه‌ها را لمس کنند و حس کنند؛ آقای استاندار بوشهر نیز امروز به من گفت که برای بهره‌مندی بیشتر مردم منطقه برنامه‌ای تدوین کرده‌ایم که ان‌شالله اجرایی می‌شود و ما نیز دنبال می‌کنیم و ان‌شاالله خیر این امور برای مردم خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد