گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
اکتبر 13, 2014 کد خبر : 30487 خبر ها

اولتیماتوم وزیر به پزشکان متخصص و بیمارستانها

اولتیماتوم وزیر به پزشکان متخصص و بیمارستانها

گیلانیان : وزیر بهداشت، از حضور بیش از دو هزار پزشک متخصص بزودی در مناطق محروم کشور خبر داد و افزود: این پزشکان حق ماندن در کلانشهرها را ندارند.

دکتر سیدحسن هاشمی در برنامه نگاه یک که شب گذشته از شبکه یک سیما پخش شد، به تشریح وضعیت بهداشت و درمان کشور پرداخت و گفت: ایجاد دو هزار خانه بهداشت در مناطق روستایی و ماندگاری پزشک متخصص در شهرهای کمتر از ۲۰ هزار نفر از برنامه های وزارت بهداشت است.

وی با اعلام اینکه بیش از دو هزار متخصص بزودی در مناطق محروم توزیع می شوند و این پزشکان حق ماندن در شهرهای بزرگ مانند تهران،‌ شیراز و اصفهان را ندارند، افزود: در این مدتی که از دولت یازدهم می گذرد در بخش بهداشت و درمان هزینه های درمان و رفتارهای غیر قانونی کاهش یافت، تجهیزات اتاقهای عمل و بیمارستانها در حال نوسازی است، پزشکان متخصص در اورژانسها حضور دارند و مردم مانند گذشته دغدغه تامین دارو ندارند.

هاشمی ادامه داد: یک ماه و نیم است که در حوزه بهداشت ۱۵ برنامه به طور همزمان آغاز شده که اجرای آن تاکنون موفق بوده است.

وی با اعلام اینکه در دو سال آینده در حوزه واکسن به خودکفایی خواهیم رسید، گفت: در این دولت زیرساختهای نظام سلامت در حال ایجاد شدن است و امیدواریم در دولت های آینده این کار به پیش برود و به اتمام برسد.

وضعیت داروهای وارداتی

هاشمی درباره نظام بیمه ای کشور در حوزه درمان نیز افزود: نظام بیمه ای ما در مقایسه با کشورهای همسایه که جمعیتی مانند ما دارند قابل رقابت است.

وی گفت: وزارت بهداشت موظف است داروهای وارداتی که نمونه آنها در داخل تولید می شود از فهرست حمایت بیمه ها خارج و داروی تولید داخل را با شیب ملایم جایگزین آن کند.

وزیر بهداشت با بیان  اینکه در زمینه تولید دارو به موفقیت های خوبی دست یافته ایم افزود: اکنون داروی ام اس به مقدار بسیار به روسیه ، آفریقا و دیگر کشورها صادر می شود.

هاشمی گفت: اکنون در کنترل مصرف دارو ، مقابله با قاچاق و پیشگیری از تخلفات ضعف هایی وجود دارد که باید زیرساختهای از بین رفتن این ضعف ها ایجاد شود.

وی افزود : تاکنون نظام ارجاع ایجاد نشده است اما با توجه به عملکرد سال ۹۲ بیمارستانها در سال ۹۳ اعتباری را به ۵۷۰ بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی کشور اختصاص دادیم که ۲۰ درصد از سقف اعتبار سال ۹۲ بیشتر است.

شرط وزارت بهداشت برای بیمارستانها

وزیر بهداشت گفت: برای بیمارستانها شرط گذاشته ایم که آمار خدمات آنها نباید کمتر از سال ۹۲ باشد.

قاضی زاده هاشمی افزود: صرفه جویی در بیمارستانها در حال نهادینه شدن است.

وی در باره راه اندازی کلینیک های ویژه ویزیت در شهرها گفت: با توجه به اینکه بخشی ازهزینه های درمانی مردم برای مواردی به جز بستری شدن در بیمارستان هاست در حال ایجاد کلینیک های ویژه ویزیت در شهرها هستیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در شهرهایی مانند کرمان ، خراسان شمالی و یزد موفقیت های خوبی در این زمینه داشته ایم افزود: در این کلینیک ها مردم به جای ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان حق ویزیت سه هزار تومان می پردازند.

قاضی زاده هاشمی گفت: در این کلینیک ها پزشکان متخصص اجازه ویزیت بیش از هشت بیمار در ساعت را ندارند و اگر تخلف کنند با آنهابرخورد می شود.

وی درباره تامین نیروی متخصص پزشکی در مناطق محروم نیز افزود: اکنون پزشکان پس از هر مرحله آموزش مجبورند چند سال را در مناطق محروم خدمت کنند که تلاش می کنیم این اجبار را در ۵ تا ۱۰ سال آینده برداریم.

وزیر بهداشت گفت: به دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستانها اجازه دادیم که از نیروهای بومی در مناطق محروم استفاده کنند و نیازهای خود را در ۵ تا ۱۰ سال آینده تامین کنند.

سرانجام روغن پالم

هاشمی درباره سرانجام مصرف روغن پالم در صنایع غذایی نیز افزود: در این مدت از ورود ۳۵۰ هزار تن از این روغن به کشور جلوگیری و روغن مرغوب جایگزین آن شد.

وی گفت: اکنون مواد لبنی به جز چند نوع بستنی و خامه که نیاز به پایداری دارند ، افزودنی پالم ندارند.

وزیر بهداشت افزود: اینکه یکباره بحث غیر بهداشتی بودن روغن پالم در صنایع غذایی مطرح شد استفاده بیش از ۷۰۰ هزار تن روغن پالم در این صنعت بود.

هاشمی گفت: بر اساس سیاست گذاری ها به مرور فقط ۱۵ درصد روغن پالم در صنایع غذایی استفاده خواهد شد.

ماجرای خمیر مرغ

وی در باره غیر بهداشتی اعلام شدن خمیر مرغ نیز افزود: این موضوع به این دلیل است که بیشتر صنایعی که خمیر مرغ تولید می کنند زیر نظر سازمان دامپزشکی کشور نیستند.

وزیر بهداشت گفت: خمیر مرغی که تحت نظارت سازمان دامپزشکی تولید می شود مانعی برای مصرف آن وجود ندارد.

هاشمی افزود: در بخش بسته بندی مواد غذایی نظارت وزارت بهداشت دقیق اما به دلیل کمبود نیرو گسترده نیست.

وی گفت: تبلیغاتی که تولید کنندگان روی محصولات خود دارند اگر آن محصول بر اساس پروانه بهداشت تولید شده باشد قابل اعتماد است.

وزیر بهداشت افزود: یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به بخش درمان در مناطق محروم و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت در نظر گرفته شده که تا حدودی پاسخگوی نیازهاست اما دربخش سلامت اعتبارها باید افزایش یابد.

هاشمی گفت: کاهش پرداختها از طرف مردم و تسهیل دسترسی به بهداشت و درمان از اهداف وزارت بهداشت و درمان است.

وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت موجب افزایش سلامت مردم و افزایش درآمد گروههای درمانی می شود افزود: روند ساخت بیمارستانهای زنجیره ای نیز ادامه دارد.

وزیر بهداشت گفت: هزار میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز بیمارستانها در مناطق محروم قرار داده ایم و یک ریال این اعتبار به تهران که خود منبع کسب درآمد است اختصاص نیافته است.

هاشمی افزود:کارهایی که در این دولت در بخش بهداشت و درمان انجام می شود ۳۰ سال پیش باید انجام می شد و دولتهای آینده باید کارهای این دولت را ادامه دهند.

وی گفت: با اجرای برنامه های وزارت بهداشت ودرمان مراجعه مردم به امامان جمعه و استانداران برای حل مشکلات درمانی به ترتیب ۴۸ و ۵۶ درصد کاهش یافته است.

وزیر بهداشت افزود: رئیس جمهور تاکنون سه بار دستور داده است سهم بخش بهداشت و درمان باید پیش از واریز نقدی یارانه ها به وزارت بهداشت ودرمان پرداخت شود.

نسبت پرستار به تخت در کشور

هاشمی با بیان اینکه حدود ۸۴ هزار پرستار در کشور داریم گفت: نسبت پرستار به تخت ۸۴ صدم است که نشان دهنده کمبود نیرو است.

وی افزود: در اروپا این نسبت هفت یا هشت است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در برخی مراکز درمانی رسیدگی به ۱۰ تا ۱۲ تخت برعهده یک پرستار است گفت : کمبود پرستار به دلیل نبود بودجه در آموزش و به کارگیری پرستار است.

هاشمی با بیان اینکه اکنون ۴۰ هزار نفر در بخش بهداشت و درمان رابطه استخدامی با دولت ندارند افزود: این بخش ۴۲۰ هزار نیرو دارد که بودجه حقوق ۴۰ هزار نفر آنها را تامین می کند و حقوق بقیه از درآمدهایی است که در مراکز مختلف بهداشت و درمان به دست می آید.

وی اضافه کرد: با توجه به این معوقات بیش از ۴۰ دانشگاه را که حدود دو سال بود پرداخت کرده ایم.

وزیر بهداشت درباره انتشار کتاب ارزش نسبی خدمات و نامیدن آن به عنوان گام سوم وزارت بهداشت، گفت: در گذشته مرکز تعرفه گذاری دستکاری شده بود و این مرکز با ثابت نگه داشتن تعرفه ها و بی عدالتی میان رشته ها موجب دریافتهای غیر قانونی در بخش درمان شده و برخی رشته های پزشکی در کشور به دلیل پایین بودن تعرفه ها در حال از بین رفتن بود.

هاشمی افزود : بر این اساس کتاب ارزش نسبی خدمات اصلاح شد.

وی گفت: دیگر اجازه دریافت مبالغ نجومی را برای ارائه خدمات درمانی نمی دهیم./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی