گیلانیان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ Monday, 26 September , 2022
فوریه 17, 2014 کد خبر : 24816 خبر ها

سخنگوی دولت :

امنیت غذایی برای مردم سیاست اقتصادی غیرقابل تغییر دولت/سیاست اقتصادی خوب دولت در ۶ ماه گذشته

امنیت غذایی برای مردم سیاست اقتصادی غیرقابل تغییر دولت/سیاست اقتصادی خوب دولت در ۶ ماه گذشته

گیلانیان : نوبخت:سیاست های پولی و مالی شناخته شده برای مهار تورم وجود دارد که دولت از همه آنها استفاده می کند. نباید فراموش کرد که سیاست های اقتصادی ریشه در نظریات اقتصادی دارد که این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه به سیر تطور اندیشه های اقتصادی مربوط می شود و اگر بخواهیم فراتر از این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که سیاست هایی که دولت در ۶ ماه گذشته درپیش گرفته، سیاست های خوبی بوده است.

سخنگوی دولت گفت: در جلسه امروز دولت موضوع امنیت غذایی به عنوان یک سیاست غیرقابل تغییر در سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید در بین وزیران مورد تاکید قرار گرفت تا به شکل های مختلف نسبت به امنیت غذایی مردم تلاش هایی داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمد باقر نوبخت امروز (چهارشنبه) در نشستی خبری پس از جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: حضور با شکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن سال جاری، حماسه دومی بود که بعد از انتخابات ۲۴ خرداد توسط مردم آفریده شد و ما شاهد نمادی از یکپارچگی ملی حول محور رهبر معظم انقلاب بودیم.

وی افزود: با توجه به اینکه اغلب وزیران در مراکز استان ها برای سخنرانی دعوت شده و حضور یافته بودند، در جلسه امروز گزارش حضور گسترده، معنی دار و امیدبخش مردم درشهرهای مختلف کشور توسط آنان ارایه شد.

به گفته وی، رئیس جمهور نیز در جلسه هیئت وزیران به جهت حضور گسترده و حماسی مردم در روز ۲۲ بهمن مراتب قدردانی خود را به پیشگاه ملت بزرگ ایران اعلام کردند.

سخنگوی دولت افزود: قطعا این حضور و حماسه جایگاه قوی تری را برای خدمتگزاران و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات خارجی فراهم می کند و انشالله عزتمندانه تر این مسیر طی خواهد شد.

نوبخت تصریح کرد: با توجه به تاکیدی که در کنار حماسه سیاسی برای حماسه اقتصادی در دولت وجود دارد، در جلسه امروز هیئت وزیران برای فراهم کردن شرایط سرمایه گذاری و آماده کردن کشور برای یک جهش اقتصادی تاکید کردند؛ به ویژه اینکه در سال ۱۳۹۳ اقتصاد ایران از رکود خارج خواهد شد و رشد مثبت اقتصادی را شاهد خواهیم بود که مراجع بین المللی هم در گزارش هایشان بر این نکته تاکید داشتند.

وی ادامه داد: در جلسه امروز همچنین موضوع امنیت غذایی بعنوان یک سیاست غیرقابل تغییر درسیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید در بین وزیران مورد تاکید قرار گرفت تا به شکل های مختلف نسبت به امنیت غذایی مردم تلاش هایی داشته باشند.

امیدواری برای احیای تبصره ۲۱ بودجه ۹۳

وی درباره تبصره ۲۱ بودجه ۹۳ و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز گفت: هم اکنون جمعی از نمایندگان و دولت مصمم هستند که با مجلس در خصوص اجرای مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه ها یا ادامه اجرای این قانون تفاهم کنند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه کار با وفاق و اراده مشترک در این زمینه بهتر می تواند پیش رود، اظهار داشت: امیدوارم تا هفته آینده با توجه به اینکه مهلت ارسال نظرات شورای نگهبان رو به پایان است، بتوانیم در همین مصوبه قانونی بودجه ۹۳ تبصره ۲۱ را با اصلاحاتی احیا کنیم.

سیاست اقتصادی خوب دولت در ۶ ماه گذشته 

نوبخت در ادامه گفت: سیاست های پولی و مالی شناخته شده برای مهار تورم وجود دارد که دولت از همه آنها استفاده می کند. نباید فراموش کرد که سیاست های اقتصادی ریشه در نظریات اقتصادی دارد که این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه به سیر تطور اندیشه های اقتصادی مربوط می شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: اما اگر بخواهیم فراتر از این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که سیاست هایی که دولت در ۶ ماه گذشته درپیش گرفته، سیاست های خوبی بوده است.

سخنگوی دولت با طرح این سوال که باید پرسید آیا تورم نقطه به نقطه کاهش پیدا نکرده است؟ اظهار داشت: این صحبت ما نیست، بلکه گزارشات رسمی در این موضوع است.

سخنگوی دولت با یادآوری این نکته که نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش یافته است، افزود: این گزارش ها نشان می دهد که سیاست های دولت موفق بوده است.

نوبخت با اشاره به اینکه البته این موضوع به منزله بی خبری ما از افزایش قیمت ها نیست، گفت: ما درباره نرخ رشد تورم صحبت می کنیم که کاهش داشته است. کسانی که برخی صحبت ها را مطرح می کنند باید دلیل بیاورند و بگویند کدام یک از سیاست های پولی ما ناکارآمد بوده است.

وی همچنین در ادامه با بیان اینکه برای قراردادهای اقتصادی باید مقدماتی تمهید شود، گفت: با توجه به این که سرمایه داران خارجی در داووس برای آمدن به ایران اعلام آمادگی کردند، گام های نخستین شکل گرفته است و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد قراردادهای اجرایی در حوزه اقتصاد باشیم.

وی درباره پاسخ به سوالی درباره ویژه خواری نیز گفت: در دستورالعمل مورد نظر یک مهلت زمانی مقرر شده بود، این گزارش توسط معاون اول رئیس جمهور به آقای دکتر روحانی تقدیم شد و اقداماتی هم که لازم است انجام شده است، بنابراین به زودی گزارش کاملی از این دستورالعمل ارائه خواهم داد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی