گیلانیان
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ Tuesday, 18 May , 2021
اکتبر 12, 2020 کد خبر : 79968 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

استاندار گیلان :

افزایش ۳۴ درصدی صادرات کالا از گیلان/ ۴۴۰ هزار تن کالا صادر شد

افزایش ۳۴ درصدی صادرات کالا از گیلان/ ۴۴۰ هزار تن کالا صادر شد

گیلانیان : نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت اهتمام و توجه جدی به تحقق هدف‌گذاری صادراتی استان تأکید کرد و گفت: لازم است ابزارهای مرتبط با توسعه صادرات از گیلان همچون خطوط کشتی رانی تقویت شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع در جلسه مشترک کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی که نمایندگان شهرستان های آستارا و لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند؛ اظهار داشت : میزان صادرات استان در شش ماه نخست سال جاری، ۴۴۶ هزار تن با ارزش ۲۶۴ میلیون دلار بوده که این دستاورد با وجود شرایط سخت اقتصادی و تشدید تحریم‌ها محقق شده است.

وی با بیان اینکه این میزان صادرات از نظر دلاری ۴۵ درصد و از نظر وزنی ۳۴ درصد بیشتر از میزان مشابه سال گذشته است، افزود: به طور معمول در نیمه دوم سال به دلیل صادرات محصولات کشاورزی شاهد افزایش میزان صادرات کالا هستیم از این‌رو می‌توان امیدوار بود که هدف‌گذاری صادرات غیرنفتی ۶۰۰ میلیون دلاری از گیلان در سال جاری محقق می شود که البته باید تلاش ها برای انجام این مهم استمرار یابد.

استاندار گیلان بر لزوم گسترش ابزارهای مرتبط با توسعه صادرات در استان از جمله خطوط کشتیرانی تاکید کرد و گفت: شرکت کشتیرانی خزر تلاش های زیادی انجام داده ولی به دلیل فرسودگی ناوگان، با مشکلاتی مواجه است که می توان با بهره گیری از ظرفیت سرمایه گذاران بومی، نسبت به نوسازی و افزایش کارکرد آن اقدام کرد.

دکتر زارع گیلان را از قطب های بزرگ صنایع سلولزی ایران دانست که در تولید ام دی اف رکورددار کشور است و گفت: جنگل های هیرکانی، سرمایه ای ارزشمند هستند و وارد آمدن آفت به این ثروت ملی غیرقابل جبران است از این رو ؛ برنامه زراعت چوب در استان تدوین و دوره زمانی نیز برای آن تعیین شده که البته باید در کنار اهتمام به حفاظت از جنگل، به توسعه صنایع این بخش نیز توجه شود.

 وی با بیان اینکه نیاز صنایع سلولزی گیلان با منابع درون استانی تأمین نمی شود، بر ضرورت انجام همکاری های لازم از سوی جهادکشاورزی ،گمرک ، بنادر و دریانوردی برای واردات چوب مطابق با چارچوب های قانونی تأکید کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به محصولات اختصاصی تولیدی استان همچون چای، بادام زمینی و زیتون، بر لزوم تشکیل میز تخصصی بررسی مشکلات پیش روی این محصولات تأکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به همکاری بانک های دولتی با بخش های مختلف اقتصادی استان اشاره و اضافه کرد: بانک های خصوصی نیز از منابع و سرمایه های مردم استان استفاده می‌کنند و لازم است حداقل ۵۰ درصد منابع جمع آوری شده خود را در راستای تولید و اشتغال اختصاص دهند.

 وی تأکید کرد که در جلسه بعدی این شورا ، گزارش عملکرد بانک های خصوصی در ارتباط با اعطای تسهیلات به واحدهای اقتصادی استان ارائه شود.

دکتر زارع تعاونی مرزنشینان را ظرفیت خوبی برای استان دانست و گفت: باید با شناسایی مشکلات و اقدام برای رفع آنها، در جهت توسعه عملکرد و فعالیت این مجموعه بزرگ اهتمام شود.

در این نشست غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی مشکلات در حوزه صادرات گفت: در بخش واردات چوب که بصورت فله انجام می شود، اقداماتی برای ارزش افزوده آن صورت نمی گیرد که این امر باید مورد توجه باشد.

پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود نیز بخش خصوصی را از ارکان اصلی در جریان تولید و توسعه کشور خواند و صادرات را مهم تر از تولید ذکر و بیان کرد:  باید با حذف بخشنامه های جزیره ای ، نسبت به رفع مشکلات حوزه تولید توجه کرد.

در این جلسه گزارش هایی از سوی ناظر گمرکات  گیلان در خصوص وضعیت تجارت خارجی استان ، مدیرعامل شرکت کشتیرانی خزر در خصوص مسائل و مشکلات این شرکت، رییس سازمان صمت گیلان درباره برگزاری میز ملی چای و همچنین گزارشی از مشکلات واردات چوب به استان از سوی مدیرکل بنادر و دریانوردی ارائه شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

۱۲ هزار جعبه تخم نوغان در گیلان توزیع شد

مدیر امور طیور و کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان :

۱۲ هزار جعبه تخم نوغان در گیلان توزیع شد

ادامه حمایت از کشاورزان سیاست قطعی دولت است

روحانی در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:

ادامه حمایت از کشاورزان سیاست قطعی دولت است

برندسازی مراکز علمی کاربری جهاد دانشگاهی گیلان

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان :

برندسازی مراکز علمی کاربری جهاد دانشگاهی گیلان

۱۵۰ اثر تاریخی تالش در اولویت ثبت ملی قرار گرفتند

سرپرست اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تالش :

۱۵۰ اثر تاریخی تالش در اولویت ثبت ملی قرار گرفتند