گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
می 18, 2013 کد خبر : 18905 خبر ها

محمدجواد حشمتی

افزایش ۶ درصدی پرونده‌های مختومه در دادگستری گیلان

افزایش ۶ درصدی پرونده‌های مختومه در دادگستری گیلان

گیلانیان : رئیس کل دادگستری گیلان از کاهش ۴٫۵ درصدی پرونده‌های وارده و افزایش شش درصدی پرونده‌های مختومه در سال گذشته در دادگستری استان خبر داد.

محمدجواد حشمتی ظهر امروز در بیست‌وهفتمین همایش فصلی مدیران کل پزشکی قانونی سراسر کشور، گیلان را کوچک‌ترین استان کشور پس از قم دانست و اظهار کرد: تراکم جمعیت ۱۷۰ نفر به ازای هر کیلومتر مربع در استان است.

وی تراکم جمعیت و افزایش بار ترافیکی در ایام تعطیل را از مشکلات ایجاد پرونده‌های قضایی در گیلان عنوان کرد و افزود: احداث بزرگراه و نزدیکی به پایتخت موجب افزایش تصادفات فوتی و جرحی در استان شده است.

حشمتی تعداد قضات دادگستری گیلان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر را ۱۰٫۶ نفر قاضی خواند و تصریح کرد: سالانه به ازای هر قاضی تعداد یک‌هزار و ۷۰۰ پرونده وارد دادسراهای استان می‌شود.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه هر قاضی سالانه تعداد یک‌هزار و ۵۴۱ پرونده را در استان مختومه می‌کند، بیان کرد: ماهانه هر قاضی به طور متوسط تعداد ۱۳۱ پرونده را مختومه می‌کند.

وی از کاهش ۴٫۵ درصدی پرونده‌های وارده به دادگستری گیلان در سال ۹۱ خبر داد و یادآور شد: سال گذشته تعداد پرونده‌های مختومه شده، شش درصد در گیلان افزایش داشته است.

حشمتی به ارتباط تنگاتنگ پزشکی قانونی با دادگستری اشاره کرد و گفت: پزشکی قانونی ساختاری است که اگر مجهز باشد، واقعیت صحنه جرم را بیان می‌کند و قاضی می‌تواند قضاوت خوبی داشته باشد.

رئیس کل دادگستری گیلان شفاف‌تر کردن موضوع توسط پزشکی قانونی را سبب سهل‌تر و عادلانه شدن قضاوت دانست و اظهار کرد: رسیدگی عادلانه به پرونده‌های قضایی با تلاش پزشکی قانونی امکانپذیر است.

وی با تاکید بر مستندسازی در پزشکی قانونی، تصریح کرد: نظارت، کنترل، آموزش و اطلاع‌رسانی در پزشکی قانونی باید بیشتر انجام شود.

حشمتی به رابطه مستقیم اطاله دادرسی با پزشکی قانونی اشاره کرد و گفت: تصادفات برون و درون‌شهری نیاز به بررسی پزشکی قانونی دارد.

رئیس کل دادگستری گیلان در پایان خواستار احداث سریع‌تر ساختمان اصلی پزشکی قانونی در رشت شد و بیان کرد: اعتبار پروژه مذکور به صورت ملی اختصاص پیدا می‌کند./ منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی