دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ Monday, 16 July , 2018
شهریور ۵, ۱۳۹۶ کد خبر : 61869 خبر ها

اندر احوالات خبرنگار فراری گیلان

آقای خبرنگار ! یا (آش) معاویه ، یا (نماز) علی

آقای خبرنگار ! یا (آش) معاویه ، یا (نماز) علی

اختصاصی گیلانیان : چندی قبل یکی از سایت های محلی با عکس و تصویر در تیتر اول خود اعلام کرد : یکی خبرنگار گیلانی از ایران فرار و به دامن ضد انقلاب پناهنده شد .

دیری نپایید که این سایت دامنه تحقیقاتش را وسیع تر کرد و طی مقاله دیگری با تصاویر مستند متعدد نوشت : خبرنگار و پژوهشگر گیلانی از ایران خارج و به ضد انقلاب پیوست!  

با توجه به کثرت سایت های خبری رسمی و غیر رسمی در استان گیلان مطلقا در صدد رمزگشایی نیستیم که چرا در میان این همه سایت های رسمی و غیر رسمی فقط ایشان به این خبر پرداخت و یا دلیل حساسیت محترمانه (!) بیش از حد ناشر خبر چیست ، ما از (حکمت) آن بی اطلاعیم و نیازی به تجسس نیست ولی ذکر این نکته که عامل پرداختن به این مهم شده ضروری است :

چرا در انتخاب تیتر از فعل (خارج) شدن استفاده شد در حالی جا داشت تیتر به اینگونه تنظیم می شد : خبرنگار و پژوهشگر گیلانی از ایران (فرا) و به ضد انقلاب پیوست !؟ البته این از اختیار نویسنده یا شورای تیتر است بماناد !

اما انگیزه این نگارنده : آورده اند به آیت الله بروجردی گفتند : فلان طلبه دزدی کرده است ! آیت الله گفت : طلبه نبود! وقتی گویندگان این خبر را سه بار برای آقا تکرار کردند ، فرمود : طلبه نبود ، دزد بود که به لباس طلبه درآمده بود !؟

با توجه به این مطلب از یک سو و تجربیات برگرفته از حوادث و اتفاقات بعد از انقلاب می توان نتیجه گرفت : “دیدار با خانواده های معظم شهدا و پیشکسوتان هنری، سخنرانی در محافل فرهنگی، تهیه خبر و مصاحبه از مسئولین و…” دلیلی بر سلام الله بودن خبرنگار فراری نمی تواند باشد شاید او برای فرار از مملکت و کسب مجوز پناهندگی از قبل برنامه ریزی داشته است که از این طریق امکان جذب ضد انقلاب را بستر سازی کند؟!

حتما نویسنده محترم می داند این مراحل در نزد ضد انقلاب امتیازی است و بهترین و کارآمد ترین وسیله اخذ مجوز پناهندگی در کوتاهترین زمان ممکن برای هر فراری است .

از سوی دیگر ، مگر عامل انفجار حزب جمهوری و یا دفتر نخست وزیری و … رهگذر عادی و غریبه با مقامات بود !؟ آنان هم برای رسیدن به مقامات مراحل زیادی را طی و سختی های زیادی را تحمل کرده بودند تا به مقامات نزدیک شدند  ؟

حال چرا این اتفاق ساده که یک اتفاق نادری نیست و همانطوری که در گذشته به کرات اتفاق افتاده و بدون شک در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد اینقدر برای ناشر خبر مهم شده که به دنبال علت ها است ، خود جای سوال است ؟!

از قدیم گفته اند : هر که خربزه می خورده باید پای لرزش هم بنشیند ، بنابراین هرکه مطلبی می نویسد اگر متقن و مستند و از روی اعتقاد وی باشد دلیلی برای پناه بردن به دامن وطن فروشان وجود ندارد که این خود دلیلی بر بطلان حقانیت فراری ها است .

درست است که گاهی ممکن است شواهد و قرائن و مدارک یا پرونده بگونه ای تدوین شود که نگذارد احقاق حق به درستی صورت گیرد ولی از (فرهنگ سازی) که در برابر مشکلات به دشمن متوسل می شود نمی توان به صدق راه و گفتارش ایمان داشت و یا تسلیم تهدید تلویحی برخی ها شد که اگر به پای من بپیچید منهم مثل فلانی فرار می کنم !!

لازم است فرهنگ سازان ما ابتدا تکلیف شان را با خود روشن کنند که در برابر مشکلات پیش رو در این مسیر توان تحمل و مقابله را دارند یا خیر ؟ زیرا در این مسیر نمی توان : “هم آش معاویه را خورد، هم با علی نماز خواند” !

                       

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

ستاره پرفروغ گيلاني ادبيات ايران

دکتر معین احیا گر فرهنگ و ادب پارسی

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

سالروز در گذشت جهان پهلوان نامجو بر شما تسلیت باد :

مرحوم محمود نامجو پولادین مرد گیلانی جهان

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

يكي ديگر از اعضاي تالار مشاهير گيلانيان را بيشتر بشناسيم :

مهندس علی انصاری استاندار شهید گیلان

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش

به یاد محرم هایی که حاجی آباد شاهد حضور حاجی بود :

آیت‌الله مرحوم حاج شیخ صادق احسان‌ بخش