گیلانیان
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022
می 12, 2013 کد خبر : 18751 خبر ها

اقدام دیروز احمدی نژاد مصداق تخلف انتخاباتی است

اقدام دیروز احمدی نژاد مصداق تخلف انتخاباتی است

گیلانیان : سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه کار بررسی صلاحیت نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از امروز آغاز شده است، گفت: اعضای شورای نظارت بر انتخابات به اتفاق آراء اقدام دیروز رئیس جمهور در همراهی یک کاندیدا برای ثبت نام را مصداق تخلف انتخاباتی دانستند.

 عباسعلی کدخدایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه از امروز بررسی احراز صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری آغاز شده است، اظهارداشت: تلاش شورای نگهبان و هیات نظارت بر این است که در فرجه اول کار بررسی صلاحیت را به پایان برساند که اگر این امر میسر نشد از فرصت ۵ روزه دیگر خود هم استفاده خواهد کرد.

سخنگوی شورای نگهبان،  همچنین در واکنش به نوع حضور کاندیدای دولت در انتخابات و اقدام رئیس جمهور در همراهی کردن یک کاندیدا برای ثبت نام گفت: بدلیل تماس خبرنگاران با اعضای شورای نگهبان برای اینکه بدانند این حرکت قانونی یا غیر قانونی است ، هیات مرکزی نظارت بر انتخابات جلسه ای را تشکیل داد و اعضای این شورا به اتفاق آراء این اقدام را مصداق تخلف انتخاباتی دانستند و مقرر شد که گزارشی به قوه قضاییه ارسال شود.

وی در پاسخ به این سوال که تخلفات انتخاباتی چه تاثیری در بررسی صلاحیت یک کاندیدا دارد؟ تصریح کرد: وقتیکه تخلف انتخاباتی صورت بگیرد گزارشی از این تخلفات انتخاباتی به قوه قضاییه داده می شود و مجازات هایی هم برای آن در نظر گرفته شده است. اما برخی از تخلفات هم در بحث انتخابات و بررسی صلاحیت ها تاثیرگذار است.

سخنگوی شورای نگهبان، همچنین راه اندازی کارناوال های انتخاباتی را جزء مصادیق زودهنگام انتخاباتی دانست و در پاسخ به این سوال که آیا سفرهای استانی کاندیدا جزء مصادیق تبلیغات زودهنگام هست یا خیر؟ گفت: در صورتی که گزارشی در این سفرها مبنی بر تخلف انتخاباتی کاندیداها وجود داشته باشد این سفرها هم مصداق تخلف انتخاباتی است.

کدخدائی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است نظر شورا در مورد عدم احراز صلاحیت کاندیداها از قبل به آنان اعلام شوم تا در انتخابات ثبت نام نکنند، تاکید کرد: بعد از ثبت نام ها و بررسی پرونده کاندیدا توسط شورای نگهبان و زمانیکه این شورا تصمیم خود را در مورد کاندیدا گرفت، داوطلبان می توانند قبل از انتشار رسمی اسامی نهائی با مراجعه به شورا نظر آن را جویا شوند و اگر نظر منفی بود از انتخابات انصراف بدهند./ منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی