گیلانیان
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ Wednesday, 28 September , 2022
آگوست 4, 2014 کد خبر : 28744 خبر ها

امسال ۹۵ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا به خارج صادر شد

امسال ۹۵ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا به خارج صادر شد

گیلانیان : مدیرکل گمرک آستارا اعلام کرد : در چهار ماه نخست امسال ۳۰۲ هزار تن کالا به ارزش ۹۵ میلیون دلار از دروازه مرزی این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است .

حمید رضا محمدی گفت : این میزان صادرات غیر نفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۲۵ درصد افزایش را نشان می دهد .

وی افزود : عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصولات معدنی و فلزی بوده است .

وی بیان کرد : این کالاها به کشور های جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است .

وی اظهار کرد : همچنین در چهار ماه نخست امسال ۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۷۸ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است .

وی اضافه کرد : این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۲درصد کاهش و از نظر ارزش ۵۱ درصد افزایش داشته است .

وی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوبی ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت : این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است .

وی ادامه داد : در چهار ماه نخست امسال همچنین ۱۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۴۱۱ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده است که این میزان ترانزیت خروجی از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۱۷۴ و ۵۱۵ درصد رشد داشته است .

وی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان ، ماشین آلات ، لوازم بهداشتی ، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی عنوان کرد و افزود : این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اکراین ترانزیت شده است .

محمدی ادامه داد : در چهار ماه نخست امسال ۳۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۲ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده است .

وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن آلات ، ماشین آلات و لوازم برقی ذکر کرد و گفت : این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است .

وی اظهار کرد : همچنین در سالجاری پنج هزار تن کالا به ارزش هفت میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده که این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۱۹ درصد و از نظر ارزش ۲۰ درصد رشد داشته است .

وی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است .

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز را در چهار ماه نخست امسال حدود ۲۳۴ هزار نفر ذکر و بیان کرد : تعداد مسافران ورودی و خروجی از گمرک آستارا در سالجاری شش درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است .

وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در چهار ماه نخست سال جاری را مبلغ ۶۲ میلیارد و ۲۷۲ میلیون ریال اعلام کرد .

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند .

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد .

شهرستان بندری آستارا با ۸۵ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک ۸۰۰ هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند ./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی