گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
دسامبر 19, 2015 کد خبر : 44145 خبر ها

اهداف پدافند غیرعامل در دانشگاه ها محقق شود

اهداف پدافند غیرعامل در دانشگاه ها محقق شود

گیلانیان : معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیرعامل کشور ، پدافند غیرعامل را در کشور نیازمند توسعه علمی دانست و گفت: اهداف و برنامه های این سازمان باید در دانشگاه ها محقق شود.

سردار سید داوود رسولی عصر شنبه در نشست تخصصی با رئیسان دانشکده های دانشگاه گیلان در حوزه پژوهش و فناوری در رشت، مفهوم سازی در بحث پدافند غیرعامل را ضروری خواند و افزود: این موضوع، یک علم بین رشته ای است و همه رشته ها همچون پزشکی، کشاورزی، هنر، علوم انسانی ، اقتصاد، محیط زیست و … را شامل می شود.

وی ادامه داد: اقتدار ملی هر کشور از اقتدار علمی آن سرچشمه می گیرد و پدافند غیر عامل به نوعی ایجاد بازدارندگی در زمان بحران است.

سردار رسولی نقش استادان و مربیان را کمک به مفهوم سازی پدافند غیر عامل کشور در تمامی سطوح جامعه توصیف و تصریح کرد: معاونت آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیر عامل کشور تا کنون با بیش از ۲۰دانشگاه معتبر تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

وی ادامه داد: تحصیلات تکمیلی پدافند غیر عامل در مقطع دکترا در رشته های مدیریت راهبردی پدافند غیرعامل و دفاع سایبری در کشور به انجام رسیده و در زمان حاضر، ۶۰ دانشجوی مقطع دکترا در این رشته ها مشغول به تحصیل هستند.

معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غیر عامل هدف از برگزاری این گردهمایی را ایجاد فرآیندی در راستای ارتقای ارتباط و تعامل با استادان و مربیان دانست و تاکید کرد: تکلیف گرایی و شناخت اهمیت موضوع پدافند غیر عامل، می تواند موجب ایفای نقش تاثیرگذار در این حوزه شود.

وی درخواست های این سازمان را در سه حوزه ملی، استانی و دستگاهی تقسیم بندی کرد و خواستار تهیه نقشه پدافند غیر عامل و توسعه علمی آن شد.

رئیس دانشگاه گیلان نیز در این نشست از پیوستن این دانشگاه در دسته دانشگاه های یک درصد برتر دنیا خبر داد .

احمد رضی افزود: پایگاه طلایه داران علم آی .اس. آی به معرفی دانشگاه های یک درصد برتر دنیا می پردازد.

وی اظهار کرد: دانشگاه گیلان بزرگترین دانشگاه شمال کشور است که سالیانه دو هزار مقاله در مجلات معتبر عرضه می کند.

رضی هفت هزار دانشجوی ارشد و دکترا را در این دانشگاه بعنوان ظرفیتی در راستای نیازسنجی و حل مسایل جامعه دانست.

وی افزود: توسعه دانش پدافند غیر عامل و کاربردی کردن آن در سطح مجامع علمی، می تواند موثر و راهگشا باشد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره گیری از فعالیت های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

نشست تخصصی در حوزه پژوهش و فناوری، عصر شنبه با حضور رئیسان دانشکده های دانشگاه گیلان در سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی