گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
ژوئن 21, 2014 کد خبر : 27899 خبر ها

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس:

افزایش قیمت خرید تضمینی پیله ابریشم, این صنعت را احیا می‌کند

افزایش قیمت خرید تضمینی پیله ابریشم, این صنعت را احیا می‌کند

گیلانیان : نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت چای در سال جاری ، گفت: در تولید پیله ابریشم چنین کاری انجام نشده و افزایش قیمت خرید تضمینی آن در احیای این صنعت در کشور موثر است.

ناصر عاشوری شامگاه پنجشنبه در نخستین جشنواره کرم و تولیدات ابریشم در این شهرستان، با بیان اینکه دوست داریم لبخند روی لبان مردم ما بماند و مردم را شاد ببینیم، اظهار کرد: جشنواره‌های محلی و منطقه ای برای اوقات فراغت در این جشنواره آموزش‌هایی به شکل طبیعی ارائه می شود که پیوند بین نسلی است.

وی با بیان اینکه نسل جدید که به صورت روزمره با دنیای مجازی در ارتباط است از این سنت‌ها و آیین گذشتگان فاصله گرفته، افزود: برگزاری جشنواره‌های بومی و با گذشتگان جدایی ایجاد شده است.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی گفت: فرهنگ‌های کوچک و خرده فرهنگ‌های گیلکی و تالشی با این جشنواره‌ها گسترش می‌یابند و معرفی می‌شوند، علی‌رغم تبلیغ‌هایی که به بخش کشاورزی شده گیلان در محصولات ۱۰ گانه در کشور عنوان‌های اول تا سوم را دارد.

عاشوری تصریح کرد: گیلان در برنج مقام دوم، در کشت و برداشت چای رتبه نخست، در زیتون رتبه سوم، در فندق و بادام زمینی مقام نخست و در پرورش مرغ گوشتی مقام دوم کشور را دارا هستیم.

وی با بیان اینکه مردم گیلان افتخار می‌کنند که علی رغم زندگی ماشینی و مشاغل کاذب بخش کشاورزی استان رونق سفره ایرانی است و آن را رنگین می‌کند، تصریح کرد: در زمینه کشاورزی و دام و طیور در استان حرف برای گفتن داریم و تولید پیله کرم ابریشم در کشور مقام اول یا دوم را دارا هستیم.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای رفع موانع کشاورزی که اقتصاد گیلان در آن است می‌توانیم فضایی ایجاد کنیم که در آن فضای تولید افزایش داشته باشد.

عاشوری با بیان اینکه در تسهیل اراضی به این بخش کمک می‌کنیم، افزود: امسال در تجهیز مزارع ۱۰ برابر داشته‌ایم و باید از تخریب اراضی جلوگیری کنیم و مخالف تبدیل زمین کشاورزی به ویلا هستیم.

وی افزود: اگر زمین‌های مخروبه به دست سرمایه گذار بیافتد به ویلا تبدیل شود اشکالی ندارد اما تبدیل زمین‌های حاصلخیز، باغات چای و شالیزارها درست نیست.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی افزود: در بخش کشاورزی هم مالیات مستقیم و افزوده ممنوع است چون کشاورزی که آذوقه تولید می‌کند نباید عوارض پرداخت کند.

عاشوری با اشاره به افزایش قیمت چای در امسال و ایجاد امید و انگیزه در بین چایکاران، گفت: در تولید پیله ابریشم چنین کاری انجام نشده است و تلاش می‌کنیم با همکاری دولت در سال آینده خرید تضمینی پیله ابریشم را افزایش دهیم.

وی با اشاره به قدمت هزار ساله تولید ابریشیم در گیلان، افزود: هنوز فرش ایرانی که از نخ ابریشیم بافته می‌شود در دنیا حرف برای گفتن دارد، برگزاری چنین جشنواره‌های سبب احیای این صنعت در استان و کشور می‌شود و علاوه بر تشویق کشاورزان و ارتباط بین نسلی ، زبان شعر را تقویت می‌کند.

ابریشم کشی یکی از رشته‌های قدیمی در گیلان است

معاون صنایع دستی گیلان در حاشیه این جشنواره با بیان اینکه در این جشنواره قسمتی از ابریشم کشی که یکی از رشته‌های قدیمی در استان است به معرض دید علاقمندان گذاشته شد، اظهار کرد: اگر به یک نیم قرن برگردیم این صنعت از رشد و پویایی خوبی برخوردار بوده است.

نادر ذاکری افزود: در شرق استان شهرستان لنگرود، در غرب صومعه‌سرا و فومن و در مرکز شهر رشت به تولید پیله ابریشیم مشغول بودند و به مرور زمان ابریشم کشی از دست رفت.

وی با بیان اینکه پیله و توتسان در استان وجود دارد ولی فرآورده نداریم، خاطرنشان کرد: در سال گذشته با همکاری شرکت ابریشم، کمیته امداد و فنی و حرفه‌ای در کنار گردشگری توانستیم گام‌های در این زمینه برداریم.

معاون صنایع دستی گیلان گفت: به همین منظور ۱۸ نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد در زمینه پرورش پیله آموزش دیدند و این افراد هنرمند در کمیته امداد شناسایی شدند.

ذاکری با بیان اینکه باید تلاش کنیم این محصول در سال آینده تولید بیشتر داشته باشد، اظهار کرد: زیرا با ورود نخ خارجی و مهاجرت سبب کاهش تولید و از بین رفتن آن شده است./منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

The comments are closed.

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی