گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
فوریه 3, 2012 کد خبر : 6531 دسته‌بندی نشده

در پاسخ به دو تن از نمايندگان مردم رشت:

افتتاح ۱۴۲۷۳ پروژه عمرانی در گیلان یعنی چه ؟

افتتاح ۱۴۲۷۳ پروژه عمرانی در گیلان یعنی چه ؟

اختصاصی گیلانیان : آموزه‌های دینی مسلمانان حکایت از آن دارد که خدمت صادقانه به مردم اگر به نیت لطمه به دین و سلطه نباشد ستودنی است و برای ترویج روحیه خدمتگزاری باید از خدمتگزار در هر لباس ، مرام و مسلکی تقدیر و تشکر کرد. از این آموزه  دینی که بگذریم  ، می  دانیم که اهل فن  بوی‍ژه در حوزه امور عمرانی از زحمت، هزینه و زمان لازم برای اجرای هر پروژه عمرانی به دلیل نوع  تخصص خود اطلاع کامل دارند و اعتراف خواهند نمود که ۱۴۲۷۳ پروژه اگرچه به بیان آسان است ولی به ثمر رسیدن آنها در واقع چقدر سخت است و دشوار ، آنان  تصدیق می کنند که این تعداد پروژه قطعا ظرف مدت ۱۱ ماه ولو با پیگیری های مجدانه مدیریت ارشد استان نمی تواند به سرانجام برسد .

بنابراین باید اعتراف کرد این همه پروژه ریز و درشت که از حیث کمی درگیلان بی ‌سابقه و در کشور اگر بی‌نظیر نباشد، کم نظیر خواهد بود و بطور قطع می‌تواند گیلان را از حیث رتبه به بهره برداری رسیدن پروژه‌های عمرانی در ردیف اول استان‌های کشور قرار دهد حاصل تلاش صادقانه همه مدیران و زیر مجموعه آنها، به ویژه مدیریت ارشد پیشین گیلان می باشد که امروز به بار نشسته ‌است .

شاید افتتاح این پروژه‌ها جواب درخوری برای آن دو نماینده محترم رشت باشد که به اذعان افکار عمومی به دلیل از دست دادن منافع خود در مصاحبه‌ های عدیده منجمله با خبرگزاری خانه ملت و سایر خبرگزاری‌ ها و روزنامه ها ، خود را به آب و آتش زدند و مسلمانی و حق و انصاف را زیر پا گذاشتند و از ته دل فریاد وا استانا سر دادند که با جدا شدن نیرو های فلان ، از بدنه استانداری گیلان تمام کارهای استانی زمین مانده است ( ! )

وصله‌ هائی از قبیل: توهین‌های مکرر استاندار به مردم گیلان –  سیاست سرکوب منتقدان استانداری گیلان – جلوگیری از برگزاری تجمعات مختلف قانونی مردم و گروه‌های اصولگرا  از سوی استانداری – کشاورزی نابود شده – گردشگری چه شده – کارخانجات به کجا رسیده‌اند – مدیریت استان مطبوعات را تطمیع و تهدید و هر اعتراض حق طلبانه ای را خفه می‌کند و … که استاندار ( پیشین ) می‌خواهد بر استان حکومت نماید و  تهمت‌های ناروا ، الی ما شاء الله (! )

قدر مسلم امروز با شنیدن خبر به بهره برداری رسیدن  ۱۴۲۷۳ پروژه عمرانی در دهه گرامی فجر ۹۰ باید ( زرد روئی ) ببرند چون که سراسر اعمالشان (غش) بود و به خاطر منافع شخصی دست به هرکاری زدند که در مقاله‌ای دیگر با ارائه ادله و سند به آن پرداخته خواهد شد .

از آنجاییکه اینان که دم از خیرخواهی و خدمتگزاری می‌زنند فراموش کرده اند که بزرگان دین ما در خصوص خدمت و خدمتگزاری به مردم چه فرموده‌اند ! شاید لازم باشد جهت تذکر به این حضرات موارد ذیل یاد‌آوری شود:

پیامبرگرامی اسلام فرمودند :

 “مردم همگی (درحکم) عیال و خانواده خداوند هستند، پس بهترین مردم نزد خداوند کسی است که بیشترین نفع را به مردم برساند” . و نیز فرمود : “بهترین مردم کسی است که بیشترین خیر و نفع را برای مردم داشته باشد“.

همانطور که ملاحظه می‌شود پیامبر اسلام بیشترین نفع را برای برای (مردم) خواسته‌است و واژه (مردم) عام و شامل عموم است و در هیچ فرهنگ و زبانی به فامیل و خواص و دوستان تعبیر نمی‌شود !!؟  و نیز آن حضرت در روایتی سخت هشداردهنده شرط مسلمانی را اهتمام به امور مسلمانان عنوان می فرماید:

هر که شبانه روزی را سپری کند درحالیکه به مردم خدمتی نکرده باشد پس مسلمان نیست” !

امام حسن مجتبی(ع) در روایتی می فرمایند :

 “دو ویژگی و خصوصیت است که بالاتر از آن چیزی نیست یکی ایمان به خداوند و دیگری نفع رساندن به برادران ایمانی است“.

از آنجائی که تشخیص درجه ایمان به خدا از عهده انسان خارج است و تنها خداست که از آن اطلاع دارد از این رو توصیه (حکم به ظاهر) بر اساس توجه به (ظاهر معروف) و (اعتراف به معروف) شده‌است ولی در تمام این روایات خدمت به (مردم) مورد تأکید قرار گرفته است نه خدمت به داماد و دختر و پسر و داماد باجناق و اعضا و حواریون دفتر ، راننده شخصی و غیره که مدعیان خدمت به مردم به آن اهتمام تام دارند.

حال سؤال اینجاست:

 اگر خبر افتتاح ۱۴۲۷۳ پروژه در دهه فجر امسال خدمت نیست چه نام دیگری بر آن می‌توان گذاشت ؟ و اگر این خدمت متعلق به مدیر پیشین استان نیست آیا این مقدار پروژه می‌تواند طی ۱۱ ماه شروع ، اجرا و آماده افتتاح شود ؟!

حتما این حضرات هم تصدیق خواهند کرد که این همه ، چیزی جز حاصل کار و زحمت مدیران، به ویژه مدیر ارشد پیشین استان نمی‌تواند باشد زیرا لااقل خودشان به خوبی می‌دانند یازده ماه گذشته ایام فطرت استان بود و هست و همچنان ادامه دارد و تمام این ایام صرف عزل مدیران و نصب اقوام و اعوان و انصار در سطح گسترده و بعبارت دیگر‌ صرف تقسیم غنایم شده‌است و فرصتی برای انجام پروژه وجود نداشته‌است !

البته این ادعا نمی‌تواند نافی تلاش مدیر ارشد فعلی استان باشد ولی از آنجائی مدار عمر بر این استوار است که دیگران کاشتند و ما خوردیم، ما می‌کاریم تا دیگران بخورند بدون شک امروزی‌ها که در حال دروکردن محصول دیروزی ها هستند سهم آنان فردا معلوم می‌شود که امید است به هنگام درو زرد روئی نبرند !

بنابراین علیرغم ادعاهای دلسوزانه مغرضان و حرف و حدیث‌های موجود در مورد مدیر ارشد پیشین استان به نظر می‌رسد هیچ آدم دیندار ، مسلمان و منصفی نمی‌تواند منکر تلاش و خدمتگزاری بی‌نظیر وی به استان باشد ، مدیری که لااقل نقاط سیاهی در جذب نیروهای فامیلی در پرونده خود ندارد ولی چنان مغضوب برخی خواص قرار گرفته است که حتی جایگاه مدیریتی جدیدش نیز مورد رشک و حسد قرار گرفت و برایش آرزوی شکست نمودند و این آرزوی خود را به صراحت در رسانه ها اعلام کردند.

این در صلاحیت نویسنده نیست که بگوید سفیر و نماینده تام الاختیار نظام  مقدس جمهوری اسلامی ایران در کشوری بیگانه ، صلاحیت کانداتوری دارد یا ندارد  ، چون یک  شخص نمی‌تواند حلال همه مشکلات و صالح در همه امور باشد و گفته‌اند هر که را برای کاری آفریده‌اند ؛ نگفته اند هرکه را برای تمام کارها آفریده‌اند .

اگر چه نگارنده اطمینان دارد با تحریر این مقاله خود را در معرض سیل اهانت ‌ها ، اتهامات و وصله‌های دون شأن شخص پرستان بی منطق قرار می‌دهد ولی باید دید شخصی را که برخی امروز از آن متهم هزار چهره ساخته‌اند ولو به فرض وارد بودن همه اتهامات ، آیا خدمتی برای گیلان انجام داده است یا خیر؟

 پاسخ این پرسش را باید از اهالی کوچه و بازار گرفت که (مردم) را تشکیل می‌دهند و موافق کسانی‌ نیستند که عرصه‌ای برایشان گشوده شد و با نادیده گرفتن گذشته و آینده برای حفظ چیزی جولان می‌دهند که ناپایدار است !به استناد عبارت مشهور : ” کسی که شکر گزار مخلوق نباشد نمی‌تواند شکر گزار خالق باشد” پسندیده است مردم استان از خدمات گسترده و وسیع مدیریت ارشد پیشین گیلان تقدیر و برای مدیریت ارشد فعلی نیز کارنامه‌ای درخشان‌تر از پیشین و تقدیری شایسته‌تر از این آرزو نمایند

 جهان چون چشم و خط و خال و ابروست                         که هر چیزی به جای خویش نیکوست

اخبار مرتبط

نظرات

 • با سلام واقعا اینجور که شما میگید ان ناجی و قهرمان بود که از دست دادیم . لطف کنید از راه اهن از اتوبان نیمه تمام از مبالغ هنگفت بیت المال که در اختیار حاج اقا … و هییت فوتبال و …… قرار داد رو هم بگید . انصاف خوب چیزیه ……………………………….. گیلانیان – جهت مزید اطلاع سرکار باید گفته شود تا آنجائی که ما اطلاع داریم هیچیک از نمایندگان ولی فقیه در کشور :
  الف – بودجه دولتی ندارند . مگر اینکه شما خبری داشته‌باشید که ما نداشته باشیم !
  ب – مقام اجرائی نیستند تا مبالغ هنگفت بیت المال در اختیار داشته باشند !
  از اینکه قبل از بیان نظر پرس و جو خواهید نمود تشکر می شود .

 • اگر هر پروژه یک ساعت وقت گرفته باشه.۵۹۴ روز یک سره وقت می خواد که میشه ۱۹ ماه کار بی وقفه.
  ……………………………….

 • واقعا قهرمانی استانداری در شان گیلان بود.اصلا در جواب به همه اونایی که محبوبیت قهرمانی رو انکار میکنند میگم برین از مردم بپرسی بگید نام چند استاندار گیلان رو بگید؟ حتی شاید نام سعادتی رو نیاورده بگن قهرمانی و… دیگه همین دیگه

 • همه میگندبهترین استاندارهای گیلان طاهایی،تابش وقهرمانی چابک هستندواگرنام شهیدانصاری نیاوردم چون زمان مدت خدمتشان براثر تروروشهادت کوتاه بود

 • جناب لطفی اینکه آقای قهرمانی استاندار خوبی بود بحثی نیست اما ارتباط وی را با مافیای شورای شهر چگونه توجیه میکنید؟ لطفا جواب مرا بدهید لطفا نگویید مگر در شورای شهر چه حبر است!! که همه از آنچه در آن میگذرد آگاهند!!

 • چرا آقای اشجری بعنوان رئیس هیئت نظارت گیلان به اصولگرایان اجازه داده افرادی مثل نظرعلی علیزاده و.. که هم سلف ایشانست سخنرانی در مجامع بکند واظهاراتشان درسایتهایی مانندفارس درج بشودقبل ازشروع رسمی تبلیغات ؟

 • نگاهی به تعداد پروژه های سالانه مصوب استان بیندازید. حدود ۳۸۰۰ پروژه در سال به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان میرسد. اصلاً همین سال ۹۰ تعدا پروژه ها حدود ۳۹۰۰ پروژه است. با این حساب، برای اینکه ۱۴۰۰۰ پروژه به مرحله بهره برداری برسد اقلاً ۴ سال صرف زمان لازم است. هر آدم عاقلی متوجه میشود این ۱۴ هزار پروژه مربوط به دوران زمامداری آقای سعادتی نیست.

 • واقعا فکر کردید مردم نمیفهمند . چرا این طور همه فعالین رو به نفع یک نفر مصادره میکنید . اینهایی که ۳ هزار میلیارد بردن هم خوووب کارشون رو بلد بودن . اینقدر پروژه پروژه نکنید . ایشان پروژ ه های دیگری هم داشته و دارند که برای تبعید فرستادنشون کویت . زور نیست که . لابی نیست که. خدا رو داریم شکر دست دزدها از ما کوتاه نگه میداره

 • احتمالا ۱۴ هزار پروژه را در دلشان قصد داشته اند پیاده کنند !
  مقصر کیست که اینطور شعور مردم را به سخره می گیرند ؟
  اگر ۱۰۰۱ حرف پشت سر قهرمانی بوده آخری این بوده که باسواد بوده ….. خودتان جمله را تکمیل کنید

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی