گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
ژوئن 22, 2014 کد خبر : 27934 خبر ها

امواج سونامی در سواحل گیلان می‌تواند به ارتفاع ۵ متر برسد

امواج سونامی در سواحل گیلان می‌تواند به ارتفاع ۵ متر برسد

گیلانیان : رئیس مرکز پیش بینی زلزله ایران گفت: نتیجه بررسی‌های متعددی که در مورد ظرفیت خطر وقوع سونامی در سواحل جنوبی دریای خزر انجام شده نشان می‌دهد حداکثر ارتفاع امواج سونامی احتمالی در سواحل جنوب غربی کاسپین در گیلان به ۵ متر ممکن است، برسد.

مهدی زارع در سمینار یک روزه علمی که مصادف به زلزله ۳۱ خرداد ۶۹ در منجیل ورودبار تشکیل شد، با اشاره به آخرین وضعیت گسل‌های گیلان و احتمال وقوع زلزله در آینده، اظهار کرد: برای تبیین این موضوع باید سه عامل پیشینه تاریخی و بزرگای زلزله‌ها در منطقه ، طول ( و ابعاد پهنه ) گسل زمین لرزه‌ای که در یک رخداد به صورت ناگهانی می‌تواند در یک ناحیه گسیخته شود و بزرگای زمین‌لرزه‌ها که از مساحت و ابعاد زمین لغزش‌های بزرگ روی گسل‌ها تخمین زده می‌شود، بررسی کرد.

وی با اشاره به احتمال وقوع سونامی در گیلان، افزود: دریای کاسپین بزرگترین آبگیر بسته زمین است و با توجه به حجم آب آن و عمق زیادش با دریاهای اقیانوسی مثل دریای سیاه، دریای بالتیک و دریای زرد قابل قیاس است.

رئیس مرکز پیش بینی زلزله ایران گفت: نتیجه بررسی‌های متعددی که در مورد ظرفیت خطر وقوع سونامی در سواحل جنوبی دریای خزر انجام شده بیانگر آن است که حداکثر ارتفاع امواج سونامی احتمالی در سواحل جنوب غربی کاسپین در گیلان به ۵ متر ممکن است برسد.

در ادامه هادی الماسی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان با گرامیداشت یاد و خاطره از دست رفته گان زلزله سال ۶۹ گفت: زلزله سال ۶۹ در استان گیلان ، درس بزرگی برای متخصصین حوزه ساخت و ساز جهت توجه بیشتر به موضوع زلزله و ایمن سازی ، سازه ها در مقابل زلزله بود که برگزاری این سمینار می تواند باعث ارتقا سطح دانش مهندسان در زمینه زلزله شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی