گیلانیان
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ Saturday, 28 January , 2023
آگوست 26, 2011 کد خبر : 2561 دسته‌بندی نشده

درنگی :

اندر احوالات گیلان زمین

اندر احوالات گیلان زمین

اختصاصی گیلانیان : استان گیلان با دارا بودن سرمایه های فراوان خدادادی از پتانسیل بالایی برخوردار است و اگر  این سرمایه ها در قالب روزمرگی دیده نشود و کلیه فعالیت ها و برنامه های بلند مدت مسئولان اجرایی و نمایندگان به معنای واقعی کلمه در قالب توسعه قرار گیرد ، شاهد موفقیت ها، پیشرفت ها و دستاوردهای به مراتب بیشتر و مطلوب تری نسبت به وضعیت فعلی خواهیم بود . حال تا چه اندازه توانسته ایم با ایجاد یک فضای مبتنی بر صمیمیت و به دور از تنش در سطح استان به اهداف والایی نظیر :  ایجاد اشتغال پایدار ، حمایت از تولیدکنندگان و کشاورزان ، تأمین مسکن مناسب ، رسیدگی به مشکلات عمران شهری و روستایی ، توجه ویژه به حوزه گردشگری ، جلب سرمایه گذاران بخش خصوصی ، مبارزه جدی با ناهنجاری ها و … نزدیک شویم . 

 آری ، همگرایی و وحدت نیروهای یک استان ، نگاه مشترک نسبت به تحولات آینده را رغم خواهد زد و این وحدت در واقع سرنوشت روشنی را برای مردمان این دیار ترسیم خواهد نمود . سرنوشتی که در مسیر خدمت گذاری به مردم گره گشای مشکلات است و منفعت عقلایی عموم جامعه را در پی خواهد داشت ، نه اینکه عده ای به دنبال سهم خواهی هایی باشند تا به منفعت طلبی های شخصی خود برسند و به راحتی افرادی که برای این سرزمین کارهای زیربنایی انجام داده اند را زیر سوال ببرند و حیات خویش را در حواشی جستجو نمایند !!!

حقیقت دین مبین اسلام رفتار و عمل برای خدا و خلق خداست . بنابراین شاخه به شاخه پریدن ها و به دنبال این و آن رفتن ها نمی تواند جایی برای خودنمایی فردی ایجاد نماید ! خصوصاً در گیلان زمین ! چرا که میزان آگاهی گیلانیان بر کسی پوشیده نیست و به گواه آمار ، سرانه مطالعه مردم گیلان بیش از دیگر هموطنانمان است و از این حیث به عنوان فرهنگی ترین استان کشور مطرح می باشد .

اگر مدیر یا مسئولی وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد ، مسلماً بسیاری از حرف و حدیث ها پیش نخواهد آمد . در واقع مدیران اجرایی با توجه به اختیارات و تأثیرشان در جذب و هزینه کرد اعتبارات دولتی و بخش خصوصی ، می توانند موتور محرک توسعه و پیشرفت قلمداد شوند . مدیرانی که می بایست در انتخابشان شرایطی مانند : مدیر و مدبر بودن ، خوش سابقه گی ، توانمند در رفع مشکلات ، متعهد و تحصیل کرده، معتقد به برنامه ، فعال و دلسوز مردم و … مد نظر قرار گیرد . ناگفته نماند که بومی بودن  مدیران از جمله مهمترین عوامل موفقیت آمیزی است که به راحتی نمی توان نسبت به آن چشم پوشی نمود . امری که می تواند مبتنی بر شناخت و درک تعاریف مشترک نسبت به اولویت های توسعه با در نظر گرفتن ویژگی های منحصر به فرد استان ، بسیاری از عقب افتادگی های گذشته را جبران نماید .

اما چرا باید آن اتحاد شایسته و منسجم در استان سرسبزمان برای حمایت از نیروهای نخبه  بومی در سطح مدیریت کلان مشاهده نگردد؟؟؟ و بهانه جویی ها ،انتقادهای مخرب و نه سازنده ، منفی جلوه دادن برخی امور ، سیاه نمایی ها و … از موضوعات و مسایل اصلی پر رنگ تر باشد؟؟؟آیا اینگونه حواشی فرصت را برای افراد غیر متعهد ، تشنه قدرت و متملق ، مهیا نخواهد ساخت ؟؟؟ آنهم در برهه ای از تاریخ که مردم در برابر  رویدادهای پیرامونشان واکنش های سریع  از خود نشان می دهند و علاوه بر این ظرفیت درک و پذیرش واقعیت های پنهان و آشکار در جامعه به نحوه چشمگیری افزایش یافته و دیگر مجالی برای از دست دادن فرصت ها نیست !

بنابراین اگر موانع پیشروی پیشرفت و نگاه های تنگ نظرانه برداشته شود و از سویی دیگر اجماع بر سهم خواهی ترجیح داده شود و مبارزه جدی با مفاسد اداری ، اقتصادی و … حتی در کوچکترین مقیاس ها صورت پذیرد ، مسلماً خواهیم توانست در یک فضای آرام و عدالت محور به جایگاه حقیقیمان برسیم وبا یک مدیریت قوی و عملکرد مطلوب سیر صعودی در رشدو بالندگی استان عزیزمان داشته باشیم.

به قلم نیما حاجتی ضیابری

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی