گیلانیان
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022
جولای 7, 2013 کد خبر : 20171 خبر ها

ندیمی تشریح کرد:

اما و اگر ها پیرامون پرداخت بدهی‌های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز

اما و اگر ها پیرامون پرداخت بدهی‌های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز

گیلانیان : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به تشریح ابعاد گوناگون پرداخت بدهی های دولتی از مابه التفاوت نرخ ارز و ادعای رییس جمهور در این خصوص پرداخت.

ایرج ندیمی در خصوص اظهارات،رییس دولت دهم مبنی بر پرداخت بدهی های دولتی و بدهی های خارجی توسط دولت دهم گفت: این بحث در ارتباط با تفاوت نرخ ارز از جانب دولت مطرح شده است.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: بیش ترین مطلب حول این محور است که اگر ارز را با دو نرخ سال جاری و سال قبل محاسبه کنیم، فاصله  بین ۱۲۲۶ تومان تا ۲۴۵۰ تومان در واقع می تواند بخش عمده ای از دارایی های  دولت را در بخش ارزی و بالتبع از لحاظ تقدم پرداخت بدهی ها پوشش دهد

ندیمی هم چنین تصریح کرد: این مبحث از جهت مدیریت اقتصادی و شرایط زمانی قابل تعبیر است چرا که برخی می گویند این مسئله فرصتی است که متناسب با شرایط باید از آن استفاده کرد و از طرف دیگر عده ای در برابر این اقدام مخالفت کرده و مطرح می کنند که نباید این پول و بدهی از طریق تفاوت نرخ ارز پرداخت می شود.

وی ادامه داد:در واقع اگر بپذیریم که دولت حق داشته است بر ارز مدیریت شناور داشته باشد و تفاوت دو نرخ هم باید منجر به پاک سازی بدهی های خارجی و داخلی دولت باشد ، این حرف از جانب رییس جمهور قابل قبول است.

ندیمی همچنین تاکید کرد: اما این که این شیوه رفع بدهی تا چه اندازه موثر است و چه اندازه قدرت پولی بانک ها افزایش داده می شود بحث دیگری است که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند که این شیوه رفع بدهی اثر ندارد.

وی افزود:بیشترین درآمد ارزی را خود دولت دارد و اگر نفعی نیز باشد به کل کشور و نظام بازگردد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:این نگاه که اشاره می کنند که بدهی را پرداخت کرده اند، بیشتر متاثر از مسئله مبادله ارزی دولت و بانک بر سر مسئله تفاوت نرخ ارز است که با وجود این که یک فرصت تلقی می شود اما می تواند در آینده تهدید تلقی شود./منبع : خانه ملت

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی