گیلانیان
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022
می 13, 2013 کد خبر : 18773 خبر ها

استاندار گيلان خبر داد : ‏

افزایش رهاسازی آب سد سفیدرود به شالیزارها در طی ۸ روز آینده

افزایش رهاسازی آب سد سفیدرود به شالیزارها در طی ۸ روز آینده

گیلانیان : نشست کارگروه توزیع آب کشاورزی استان به ریاست استاندار گیلان برگزار شد .

در این نشست مهندس هاشم نیا از افزایش رهاسازی آب سد سفیدرود به شالیزارها در طی ۸ روز آینده خبرداد و افزود : باتوجه به افزایش خروجی آب سد سفیدرود در طی این ۸ روز تمامی اراضی تحت پوشش شبکه سد سفیدرود  بطور کامل آبرسانی خواهد شد .

وی در ادامه سخنان خود ۸ روز آینده را فرصت مناسبی برای کشاورزان جهت نشاء شالیزارهای خود دانست و افزود : باتوجه به افزایش طول دوره آبگذاری از ۴ روز به ۸ روز در اراضی تحت پوشش شبکه سفیدرود کشاورزان عزیزهرچه سریعتر در این چند روز نسبت به تکمیل نشاء برنج شالیزارهای خود اقدام کنند .

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه درحال حاضر میانگین نشاء برنج در مزارع گیلان ۵۰% است افزود : با همت کشاورزان در طی ۸ روز آینده این رقم به بیش از ۹۹ درصدافزایش خواهد یافت .

استاندار گیلان از افزایش ۶ درصدی سطح زیرکشت برنج درفصل زراعی جدید در استان خبرداد و افزود : باتوجه به قیمت مناسب برنج ، استقبال کشاورزان جهت کشت این محصول بسیار مطلوب بوده و این مهم گامی مثبت در جهت تحقق خود کفایی برنج کشور خواهد بود .

وی همچنین بر ضرورت بهره گیری بهینه از تمامی ظرفیت های ایستگاههای پمپاژ و چاههای آب استان تأکید کرد و اظهار داشت : هم اکنون ۶۰۰ ایستگاه پمپاژ و چاه عمیق توسط شرکت آب منطقه ای و ۱۱۸ ایستگاه پمپاژ توسط جهاد کشاورزی جهت آبرسانی به مزارع کشاورزی فعال است .

مهندس هاشم نیا برضرورت فرهنگ سازی مناسب جهت شخم و نشاء به موقع برنج در شالیزارهای استان تأکید کرد  و کاهش میزان برداشت و کیفیت پایین محصول را از جمله معایب شخم و نشاء دیر هنگام در شالیزارها دانست .

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه ۶۵ درصد آب حاصل از بارندگی در فصل پاییز می باشد افزود : باید با فرهنگ سازی مناسب جهت استفاده بهینه از این موهبت الهی علی الخصوص در بخش کشاورزی اقدامات لازم صورت پذیرد .

آقا بیگی مدیر عامل آب منطقه ای گیلان نیز با ارائه گزارش از اقدامات صورت گرفته در بخش آبرسانی به شالیزارهای استان اظهار داشت : درطی ۸ روز آینده خروجی آب سد سفیدرود از ۱۳۵ متر مکعب در ثانیه به ۲۰۰ متر مکعب در ثانیه افزایش مییابد تا آبرسانی به تمامی اراضی تحت پوشش شبکه سفیدرود با ظرفیت کامل شبکه صورت پذیرد .

در ادامه این جلسه هریک از اعضاء به بیان نقطه نظرات پیشنهادات خود پرداختند و با رهنمودها دستورات استاندار گیلان تصمیمات لازم در هربخش اتخاذ شد ./منبع : استانداری

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی