گیلانیان
دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ Monday, 6 February , 2023
می 22, 2013 کد خبر : 18988 دسته‌بندی نشده

انتخابات ریاست جمهوری و میدان دادن به نخبگان جوان ‏

انتخابات ریاست جمهوری و میدان دادن به نخبگان جوان ‏

اختصاصی گیلانیان : نظریه «گردش نخبگان»، از مفاهیمی است که در مباحث مربوط به «دمکراسی» از جایگاه ویژه ای برخوردار است. مسئولان نظام اسلامی ایران نیز طی سی و چهار سال گذشته، همواره بر اهمیت مسئله ی نخبگی و زمینه سازی برای حضور نخبگان جوان در عرصه های فعالیت های سیاسی و اجتماعی، تاکید داشته و دارند.

منظور از نخبگان جوان، افرادی است که دوران جوانی را پشت سر گذاشته، از تحصیلات عالی برخوردار بوده، و در کنار سیاستمداران مسن تر، طی سالیان متمادی، تجربیات میدانی خوبی را کسب نموده و اینک می توان به عنوان « دومین مقام ارشد کشور» به آنان اعتماد کرد.

حماسه سیاسی

به نظر می رسد که مهمترین مصداق میدان دادن به نخبگان جوان، انتخابات باشد و همین نکته است که انتخابات ریاست جمهوری را به یک «حماسه سیاسی» بی نظیر تبدیل می کند. حماسه یعنی: جهش به سوی قله های مرتفع پیشرفت، همراه با شجاعت، آگاهی، خودباوری و استقامت و پایداری در برابر دشمنان آشکار و پنهان.

اهمیت انتخابات

امروزه در هر نظامی، گروههای سیاسی مختلفی وجود دارند که عقاید و سلیقه هایشان با یکدیگر متفاوت است و در اداره امور، به روش های خاص خود، معتقد می باشند.

در چنین شرایطی، بهترین موقعیت جهت کاهش اختلافات، و تبدیل آن به همکاری و انسجام فراگیر، حرکت بر اساس ارزش ها،  پای بندی به قانون، حول محور رهبری ولایت فقیه، حضور در انتخابات است. حضور پرشوری که سکاندارش نخبگان جوان باشند.

نخبه

نخبه، کلمه ای است که تعریف های زیادی پیرامون آن، مطرح شده است. در برخی تعاریف جامعه شناسی، نخبه، به کسی گفته می شود که دارای منصب و مقام عالی در درون یک نظام سیاسی است. البته تا کنون ملاک و معیار معینی برای نخبه نامیدن یک نفر وجود ندارد بلکه بیشتر به دیدگاه عرف و مردم نسبت به فرد مورد نظر، توجه می گردد.

در تعریف دیگری، نخبه، به کسی گفته می شود که مقام و موقعیت سیاسی و اجتماعی وی، او را قادر می سازد که از سطح مردم عادی بالاتر رود و برای سرنوشت جامعه خویش، به طور مؤثر تصمیم بگیرد، به شکلی که تصمیم های مثبت و منفی او، پیامدهایی برای اقشار مختلف مردم، به همراه داشته باشد.

جابجایی نخبگان

هر حکومت و رژیمی که در یک کشور روی کار می آید، از نخبگانی بهره می برد که بر اساس اصول صحیح کشورداری، در بخش های مدیریت کلان مانند : ریاست جمهوری، وزیران، و نمایندگان مجلس، در حال جابجایی و گردش می باشند و پس از طی شدن هر دوره، با آرای اکثریت مردم، قدرت به نخبگان دیگر داده می شود.

پیامدهای تغییر نخبگان

تغییر طبیعی و منظم نخبگان، موجب رشد نسل جوان، و تربیت مدیران آینده کشور می شود. اگر جابجایی نخبگان دچار مشکل و رکود گردد، جامعه به خلاء مدیران کوشا و پرطاقت، گرفتار می آید.

بر اساس آمار، کشور ما دارای جمعیتی جوان است که تقریبا بسیاری از آن ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دنیا آمده و از مرز سی و چهار سالگی گذشته اند. بخش عمده ای از گروههای جوان یاد شده، موفق به کسب تحصیلات عالی شده و از جایگاه مناسب علمی برخوردارند.

در چنین حالتی، گردش نخبگان، موجب می شود که جامعه از حالت ایستایی و ناامیدی خارج شده و به پویایی و سرزندگی برسد. زیرا اگر به نخبگان میدان فعالیت داده نشود، موجب سرخوردگی آنان شده و باعث فرار مغزها می گردد.

خواسته نسل جوان

نسل جوان می خواهد در همه عرصه ها ـ علمی، فناوری، اختراعات، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، دفاعی و… ـ بدرخشد و اداره کشور را در دست گیرد و با استفاده از نیرو و نشاط جوانی، موانع ترقی ملت خویش را از پیش پا بردارد و به افق هایی که به عقیده ی برخی غربزده ها برای ایرانیان دست نیافتنی و در حد آرزوهای بزرگ است، برسد.

نخبگان و مقام معظم رهبری

طی چند سال گذشته، با مدیریت حکیمانه مقام معظم رهبری، نخبگان جوان ایرانی توانستند غیرممکن ها را ممکن کرده و از مرزهای دانش و تکنولوژی، به سرعت و جدیت عبور نمایند و در صف اول نخبگان جهانی قرار گیرند. گروهی از این نخبگان، در رده های مختلف مدیریت سیاسی وارد شده و کم کم صاحب تجربه و تخصص گردیدند و به مقاماتی مانند وزارت، استانداری، نمایندگی مجلس و… رسیدند.

مزیت استفاده از نخبگان جوان

استفاده از نخبگان جوان در پست های گوناگون مملکتی، به خصوص ریاست جمهوری، سبب می گردد که چهره های جدیدی در عرصه ی مدیریت کشور ظهور نمایند و به دلیل جوانی، بتوانند سال های متمادی با توان، استقامت و تحمل بیشتر، به کشورشان خدمت کنند. البته در این میان ایرادها و اشکالاتی هم به وجود می آید که یک امر طبیعی و بدیهی است.

اکنون که به دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری رسیده ایم، افراد متعددی خود را برای ورود در این رقابت بسیار مهم، نامزد کرده و هشت نفر از آن ها ـ مانند: سعیدجلیلی، غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی، محسن رضایی، محمدرضا عارف، محمد غرضی، حسن روحانی، محمدباقر قالیباف ـ مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفته اند. هر چند که سن برخی از دیگران بیشتر است.

نامزدهای مذکور، در طول سالیان گذشته، در سمت های مختلف خدمت کرده و تجربیات خوبی به دست آورده اند و اینک می خواهند در صورت برخورداری از رأی اکثریت ملت بزرگ ایران، در مرتبه ای بالاتر و بزرگ تر، به وظیفه ی خویش عمل نمایند.

سیاست و جابجایی نخبگان

تردیدی نیست که سیاست، از اموری است که به «جابجایی نخبگان» نیاز وافر دارد. حضور دایم و پیوسته اشخاص معین و انگشت شماری از سیاستمداران در مسئولیت ها و مقامات مهم، موجب ایجاد انواع کاستی های مدیریتی و سرخوردگی استعدادهای جوان می گردد، و اصولا امر «نخبه پروری» به دست فراموشی سپرده می شود.

نیاز به نخبه های جدید

اکنون هر کشوری به خوبی آگاه است که برای توسعه و پیشرفت، به نخبه های جدید و جوان نیاز دارد. بنابراین در دنیای سیاست، همیشه باید عده ای جدید بیایند و عده ای دیگر بازنشسته شوند و در دوران بازنشستگی در نقش معلم، مربی و پیشکسوت، به انجام وظیفه و تربیت نیروهای تازه نفس بپردازند. با توجه به توصیفات بالا، گردش نخبگان، جامعه را از درجا زدن، بازگشت به عقب، و بی ثباتی می رهاند و ضامن پیشرفت کشور می گردد.

عدم تمایل به جوانگرایی

کشور پهناور ایران نیز هرگز با کمبود سیاستمداران جوان و توانا، مواجه نبوده و نیست. بدیهی است که عدم تمایل به جوانگرایی و رأی ندادن به نامزدهای جوان که گاهی در برخی افراد دیده می شود، مخالفت با نوسازی مدیریت کشور، به دلیل راحت طلبی، روزمرگی و آسایش طلبی است.

حمایت از نامزدهای جوان

با اطمینان می توان گفت که در این برهه ی حساس از زمان، حمایت گسترده از نامزدهای جوان در پای صندوق های انتخاباتی، یک وظیفه ملی و نوعی آینده سازی، آینده نگری و نشان دادن عشق فراوان به آبادانی میهن اسلامی است. امری که فرصت هنرنمایی و سازندگی را در اختیار نسل جوان گذاشته و ما را در برابر رقیبان خارجی، دارای پشتوانه محکم نیروی انسانی تحصیلکرده و مجرب خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی